Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnu času budu vydýchávat celý týden, říká její odpůrce senátor Šilar

  8:08aktualizováno  8:08
Každoroční posun času na letní postihuje negativně řadu citlivých lidí. Jejich mluvčím, který hodlá prosadit pouze jeden čas, je senátor Petr Šilar. V úspěch stále věří. Pomohou i aktivisté z dalších zemí Evropské unie.

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na počátku iniciativy zrušit letní čas byl a pomyslnou štafetu po zemřelém pekaři Stanislavu Peckovi ze Sobětuch převzal senátor Petr Šilar. A to velice agilně, výsledky by měly být vidět i na evropské scéně.

"Možnost hlasovat v evropském referendu by občané Evropské unie měli mít přibližně od začátku léta, kdy bude nová iniciativa oficiálně spuštěna," říká Petr Šilar.

V neděli se čas posunul o hodinu. Jaký vliv to mívá konkrétně na vás, kolik lidí touto změnou trpí?
Nevím, kolik lidí trpí. Ale podle odhadu našich spolupracovníků ve vědeckých výzkumech a podle naší ankety to vadí asi 20 procentům naší populace. Hlavně se jedná o lidi na venkově, starší věkem, ale také malé děti. Já to osobně vždy tak týden vydýchávám a bývám unavený, ospalý a nevrlý, že zase vítězí hloupost úřednické vyhlášky, která již mohla být zrušena, kdyby pár vůdců bylo osvícenějších.

Kolik lidí podle vás jednotný čas podporuje a kolik jich to v České republice dalo najevo podpisem petice?
Máme do 10 tisíc podpisů. Faktem je, že se jedná o předregistraci a hlavní podpisová podpora bude až po vyhlášení a registraci naší iniciativy. Zatím jsme pouze na webu dělali průzkum.

Budete úspěšní i v zahraničí?
Máme rozjednanou spolupráci na Slovensku, v Rakousku, Polsku, Německu, v Holandsku a budeme zkoušet i dále. Petice není správný výraz. Jedná se podle pravidel Unie o evropskou občanskou iniciativu, která je uzákoněna ve všech unijních zemích a má přísná a pevná pravidla. Například výbor musí mít sedm zahraničních členů. Podpisy budou především v elektronické podobě. My jsme dlouho čekali, jak se tento projekt někde objeví. Máme již jednoho účastníka, který byl úspěšný a můžeme kopírovat. Proto jsme z původního projektu přešli na novou iniciativu - FOOT neboli Pouze pro jeden čas. To všechno vyžaduje i finance a jako neziskovka musíme bojovat o projektové peníze.

Kde se dá získat více informací? Nemáte problém s propagací?
Oficiální stránka iniciativy www.foronlyonetime.eu navazuje na původní stránky. Po přihlášení této iniciativy, předpokládáme duben, máme rok na sbírání podpisů. Abychom byli úspěšní, musíme mít milion podpisů. Ty stávající podpisy nespadnou pod stůl, ale požádáme autory o potvrzení jejich podpory.

Před časem jste řekl jménem této iniciativy: Jsme odsouzeni k úspěchu. Platí to stále?
Ano, jsem přesvědčen, že s bojem s lidskou hloupostí se nesmí přestat, i když je to složité. Věřím v úspěch. Sebrané podpisy použijeme i k podpoře naší iniciativy u poslanců v Evropské unii. Nově jsme oslovili naše kandidáty do Evropské unie, aby si tuto iniciativu dali do svého volebního programu. Zatím všichni souhlasili a také chtějí pomoci.

Dosud to spíše vypadalo, že budete platit za orlickoústeckého Dona Quijota. Necítíte se tak?
Don Quijote je velmi známá postava. Když nám to pomůže, budu rád hrát tuto roli i dále. Ostatně všichni, kteří o něco usilovali, neměli na růžích ustláno.

Jaké jsou nejčastější reakce na vaši snahu o zrušení změn času?
Drtivá většina je kladná. Opravdu, hodně lidí mě na besedách kontaktuje, ptají se, jak můžou pomoci.

Nechce většina z těch, kteří jsou pro jednotný čas, raději setrvání na čase letním s ponecháním delších večerů, což by bylo blízké i mně?
Ti, kteří chtějí letní čas, jsou více slyšet, ale v naší anketě je více lidí pro zachování starého dobrého původního a astronomicky správného času. Tedy takzvaného zimního.

Jaké jsou nejsilnější argumenty pro zrušení letního času?
Znovu připomínám, naše iniciativa je pro jeden čas, tedy zrušit střídání a posun hodinek dvakrát do roka. Tyhle změny jsou nejsilnějším argumentem, který vadí ve formě zdravotních problémů. Navíc již dávno pominul důvod zavedení tohoto střídání. Žádné energetické úspory se dávno nekonají. Navíc oficiálně to nikdo nepropaguje. Je to zvyk, který znamená pro hodně firem ztrátu času a tím i ztrátu peněz.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

VIDEO: Dva tisíce tun uhlí vyloží s robotem v elektrárně jeden člověk

Robot a obsluha s dálkovým ovladačem při vykládce uhlí ve chvaletické...

Je to robot, je na dálkové ovládání, ale ani při exkurzích ho zájemcům ve chvaletické elektrárně do rukou nepůjčí....

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

Najdete na iDNES.cz