Žokejové couvli, Velká pardubická se letos může jet už v sobotu

  14:06aktualizováno  16:41
Velká pardubická letos vybočí z tradice. Ta praví, že největšímu dostihovému závodu v Česku patří druhá říjnová neděle. Tentokrát se ale na tomto políčku v kalendáři srazily dostihy s plochodrážníky a jejich Zlatou přilbou. Žokejové nakonec ustoupili a s podmínkou souhlasili, aby se Velká pardubická jela v sobotu.

121. Velká pardubická | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Rada Jockey Clubu se rozhodla vyhovět žádosti města Pardubice o změnu termínu konání 122. Velké pardubické steeplechase z důvodu kolize s plochodrážním závodem Zlatá přilba," oznámila nejvyšší dostihová instituce v Česku ve čtvrtek odpoledne na svém webu.

Velká pardubická se tak poběží v sobotu 13. října, rovinové dostihy mítinku už v pátek dvanáctého.

"Rada Jockey Clubu zároveň tento vstřícný krok podmiňuje sepsáním písemného potvrzení od města Pardubice a pořadatele plochodrážního závodu, že se jedná o mimořádnou událost a do budoucna bude již vždy pro konání Velké pardubické steeplechase rezervována druhá říjnová neděle," uvádí se v prohlášení.

Pardubicím hrozila ostuda i problémy s dopravou

O jeho vydání se zasloužila také primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Městu hrozily problémy s organizací dopravy a ubytováním návštěvníků dvou velkých akcií, které se před dohodou měly konat v neděli 14. října. Navíc na sportovištích, která leží blízko.

Velká v sobotu?

Anketa se uskutečnila před dohodou

"Velká liverpoolská se běhá taky v sobotu. Takže to není na škodu."
Ivan Janatka, závodiště Most

"Je to absurdní. Takový dostih si nezaslouží, aby se kvůli tomu, že někdo něco nekompetentně slíbí, měnilo tradiční datum."
Miloslav Halík, Český svaz chovatelů plnokrevníka

"Nadšený nejsem. Kdyby nebylo zbytí, tak bych se změnou souhlasil."
Čestmír Olehla, Česká asociace steeplechase

"Asi bych ruku nezvedl. Zlatá přilba sice za nic nemůže, ale proč na ni máme doplácet my?"
Ivan Přikryl, svaz majitelů dostihových koní

V minulosti už kolize obou závodů hrozila. V roce 2006 ale nakonec odjeli plochodrážníci Zlatou přilbou až třetí říjnovou neděli. Letos však má Zlatá přílba jasně dané datum 14. října v mezinárodním termínovém kalendáři, s nímž nelze hýbat.

 "Hučela jsem teď do Václava Luky, aby se Velká pardubická přesunula alespoň do soboty," řekla Fraňková ve středu na tiskové konferenci v Praze. Luka je prezidentem Jockey Clubu, jehož patnácti členech rozhodnutí záviselo.

"Pokud bude nadpoloviční většina proti, je jasné, že termín měnit nebudeme. Teď oslovím všechny své kolegy z rady Jockey clubu, zeptám se jich na názor a pak se uvidí," řekl ve středu Luka MF DNES.

Fraňková ovšem není spokojená s podmínkou žokejů, kterou přidali ke svému nakonec souhlasnému stanovisku. Totiž že do budoucna město zaručí, aby ke kolizím nedocházelo.

"Domnívám se, že to nejde splnit. Celá záležitost zůstává určitě do pátku otevřená," napsala Fraňková v textové zprávě.

"Většina členů se nakonec přikloní k názoru Váni"

MF DNES už ve středu většinu členů rady Jockey Clubu oslovila. Jejich názory se různily. Zamítavý názor zastával například člen rady Jockey Clubu Miloslav Halík. Přesun termínu považuje za absurdní vzhledem k tradici. Navíc si přál, aby zůstaly zachovány tradiční rovinové dostihy, které překážkovému vrcholu sezony každoročně předcházejí.

Další členové vyčkávali. "Je to ze čtrnáctého října na třináctého. A to není šťastné datum. Ale stojí to za úvahu," konstatoval ředitel pražského závodiště v Praze Velké Chuchli Petr Drahoš.

Nejvýmluvnější vyjádření měla z oslovených Margit Balaštíková, další členka rady Jockey Clubu. "To se ptáte všech členů rady? Proč jste se nezeptali nejprve Josefa Váni? Většina členů se nakonec přikloní k jeho názoru, má v dostihovém prostředí velký vliv," řekla.

Váňa však už před časem změnu termínu rozhodně odmítl. "Neexistuje, aby se Velká jela jindy. Je to navázáno na celý dostihový kalendář. S tím souvisí kvalifikace, které musí všichni uchazeči o Velkou kromě jejího vítěze absolvovat," řekl Váňa k návrhu, aby se Velká jela o týden dřív. Ve středu svůj názor znovu potvrdil.

Nastal by zřejmě problém s parkováním

Jedním z problémů, které přinášel společný nedělní termín, byl televizní přenos.  Česká televize z Velké pardubické v posledních letech vysílala přímý přenos z celého dne. "Je to otázka práv i televizního času, který je pro nás stěžejní. Pro dostihy je to velká reklama," řekl Luka.

Veřejnoprávní televize přitom pravidelně nabízí svým divákům oba přenosy. "Divákům chceme samozřejmě nabídnout obě akce," řekl výkonný ředitel kanálu ČT4 Sport Jiří Ponikelský.

Velká pardubická má v televizi tu výsadu, že ji jako společenskou událost vysílá nejen sportovní kanál ČT4, ale také hlavní ČT1. Na dohodu a kompromis byl Ponikelský ochotný čekat do srpna. Další věcí je organizace dostihů a stav dráhy, která by mohla být pro rovinové závody po Velké pardubické poškozena.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Roubenka, srub, chalupa. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Štětí - Chcebuz, okres Litoměřice. Poloroubená chalupa s dispozicí 5+1 je na...

V České republice se prodává velké množství roubenek, chalup, srubů i hrázděných domů v různé kvalitě. Některé jsou...

Nadšenec nafotil meteory nad zimní krajinou. Na dobré podmínky čekal 12 let

Sečská přehrada noc na 14. prosince a -13 stupňů Celsia.

Každoročně deset dní před Vánoci se zjevuje za příznivého počasí úchvatná podívaná - vrcholí meteorický roj, takzvané...

Další z rubriky

Fotografie poprvé ukazují osudy českotřebovských lidí za světové války

Novobranci (dobrovolníci) ruské legie při obědě.

Knihu o osudech lidí z České Třebové, kteří prošli útrapami první světové války nebo se z ní už nevrátili, sepsal a...

V České Třebové hořelo krematorium, vznítila se nádoba na tuk

Ilustrační snímek

Požár vypukl krátce po osmé hodině ranní. Dvě jednotky hasičů hasičů ho zlikvidovali za méně než půl hodiny. Příčinou...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Najdete na iDNES.cz