Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žokeje Váňu hnalo na Velké pardubické do cíle necelých 15 tisíc lidí

  16:54aktualizováno  16:54
Oficiálně 14 800 diváků se letos přišlo podívat na dostihové závodiště v Pardubicích na Velkou pardubickou. Je to o několik tisíc lidí méně než v roce 2010. V televizi však dostih sledovalo mnohem více diváků. Výši tržeb zatím Dostihový spolek nezveřejnil.

121. Velká pardubická | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Například loni tvrdili šéfové dostihu na svých webových stránkách, že závod zhlédlo 45 tisíc diváků. Měl tak padnout rekord v novodobé historii. Zato letos přišla oficiálně jen třetina lidí. Takový rozdíl mezi oběma ročníky však na tribunách i přes horší počasí vidět nebyl.

"Problém je v tom, že loni nebylo na závodišti ve skutečnosti 45 tisíc lidí, ale podle účetnictví se tehdy prodalo 17 200 vstupenek. V minulých letech byly počty diváků značně nadsazené. Kapacita závodiště je zhruba 20 tisíc návštěvníků. Počet 45 tisíc lidí je nesmysl. To bylo možné někdy v polovině šedesátých let, ne už nikdy potom," řekl předseda představenstva Dostihového spolku Jan Němec.

Zatímco se letos kvůli chladnu vypravilo na závodiště o několik tisíc lidí méně, před obrazovkami jich bylo mnohem víc. Přenos České televize zasáhl celkem 2 miliony 650 tisíc dospělých diváků. Hlavní dostih vidělo na obou programech dohromady v průměru 1 milion 790 tisíc diváků, což bylo ve srovnání s loňským ročníkem o více než půl milionu více.

Dostih sledovali i diváci v Británii či v Irsku

Již osmé vítězství žokeje Josefa Váni tak v cílové skupině dosáhlo podílu na publiku 62 procenta a sledovanost 20 procent, čímž Česká televize získala v daném čase téměř dvě třetiny televizního trhu.

Velkou pardubickou České pojišťovny v přímém přenosu nabízel také prestižní dostihový placený kanál Racing UK, díky němuž mohli slavný dostih sledovat diváci ve Velké Británii a v Irsku. A Česká televize ji bude za rok vysílat znovu i na ČT1.

Největší letošní změnou oproti loňsku byli noví manažeři i lidé v nižších pozicích mezi pořadateli. Novinkou však byly i některé výtky na jejich adresu, které se v minulosti v takové míře nevyskytovaly. "Na startu Velké pardubické nestojí ani jeden zahraniční kůň. Je to také tím, že už sedm let běhají koně za stále stejné peníze," řekl například žokej Josef Váňa, jehož slova mají tradičně v dostihovém světě váhu.

Rozpaky vzbudila kvalita dráhy

Generální sponzor věnoval letos, stejně jako v předchozích letech, prvním sedmi koním v cíli nejbohatšího českého dostihu 4,5 milionu korun. Ceny za 2,3 miliony si rozdělili úspěšní koně v ostatních nedělních dostizích.

Rozpaky a nakonec i téměř skandál způsobil stav dráhy na závodišti. Ke stížnostem na její tvrdost se přidalo podezření na "atentát na Velkou" v podobě vypálených pruhů trávy. Na údajné hrozby reagovali pořadatelé zvýšenou ostrahou. Řada odborníků se ale domnívá, že trávu zničilo špatné hnojení ledkem. Předseda představenstva to však doposud odmítá.

O kvalitě závodní dráhy se diváci přesvědčit zblízka nemohou, jistě však nejsou spokojeni s dráhou, která je dovede do ochozů. Přímo v závodišti je nedostatek míst k parkování, a tak musí návštěvníci svá auta nechávat na letišti.

Autoři: ,


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz