Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé Pardubic staví tým, který dostane za úkol odkup spalovny

  9:10aktualizováno  9:10
Byť pardubické zastupitelstvo v listopadu odmítlo koupit od firmy AVE CZ spalovnu v Rybitví za 35 milionů, sága nekončí. Primátor Charvát začal skládat tým politiků, který bude chtít vyjednat pro město lepší podmínky nákupu odstaveného zařízení.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubické zastupitelstvo od posledních voleb rozhodně netrpí přehnanou jednotou a porozuměním. Každé jednání se rychle promění v hodinové martyrium plné osobních útoků, narážek a popichování.

Nyní se však zdá, že by válečná sekyra mezi vládním hnutím ANO a opozicí mohla být zakopána. Začíná se totiž skládat společná skupina zastupitelů ze všech zvolených stran. Důvod tak nezvyklého kroku? Strach z toho, že jednou se přece jen v Rybitví začne pálit až 20 tisíc tun chemikálií ročně.

„Začínáme pracovat na složení vyjednávacího týmu, který se bude skládat hlavně ze šéfů zastupitelských klubů všech stran. Uvidíme, jestli se mu podaří dojednat s firmou AVE CZ lepší podmínky odkupu zařízení, než jsem domluvil já,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Ten s manažery společnosti, která patří majiteli fotbalové Sparty Praha Danielu Křetínskému, jednal dlouhé měsíce. Nakonec donesl do zastupitelstva návrh, aby město odkoupilo spalovnu za 35 milionů korun, a tím definitivně zlikvidovalo možnost, že by se nebezpečný odpad na návětrné straně krajského města někdy pálil. Nakonec ale neuspěl.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného,“ uvedl třeba zastupitel za ODS Karel Haas, který patřil k nejhlasitějším kritikům materiálu primátora.

Martin Charvát se možná i pod vlivem debaklu, který na radnici zažil, když jeho návrh získal jen 13 hlasů, nechce v dalším vyjednávání příliš angažovat. „Jsem jen jakýmsi mediátorem. Jednání zastupitelů a manažerů budu spíše jen sledovat. Já už jsem svou úlohu splnil. V každém případě je důležité dál jednat. Na 50 tisíc lidí se v petici vyjádřilo, že tady spalovnu nechtějí. To musíme respektovat,“ dodal Charvát s tím, že další kolo jednání se má rozjet od ledna.

Politici chtějí debatovat i proto, že manažeři AVE CZ se zjevně necítí být roky neúspěchů při získávání nutných povolení utlumeni. Naopak se stále tváří, že spalovnu jednou spustí. „Naše společnost bude pokračovat v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny, případně k prodeji strategickému investorovi, který projevil o spalovnu zájem,“ říká obchodní ředitel a prokurista AVE CZ Aleš Hampl.

A to stále nemusí být vše. Firma dokonce nepřímo pohrozila, že by zmařenou investici mohla i na městu vymáhat soudně. „V tuto chvíli běží několik soudních a správních řízení. Na základě jejich výsledků určíme po konzultaci s právníky okruh orgánů státní správy a samosprávy, které se podílely na zmaření projektu, a to včetně míry jejich přispění,“ uvedl jednatel firmy AVE CZ Jiří Nováček.

Firma měla zatím přijít o 70 milionů

A u případného soudu by nemuselo jít o vůbec malé peníze. „Co se týče výše zmařené investice, ta je určena posudkem, který byl městu Pardubice předložen, tj. řádově 70 milionů korun, přičemž se tato částka bude v čase ještě postupně zvyšovat, jelikož je nutné na projektu provádět konzervační práce,“ dodal Nováček.

Dá se tak předpokládat, že se politici nyní spojí a udělají vše proto, aby jednání nakonec dopadla dobře pro město Pardubice.

„Rozhodně složení týmu a obnovení debaty s AVE CZ vítám. Firma musí být náš partner a ne soupeř. Věřím, že budeme schopni dohodnout lepší podmínky odkupu zařízení. Škoda jen, že vyjednávací tým nevznikl dříve. Opozice ho požadovala už dávno, ale vedení města na to neslyšelo,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT LOGISTIKY – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz