Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnu času budu vydýchávat celý týden, říká její odpůrce senátor Šilar

  8:08aktualizováno  8:08
Každoroční posun času na letní postihuje negativně řadu citlivých lidí. Jejich mluvčím, který hodlá prosadit pouze jeden čas, je senátor Petr Šilar. V úspěch stále věří. Pomohou i aktivisté z dalších zemí Evropské unie.

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na počátku iniciativy zrušit letní čas byl a pomyslnou štafetu po zemřelém pekaři Stanislavu Peckovi ze Sobětuch převzal senátor Petr Šilar. A to velice agilně, výsledky by měly být vidět i na evropské scéně.

"Možnost hlasovat v evropském referendu by občané Evropské unie měli mít přibližně od začátku léta, kdy bude nová iniciativa oficiálně spuštěna," říká Petr Šilar.

V neděli se čas posunul o hodinu. Jaký vliv to mívá konkrétně na vás, kolik lidí touto změnou trpí?
Nevím, kolik lidí trpí. Ale podle odhadu našich spolupracovníků ve vědeckých výzkumech a podle naší ankety to vadí asi 20 procentům naší populace. Hlavně se jedná o lidi na venkově, starší věkem, ale také malé děti. Já to osobně vždy tak týden vydýchávám a bývám unavený, ospalý a nevrlý, že zase vítězí hloupost úřednické vyhlášky, která již mohla být zrušena, kdyby pár vůdců bylo osvícenějších.

Kolik lidí podle vás jednotný čas podporuje a kolik jich to v České republice dalo najevo podpisem petice?
Máme do 10 tisíc podpisů. Faktem je, že se jedná o předregistraci a hlavní podpisová podpora bude až po vyhlášení a registraci naší iniciativy. Zatím jsme pouze na webu dělali průzkum.

Budete úspěšní i v zahraničí?
Máme rozjednanou spolupráci na Slovensku, v Rakousku, Polsku, Německu, v Holandsku a budeme zkoušet i dále. Petice není správný výraz. Jedná se podle pravidel Unie o evropskou občanskou iniciativu, která je uzákoněna ve všech unijních zemích a má přísná a pevná pravidla. Například výbor musí mít sedm zahraničních členů. Podpisy budou především v elektronické podobě. My jsme dlouho čekali, jak se tento projekt někde objeví. Máme již jednoho účastníka, který byl úspěšný a můžeme kopírovat. Proto jsme z původního projektu přešli na novou iniciativu - FOOT neboli Pouze pro jeden čas. To všechno vyžaduje i finance a jako neziskovka musíme bojovat o projektové peníze.

Kde se dá získat více informací? Nemáte problém s propagací?
Oficiální stránka iniciativy www.foronlyonetime.eu navazuje na původní stránky. Po přihlášení této iniciativy, předpokládáme duben, máme rok na sbírání podpisů. Abychom byli úspěšní, musíme mít milion podpisů. Ty stávající podpisy nespadnou pod stůl, ale požádáme autory o potvrzení jejich podpory.

Před časem jste řekl jménem této iniciativy: Jsme odsouzeni k úspěchu. Platí to stále?
Ano, jsem přesvědčen, že s bojem s lidskou hloupostí se nesmí přestat, i když je to složité. Věřím v úspěch. Sebrané podpisy použijeme i k podpoře naší iniciativy u poslanců v Evropské unii. Nově jsme oslovili naše kandidáty do Evropské unie, aby si tuto iniciativu dali do svého volebního programu. Zatím všichni souhlasili a také chtějí pomoci.

Dosud to spíše vypadalo, že budete platit za orlickoústeckého Dona Quijota. Necítíte se tak?
Don Quijote je velmi známá postava. Když nám to pomůže, budu rád hrát tuto roli i dále. Ostatně všichni, kteří o něco usilovali, neměli na růžích ustláno.

Jaké jsou nejčastější reakce na vaši snahu o zrušení změn času?
Drtivá většina je kladná. Opravdu, hodně lidí mě na besedách kontaktuje, ptají se, jak můžou pomoci.

Nechce většina z těch, kteří jsou pro jednotný čas, raději setrvání na čase letním s ponecháním delších večerů, což by bylo blízké i mně?
Ti, kteří chtějí letní čas, jsou více slyšet, ale v naší anketě je více lidí pro zachování starého dobrého původního a astronomicky správného času. Tedy takzvaného zimního.

Jaké jsou nejsilnější argumenty pro zrušení letního času?
Znovu připomínám, naše iniciativa je pro jeden čas, tedy zrušit střídání a posun hodinek dvakrát do roka. Tyhle změny jsou nejsilnějším argumentem, který vadí ve formě zdravotních problémů. Navíc již dávno pominul důvod zavedení tohoto střídání. Žádné energetické úspory se dávno nekonají. Navíc oficiálně to nikdo nepropaguje. Je to zvyk, který znamená pro hodně firem ztrátu času a tím i ztrátu peněz.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz