Šéfové magistrátu. Zleva na fotografii sedí náměstek primátora za ANO Jan...

Šéfové magistrátu. Zleva na fotografii sedí náměstek primátora za ANO Jan Řehounek, vedle jeho kolegyně z hnutí Helena Dvořáčková, primátor Martin Charvát, vlivný radní za ČSSD Vítězslav Novohradský a první náměstek ze stejné strany Jiří Rozinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí radní po roce: sliby z plakátů mají k realitě dál než obvykle

  • 1
Vedení pardubické radnice, ve které mají dominantní postavení politici z hnutí ANO a ČSSD, má za sebou úvodní rok vlády, a je tak ideální čas na první větší hodnocení. Radní zatím třeba jasně odřízli opozici, na druhou stranu se snaží vylepšit komunikaci s veřejností, odhaluje analýza MF DNES.

Voliči si už zvykli, že předvolební kampaň má s realitou všedních dní pramálo společného. Ovšem někdy je rozpor mezi sliby a skutečnou vládou větší, než je obvyklé. Právě tento případ platí pro současné Pardubice.

Hnutí ANO před rokem zavalilo město plakáty, na kterých stálo, že politici v bílých košilích to „prostě udělají“. Radní pod dohledem primátora Martina Charváta z vítězného hnutí ANO však dosud spíše dodělávali práci po svých předchůdcích, a co se týče nových projektů, sází zatím na analýzy, studie a vyčkávání.

1. Kontakt s veřejností

Jeden ze slibů Babišovy strany říkal, že politici více otevřou radnici lidem. Tento bod lze do jisté míry považovat za splněný.

Zejména primátor Charvát je aktivní na Facebooku, kde se snaží odpovídat všem zájemcům o dění ve městě. Osobně se také účastní mnoha společenských událostí, čemuž se jeho předchůdkyně Štěpánka Fraňková snažila vyhýbat.

Pozitivní jistě je i to, že v Radničním zpravodaji v nedávném sporu o to, zda pořizovat zvukové nahrávky ze zasedání rady, či ne, dostala značný prostor opozice. Samozřejmostí pak je vyslechnutí veřejnosti na zasedání zastupitelstva.

2. Fungování radnice

Pro město je jednoznačně negativní, když přestane fungovat spolupráce mezi volenými představiteli a úředníky. A právě to se v Pardubicích v posledním roce stalo. Do médií se dostaly především spory radních se šéfkou útvaru hlavního architekta města Pavlou Pannovou.

Na jejich základě se vlastně celý odbor rozpadl, což v době, kdy se připravuje nový územní plán Pardubic, není rozhodně ideální. Navíc zaměstnanci radnice pod zárukou anonymity říkají, že i na dalších odborech nepanuje zrovna atmosféra nakloněná politikům.

Ostatně sám primátor Charvát se nijak netají tím, že si nepotřebuje mezi úředníky hledat nové přátele.

„Říkal jsem, že v práci na radnici upřednostním manažerský způsob řízení, a to také dělám. Plnění úkolů jsem prostě upřednostnil před přátelskou atmosférou,“ uvedl Charvát a jeho přístup se zdá logický. Problém je však v tom, že válka mezi politiky a úředníky těžko přinese pro město něco hodnotného. „Úředníci si stěžují, že na ně politici hodně tlačí, nepřipouštějí debatu, nechovají se standardně. Ti lidé jsou otrávení, řada z nich odešla a brzy půjdou další,“ řekla Fraňková.

3. Vztah s opozicí

Jasné je, že zástupci koalice a opozice si těžko budou padat na každém zasedání zastupitelstva kolem krku. To nikdo nečeká. Ovšem do jakých sfér se dostaly kontakty obou stran v současném volebním období, to Pardubice nepamatují.

Každé jednání zastupitelstva se rychle přemění na mnohahodinové výpady a ironické poznámky mezi vedením města a zástupci opozice. Dominantní roli v přestřelkách hraje exprimátorka Fraňková a její bývalý náměstek František Brendl. Oba dva těží hlavně z toho, že většina politiků ze současné rady jsou v podobných funkcích nováčky, a tak jim chybí zkušenosti jak se řízením samotné schůze, tak s fungováním procesních náležitostí radnice. „Ta nezkušenost je zjevná a vlastně i logická. Je ale možná vidět více, než jsem si původně představoval,“ řekl opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl.

4. Plnění slibů

Vedle zmíněného většího otevření radnice hnutí ANO také slibovalo třeba to, že bude zveřejňovat všechny důležité smlouvy nebo že posty v městských firmách obsadí na základě odbornosti. Realita je však taková, že žádný důležitý kontrakt se na veřejnost nedostal a poprvé v historii radnice se do dozorčích rad firem neprosadili žádní zástupci opozice bez ohledu na jejich odbornost. „Pro mne bylo velkým zklamáním, že nebyl dodržen slib ohledně obsazování pozic do jednotlivých orgánů na základě odborných znalostí, zkušeností a osobnostních kvalit jednotlivých uchazečů,“ uvedl Klimpl. Primátor k tomu už dříve uvedl, že koalice stoprocentně odpovídá za fungování města, a proto musí mít také možnost stoprocentně společnosti řídit.

5. Důležité projekty

I opozičníci chválí radní za to, jak dotáhli opravu parku Na Špici, Tyršových sadů nebo třídy Míru. Sympatické bylo i to, že na slavnostní otevírání staveb byli pozvaní i lidé z minulého vedení, kteří projekty spouštěli. Co se týče vlastních úkolů, tak se povedla obnova lesoparku na Dukle. U velkých staveb jsou radní nejdál s přípravou přestavby okolí nádraží. U dalších projektů, jako je třeba Letní stadion, klíčový verdikt zatím chybí. Raději si radní, podobně jako jejich předchůdci, k tématu nechávají zpracovávat další a další studie za statisíce.