Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stromy hynou a hřiště není bezpečné, říkají znalci o parku za miliony

  8:14aktualizováno  8:14
Loni prošel pardubický park Na Špici úpravou za 35 milionů korun. Následné revize však ukázaly, že ne všechno se za peníze Evropské unie povedlo tak, jak mělo.

Nevyhovující dětské atrakce, špatně zasazené stromy, které hynou, neuspokojivý stav trávníků. Tak vypadá podle znalců stav parku Na Špici, který politici slavnostně otevřeli loni v prosinci.

Uvádějí to znalecké posudky, které nechalo pořídit město a které, pokud by se měly brát závěry znalců doslova, by znamenaly takřka celé „překopání“ parku.

Znalci například zjistili, že jen málokterá atrakce na dětském hřišti vyhovuje bezpečnostním normám. Na řadě z nich hrozí, že si dítě uskřípne prst, nebo se jinak zraní.

Třeba na první pohled neškodný dětský domek ve tvaru houby nebo takzvaná pružinová kolébačka. „Herní prvek po montáži nevyhovuje základním požadavkům normy, hrozí riziko stlačení prstu,“ píše znalkyně Zdeňka Houžvičková ve svém posudku.

Radnice na dotaz, jak naloží se zjištěnými nedostatky, uvedla, že je již vše v pořádku. „Závady byly odstraněny dle domluvených termínů, připomínky z protokolu paní Houžvičkové byly odstraněny,“ uvedl šéf odboru investic Jaroslav Hruška.

MF DNES si však na místě ověřila, že tomu tak není. Například u pružinových kolébaček riziko skřípnutí prstu trvá, stejně tak na některých stále chybí stupačky s rozšířenými konci, aby se dítě při houpání nesesmeklo a nezranilo.

Podobně dopadly i karabinky, kterými je zachycena ochranná sít na sportovišti. Odstranění některých závad si vyžádá i stavební úpravy. Radnice však již považuje hřiště za hotové.

„Vše je nad rámec certifikátů, které jsou založeny na normách nastavených podle mezinárodně uznávaných kritérií,“ dodal Hruška.

Stromy raději vykopejte a zasaďte nové

Nepovedla se ani nová výsadba. V parku uhynuly desítky stromů a keřů, ve špatném stavu jsou i trávníky. Borovice byly podle znalce Pavla Bulíře zasazeny špatně a co víc, do parku přišly takzvané nestandardní výpěstky, tedy ne úplně zdravé stromy.

Závěr revize mluví jasně: „Jednoznačně doporučuji výměnu všech zbývajících borovic, a to za jakostní výpěstky. Současně doporučuji realizovat další výměny.“ Stejné vysvědčení dostal navíc i trávník. „Jeho stav je způsoben technologickými chybami a nerespektováním agrotechnických lhůt,“ píše Bulíř.

Podle Hrušky už byla náprava provedena. „Výměna uhynulých kusů výsadeb borovice lesní byla provedena, v rámci takto rozsáhlé stavby se obecně pracuje s desetiprocentním úhynem,“ uvedl.

Společnost Gardenline, která sadbu prováděla, se k problému nevyjádřila. Její zástupce si nechal zaslat otázky mailem, na ně však neodepsal ani nebral telefon.

O stav parku se nyní zajímají správci evropských fondů. „Pokud budou při kontrole zjištěny nedostatky, které město neodstraní, nelze vyloučit odpovídající krácení poskytnuté dotace,“ uvedla mluvčí Regionální rady Severovýchod Sylvie Špryňarová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Najdete na iDNES.cz