Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První větší trhlina v koalici. Kvůli podezření ze zavedení „malé domů“

  13:15aktualizováno  13:15
Pardubičtí radní rozhodli, že malé zakázky nebudou nabízet všem na webu, ale budou oslovovat hlavně pardubické firmy. S rozhodnutím ostře nesouhlasí vedle opozice i koaliční radní za TOP 09 Libor Slezák. Má strach z korupce.

Vedení pardubické radnice čelí kritice, že schválený způsob zadávání veřejných zakázek znamená významné snížení transparentnosti a zvyšuje nebezpečí klientelismu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí radní během prvního roku vlády zatím ve všech větších tématech hlasovali jednotně. Teď to ale přestává platit.

Politici z hnutí ANO a TOP 09 se totiž střetli nad změnou zadávání veřejných zakázek. „Schválený způsob zadávání veřejných zakázek znamená významné snížení transparentnosti a zvyšuje nebezpečí klientelismu. Vede ve svém důsledku k nastolení systému malá domů,“ uvedl radní za TOP 09 Libor Slezák, který se dostal do pře po schválení novinky s primátorem Martinem Charvátem.

„Pod pláštíkem pomoci pardubickým firmám dojde k upřednostňování vybraných kamarádů jednotlivých radních na úkor součtu kvality a ceny,“ pokračoval na současné koaliční pardubické poměry nezvykle ostře Libor Slezák.

Chtějí podpořit místní firmy

Sám primátor nechce výpad svého kolegy z rady komentovat. Nový zadávací řád však chválí a doufá, že díky němu radnice pomůže místním podnikatelům.

„Nesmíme se bát oslovovat malé firmy, především místní podnikatele. Nebudeme samozřejmě oslovovat jen místní firmy, to by nebylo transparentní. Společnosti se budou střídat,“ uvedl Charvát. „Zákon porušovat nebudeme a vyjádření pana Slezáka komentovat nebudu,“ doplnil.

Magistrát může podle zákona zadat zakázku několika vybraným firmám formou výzvy, a to do dvou milionů za služby a do šesti milionů za stavební práce. „Oslovíme vždy pět firem,“ upřesnil primátor.

Tím se radnice vlastně vrací do doby, kdy na ní vládla garnitura politiků z ODS v čele s primátory Jiřím Stříteským a Jaroslavem Demlem. Právě tehdy taková praxe fungovala a často se stávala zdrojem kritiky opozičních zastupitelů.

„Patrně se zapomnělo na konec vlivného úředníka Čáně, který zapomněl oslovit firmu o dva miliony levnější než kterákoliv z vybraných a oslovených firem. Škodný bude v důsledku daňový poplatník,“ připomněl Slezák i bývalého šéfa radničního odboru investic Jiřího Čáně, který právě ve zmíněném období ve funkci poměrně výrazně zbohatl. Byť mu policie nikdy nic nezákonného neprokázala, právě veřejné zakázky a Čáň se stali jedním z hlavních témat voleb v Pardubicích v roce 2010.

Opozice: je to cesta zpět

Jejich vítězové, kteří se sdružili kolem primátorky Štěpánky Fraňkové, pak zadávací řád veřejných zakázek zprůhlednili. Téměř vše se vyvěšovalo na web města tak, aby se o práci mohly hlásit firmy z celé republiky.

„Pevně věříme, že na lepší ceny se i díky logistice dostanou místní firmy,“ řekl na začátku minulého volebního období tehdejší náměstek primátorky František Brendl, který s dalším náměstkem Martinem Bílkem (Sdružení pro Pardubice) dostal za úkol ořezat vliv Jiřího Čáně a zprůhlednit systém vypisování veřejných zakázek.

„Limity jsme snížili, průhlednost jsme zvýšili, nastavili jsme tvrdší standardy kdy, co a jak zveřejňovat. No a teď se vše vrátí do dob, kdy to fungovalo podle mě daleko hůře,“ řekl Brendl, lídr Pardubáků.

Stejný názor má překvapivě i Slezák. „Podporujeme podnikatelské prostředí v Pardubicích, nikoliv však formou nezveřejňování zakázek a s tím souvisejícím omezením konkurenčního prostředí,“ dodal.

Paradoxní je, že původně měli radní hlasovat o zcela jiném návrhu, který naopak zadávání veřejných zakázek ještě více zpřísňoval. Díky tomu si vysloužili i nečekanou pochvalu od svých největších kritiků.

„Pokud skutečně odhlasovali tento návrh, klobouk dolů. Musíme je jen pochválit. Jdou hodně nad to, co požaduje zákon,“ uvedl Michal Koláček ze Sdružení pro Pardubice. „Pan Koláček viděl a komentoval usnesení, které nakonec neprošlo,“ vysvětlil nedorozumění primátor Martin Charvát.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz