Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stromy hynou a hřiště není bezpečné, říkají znalci o parku za miliony

  8:14aktualizováno  8:14
Loni prošel pardubický park Na Špici úpravou za 35 milionů korun. Následné revize však ukázaly, že ne všechno se za peníze Evropské unie povedlo tak, jak mělo.

Nevyhovující dětské atrakce, špatně zasazené stromy, které hynou, neuspokojivý stav trávníků. Tak vypadá podle znalců stav parku Na Špici, který politici slavnostně otevřeli loni v prosinci.

Uvádějí to znalecké posudky, které nechalo pořídit město a které, pokud by se měly brát závěry znalců doslova, by znamenaly takřka celé „překopání“ parku.

Znalci například zjistili, že jen málokterá atrakce na dětském hřišti vyhovuje bezpečnostním normám. Na řadě z nich hrozí, že si dítě uskřípne prst, nebo se jinak zraní.

Třeba na první pohled neškodný dětský domek ve tvaru houby nebo takzvaná pružinová kolébačka. „Herní prvek po montáži nevyhovuje základním požadavkům normy, hrozí riziko stlačení prstu,“ píše znalkyně Zdeňka Houžvičková ve svém posudku.

Radnice na dotaz, jak naloží se zjištěnými nedostatky, uvedla, že je již vše v pořádku. „Závady byly odstraněny dle domluvených termínů, připomínky z protokolu paní Houžvičkové byly odstraněny,“ uvedl šéf odboru investic Jaroslav Hruška.

MF DNES si však na místě ověřila, že tomu tak není. Například u pružinových kolébaček riziko skřípnutí prstu trvá, stejně tak na některých stále chybí stupačky s rozšířenými konci, aby se dítě při houpání nesesmeklo a nezranilo.

Podobně dopadly i karabinky, kterými je zachycena ochranná sít na sportovišti. Odstranění některých závad si vyžádá i stavební úpravy. Radnice však již považuje hřiště za hotové.

„Vše je nad rámec certifikátů, které jsou založeny na normách nastavených podle mezinárodně uznávaných kritérií,“ dodal Hruška.

Stromy raději vykopejte a zasaďte nové

Nepovedla se ani nová výsadba. V parku uhynuly desítky stromů a keřů, ve špatném stavu jsou i trávníky. Borovice byly podle znalce Pavla Bulíře zasazeny špatně a co víc, do parku přišly takzvané nestandardní výpěstky, tedy ne úplně zdravé stromy.

Závěr revize mluví jasně: „Jednoznačně doporučuji výměnu všech zbývajících borovic, a to za jakostní výpěstky. Současně doporučuji realizovat další výměny.“ Stejné vysvědčení dostal navíc i trávník. „Jeho stav je způsoben technologickými chybami a nerespektováním agrotechnických lhůt,“ píše Bulíř.

Podle Hrušky už byla náprava provedena. „Výměna uhynulých kusů výsadeb borovice lesní byla provedena, v rámci takto rozsáhlé stavby se obecně pracuje s desetiprocentním úhynem,“ uvedl.

Společnost Gardenline, která sadbu prováděla, se k problému nevyjádřila. Její zástupce si nechal zaslat otázky mailem, na ně však neodepsal ani nebral telefon.

O stav parku se nyní zajímají správci evropských fondů. „Pokud budou při kontrole zjištěny nedostatky, které město neodstraní, nelze vyloučit odpovídající krácení poskytnuté dotace,“ uvedla mluvčí Regionální rady Severovýchod Sylvie Špryňarová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Najdete na iDNES.cz