Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První větší trhlina v koalici. Kvůli podezření ze zavedení „malé domů“

  13:15aktualizováno  13:15
Pardubičtí radní rozhodli, že malé zakázky nebudou nabízet všem na webu, ale budou oslovovat hlavně pardubické firmy. S rozhodnutím ostře nesouhlasí vedle opozice i koaliční radní za TOP 09 Libor Slezák. Má strach z korupce.

Vedení pardubické radnice čelí kritice, že schválený způsob zadávání veřejných zakázek znamená významné snížení transparentnosti a zvyšuje nebezpečí klientelismu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí radní během prvního roku vlády zatím ve všech větších tématech hlasovali jednotně. Teď to ale přestává platit.

Politici z hnutí ANO a TOP 09 se totiž střetli nad změnou zadávání veřejných zakázek. „Schválený způsob zadávání veřejných zakázek znamená významné snížení transparentnosti a zvyšuje nebezpečí klientelismu. Vede ve svém důsledku k nastolení systému malá domů,“ uvedl radní za TOP 09 Libor Slezák, který se dostal do pře po schválení novinky s primátorem Martinem Charvátem.

„Pod pláštíkem pomoci pardubickým firmám dojde k upřednostňování vybraných kamarádů jednotlivých radních na úkor součtu kvality a ceny,“ pokračoval na současné koaliční pardubické poměry nezvykle ostře Libor Slezák.

Chtějí podpořit místní firmy

Sám primátor nechce výpad svého kolegy z rady komentovat. Nový zadávací řád však chválí a doufá, že díky němu radnice pomůže místním podnikatelům.

„Nesmíme se bát oslovovat malé firmy, především místní podnikatele. Nebudeme samozřejmě oslovovat jen místní firmy, to by nebylo transparentní. Společnosti se budou střídat,“ uvedl Charvát. „Zákon porušovat nebudeme a vyjádření pana Slezáka komentovat nebudu,“ doplnil.

Magistrát může podle zákona zadat zakázku několika vybraným firmám formou výzvy, a to do dvou milionů za služby a do šesti milionů za stavební práce. „Oslovíme vždy pět firem,“ upřesnil primátor.

Tím se radnice vlastně vrací do doby, kdy na ní vládla garnitura politiků z ODS v čele s primátory Jiřím Stříteským a Jaroslavem Demlem. Právě tehdy taková praxe fungovala a často se stávala zdrojem kritiky opozičních zastupitelů.

„Patrně se zapomnělo na konec vlivného úředníka Čáně, který zapomněl oslovit firmu o dva miliony levnější než kterákoliv z vybraných a oslovených firem. Škodný bude v důsledku daňový poplatník,“ připomněl Slezák i bývalého šéfa radničního odboru investic Jiřího Čáně, který právě ve zmíněném období ve funkci poměrně výrazně zbohatl. Byť mu policie nikdy nic nezákonného neprokázala, právě veřejné zakázky a Čáň se stali jedním z hlavních témat voleb v Pardubicích v roce 2010.

Opozice: je to cesta zpět

Jejich vítězové, kteří se sdružili kolem primátorky Štěpánky Fraňkové, pak zadávací řád veřejných zakázek zprůhlednili. Téměř vše se vyvěšovalo na web města tak, aby se o práci mohly hlásit firmy z celé republiky.

„Pevně věříme, že na lepší ceny se i díky logistice dostanou místní firmy,“ řekl na začátku minulého volebního období tehdejší náměstek primátorky František Brendl, který s dalším náměstkem Martinem Bílkem (Sdružení pro Pardubice) dostal za úkol ořezat vliv Jiřího Čáně a zprůhlednit systém vypisování veřejných zakázek.

„Limity jsme snížili, průhlednost jsme zvýšili, nastavili jsme tvrdší standardy kdy, co a jak zveřejňovat. No a teď se vše vrátí do dob, kdy to fungovalo podle mě daleko hůře,“ řekl Brendl, lídr Pardubáků.

Stejný názor má překvapivě i Slezák. „Podporujeme podnikatelské prostředí v Pardubicích, nikoliv však formou nezveřejňování zakázek a s tím souvisejícím omezením konkurenčního prostředí,“ dodal.

Paradoxní je, že původně měli radní hlasovat o zcela jiném návrhu, který naopak zadávání veřejných zakázek ještě více zpřísňoval. Díky tomu si vysloužili i nečekanou pochvalu od svých největších kritiků.

„Pokud skutečně odhlasovali tento návrh, klobouk dolů. Musíme je jen pochválit. Jdou hodně nad to, co požaduje zákon,“ uvedl Michal Koláček ze Sdružení pro Pardubice. „Pan Koláček viděl a komentoval usnesení, které nakonec neprošlo,“ vysvětlil nedorozumění primátor Martin Charvát.




Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...



Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

Pro viníka nehody přijela hlídka domů, policistu zranil dveřmi u auta

Muž se z místa dopravní nehody nechal odvézt rodinnými příslušníky.

Do zdánlivého bezpečí domova se nechal od příbuzných odvézt dvacetiletý řidič, který v sobotu narazil do reklamní...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz