Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel hokejista a mecenáš, který založil ojedinělou galerii

  11:21aktualizováno  11:21
Josef Horák, který proslul jako hokejista a později věnoval Heřmanovu Městci cennou sbírku obrazů, zemřel. Stalo se to před dvěma měsíci, neměl ani parte a na jeho pohřbu byl jen úzký okruh blízkých lidí.

Josef Horák | foto: MF DNES

Josef Horák zemřel v nedožitých osmdesáti letech. "Tak to jste mě zasáhl, vůbec jsem netušil, že zemřel. Moc smutné, znamenal pro výtvarné umění hodně, všichni jsme ho znali," uvedl pražský spisovatel a výtvarník Václav Vokolek.

"Nestáli jsme o žádnou publicitu, rozloučení s Josefem proto bylo jen v opravdu úzkém kruhu," říká manželka Josefa Horáka Ema. Nenápadný odchod je příznačný pro člověka, který za svůj život nashromáždil obrazy, sochy a plastiky za několik desítek milionů korun, aby je věnoval Heřmanovu Městci, který z nich vybudoval dnes známou galerii Cyrany.

Tu navštíví více než čtyři tisíce lidí ročně, což je více než galerie v Pardubicích a v Hradci Králové. Jak vlastně Horákovi, kteří nebyli nijak majetní, dali celou ojedinělou sbírku dohromady?

"Lidi se mě vždycky ptají, kde jsem na to vzal. Samozřejmě, že ta vášeň něco stála, žili jsme vlastně jen z manželčina platu zdravotní sestry. Z mého jsem vždycky přinesl nějaké obrazy, ale v té době se dala sehnat cenná a nádherná díla za nijak horentní sumy," říkal ještě za svého života Horák.

Obrazy sháněl po hospodách i od umělců

Největší zásluhu za vznik sbírky dával své ženě. "Vlastně nás živila a vydržela to se mnou. To bylo rozhodující." Horák chodil za obrazy do terénu. Kromě toho, že se jako znalec umění znal s mnoha malíři a sochaři, ještě obcházel antikvariáty, všímal si, jaké obrazy kde visí.

Třeba i v hospodách. "S Honzou Odvárkou jsme byli na kafi v restauraci Mánes ve Svratce a já tam najednou vidím na stěně viset zaprášené dílo Aloise Fišárka. Když jsme odcházeli, bylo už moje. Za pět set korun," popisoval.

Na malíře, kteří mu levně prodávali, nebo dokonce dávali svá díla zdarma, měl Horák zvláštní vliv. "Sám jsem mu věnoval během dvaceti let deset svých obrazů. Byl zvláštní, vycítil jsem, že do umění vidí, měl pro to buňky, tím si mě získal," říká například akademický malíř a grafik Josef Saska, který tvoří převážně ve Světlé nad Sázavou. Na Horáka vzpomíná jako na velkého organizátora a dobrou duši východočeských výtvarníků.

K umění se dostal přes vojnu

Životní dráha Josefa Horáka, kdy se z výborného hokejisty, který se v osmnácti letech podílel na postupu Pardubic do první ligy, stal znalec a velký mecenáš umění, je skutečně originální.

"Dostal jsem se k tomu až na vojně. Bydleli jsme s pétépáky, to byli samí vzdělaní lidé, mezi nimi třeba kněz a historik, a ti mi otevřeli oči. Přihlásil jsem se na studium historie a pak získal první obrázky," vysvětloval.

Sbírku obrazů v Heřmanově Městci věnovali manželé Horákovi památce svého syna Iva, který ve třiceti letech tragicky zemřel.

Horák se ženou své úspory neutráceli jen za obrazy. Zaplatili obnovu zchátralé kapličky v Deštném, nechali opravit kamennou sochu Anděla na průčelí kostela sv. Jana Křtitele, kostelní interiér a obraz na hlavním oltáři. Jejich asi největší investicí jsou nové zvony v chrámu svatého Bartoloměje, které manželé nechali před třemi lety odlít.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Najdete na iDNES.cz