Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lítost i zloba. Soud zprostil táborové vedoucí viny za utonutí chlapce

  14:52aktualizováno  14:52
Chrudimský okresní soud uznal nevinnými dva táborové vedoucí, kterým se při noční hře na přehradě Seč utopil sedmnáctiletý svěřenec. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i hochova rodina si ponechali lhůtu pro odvolání.

Hlavní vedoucí tábora Lukáš Blažek (uprostřed) i jeho zástupkyně Anna Frantalová (vpravo) podle zrušeného verdiktu podcenili bezpečnost při plavecké soutěži, která stála život 17letého mladíka. Podle soudce nebyla nedbalost zjištěna. | foto: Bohumil Roub

Na pouhé čtení závěrečných řečí se smrsklo líčení s Lukášem Blažkem a Annou Frantalovou, kteří byli v roce 2010 táborovými vedoucími na přehradě Seč. Přesto se jednání protáhlo na dvě hodiny a nechyběla v něm řádná dávka emocí. Nakonec však skončilo zproštěním obžaloby.

Už státní zástupce Vladimír Kytner svou řečí nečekaně podráždil druhou stranu, jeden z advokátů obžalovaných dokonce řekl, že ho to nadzvedávalo ze židle.

„Jsem přesvědčený, že oba jsou odpovědní za smrt hocha. Nejednalo se o běžné plavání party lidí u břehu, ale o akci se škodlivými následky,“ uvedl Kytner.

Sedmnáctiletý Vojtech Korejtko se totiž utopil, když musel v rámci noční hry vyskočit z jachty asi osmdesát metrů od břehu, doplavat však již nedokázal a neuměli mu pomoci ani jeho tři kamarádi, kteří skočili do vody s ním.

Podobně mluvila i matka utonulého hocha Milena Korejtková. Ta však už dávala více průchod emocím, během řeči musela dokonce několikrát odpočívat.

„Nebyl vůbec domluvený žádný signál pro případ, že by někomu došly síly. Jeho kamarádka, který u něj byla nejblíže, ani netušila, že by mu měla pomoci,“ uvedla Korejtková. „Už nemám energii ani sílu,“ uzavřela svou řeč.

Obhájci se naopak opírali o mocné argumenty, v nichž označili státního zástupce Kytnera za osamoceného ve snaze za každou cenu najít viníka. Před ním totiž odmítli obžalovat oba mladé lidi dva chrudimští státní zástupci, uvedli, že k tomu nevidí žádné důvody. A během dovolání k Nejvyššímu soudu se za jejich názor dokonce postavil Kytnerův nadřízený, vrchní státní zástupce.

Trestána má být bezohlednost, ne údajné opomenutí

Soudce René Tinz však byl povinován vyhovět především nejvyššímu soudu. A ten jasně uvedl, že trest není na místě.

„Trestána má být transparentní nedbalost, nečinnost, laxnost, hazardérství či bezohlednost k životům, nikoli snad údajné opomenutí přesně neznámých a ničím nestanovených opatření. Zpětně domýšlet a konstruovat, co všechno mohli a měli obvinění učinit, se jeví jako nepatřičné,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Věrou Kůrkovou.

Podle jednoho z advokátů, Pavla Jelínka, proto soudce ani neměl jinou možnost než vynést osvobozující rozsudek. Zatímco státní zástupce přijal prohru s klidem, matka utonulého hocha už během čtení rozsudku nedokázala zadržet emoce.

Dohra přišla před soudní budovou. Milena Korejtková tady měla řeč k oběma bývalým vedoucím. „Jste zodpovědný za smrt mého syna a přeji si, abyste s tím žil až do konce života. Nejde o hledání viníka, ale o hledání pravdy a vy tu pravdu znáte,“ řekla Lukáši Blažkovu emotivním hlasem.

Celý soud se už přitom vleče několik let. V roce 2011 chrudimský soud uznal oba obžalované nevinnými. Státní zástupce se však odvolal a případ dostal na stůl Krajský soud v Hradci Králové. Od něj si jej převzal Městský soud v Praze a ten vrátil případ do Chrudimi tím, že jsou vinni. Soudce vyhověl a oběma dal roční podmínku s dvouletým odkladem. Tento rozsudek zrušil až nejvyšší soud.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz