Tomáš Pavlík je zvoníkem v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ve čtvrtek v...

Tomáš Pavlík je zvoníkem v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ve čtvrtek v poledne se vydal do věže zvonit na počest vojáků padlých v Afghánistánu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zvony zastavily Chrudim, vzpomínala na mrtvé vojáky z Bagrámu

  • 0
Asi nikde neprožívali čtvrteční tříminutové zvonění zvonů tak silně jako v Chrudimi. Rodiny a přátelé vojáků, kteří slouží v Afghánistánu, zažívali během piety zármutek, ale i strach a bezmoc.

Zvon na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie se ve čtvrtek rozezněl v neobvyklou dobu, v pravé poledne. O sekundu později se ke zvonění přidal pronikavý zvuk sirény. Lidé procházející po Resselově náměstí v Chrudimi se na okamžik zastavili a zvedli pohledy ke zvonici.

"Na zvon Dominik se naposledy takto výjimečně zvonilo po volbě papeže," řekl zvoník Tomáš Pavlík.

Tříminutová siréna a zvony zazněly na památku čtyř českých vojáků, kteří zemřeli v úterý po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Tři z nich pocházeli právě z chrudimského 43. motorizovaného praporu.

Jako symbol uctění památky vojáků Chrudimští zapálili několik svící před vraty kostela a u kasáren. Nejtěžší chvíle už měla za sebou manželka jednoho z chrudimských vojáků, který právě slouží v Afghánistánu na stejné základně v Bagrámu.

"Dnes jsem s děckem za rodinou v Břeclavi. Byla jsme v poledne u místního památníku a vzpomínala jsem. Bohužel jsem byla jediná," řekla žena, která si nepřála být jmenována, ale jejíž jméno redakce zná.

Čekání na spojení s manželem vojákem bylo jako věčnost

Nejhorší okamžik ve svém životě zažila v úterý. "Přečetla jsem si tu zprávu a okamžitě jsem musela mluvit s manželem. Pocity, které jsem prožívala, se nedají popsat. S manželem se mi podařilo spojit asi po pěti minutách. Zdálo se mi však, že trvají celou věčnost," říká.

"Manžel byl na místě atentátu jen několik desítek minut po výbuchu. Sám často jezdí na podobné hlídky do okolí základny," dodala žena. "Je to obrovská bezmoc. Člověk si na některé věci nikdy nezvykne. Samozřejmě vím, že vojáci takové riziko nesou, ale připravit se na podobnou tragédii nelze," popisuje.

Vojákům v Afghánistánu věnoval ranní bohoslužbu v chrudimském kostele svaté Kateřiny arciděkan Jiří Heblt již ve středu. Chtěl jim tak vzdát poctu a vyjádřit účast jejich blízkým. Ještě v den tragédie se spojil s vojenským kaplanem Tomášem Mlýnkem, který jednotku v Afghánistánu doprovází, aby ho ujistil o svojí podpoře.

"Shodou okolností byla na ranní mši volná intence, takže jsem okamžitě věděl, za koho ji obětuji," komentoval svoje rozhodnutí Jiří Heblt.

Rodinám padlých vojáků může přispět i veřejnost. Výsadkáři z chrudimského 43. praporu již na svém facebookovém profilu zveřejnili plán založit sbírku na pomoc pozůstalým.

"Protože obětavost většiny z vás je opravdu velká a protože už přišly nabídky finanční pomoci, bude v nejbližších dnech zřízen transparentní účet, na nějž bude moci kdokoliv zaslat jakoukoliv finanční částku," uvedli na profilu výsadkáři. Vybrané peníze budou poté rozděleny mezi rodiny čtyř padlých výsadkářů. Vyšly najevo nové informace o vážně zraněném vojákovi, který je také z chrudimské základny.

Rotmistr J. L. zůstává i nadále v polní nemocnici Bagrám. "Má za sebou čtvrtou operaci. Podle informací, které z místa máme, je jeho stav stabilizovaný," řekla mluvčí generálního štábu Amády ČR Jana Růžičková.