Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

  8:38aktualizováno  8:38
Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na gymnázia. Stále narůstá počet žáků, kteří se hlásí do učebních oborů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Letos se velmi podařila propagace zemědělských škol, zemědělské obory vzdělání zaznamenaly v letošním školním roce největší nárůst počtu zájemců o studium,“ řekl Martin Kiss, vedoucí odboru školství Pardubického kraje.

Mezi ně se řadí nejen klasické zemědělky v Lanškrouně a v Chrudimi, ale i třeba opravárenské učiliště v Králíkách či zahradnická škola v Litomyšli. Největším nárůstem odevzdaných zápisových lístků při porovnání konkrétních škol se může pochlubit pardubická chemická průmyslovka, dále zahradnická škola v Litomyšli, zemědělka a obchodní akademie v Chrudimi.

Největší zájem je stále o gymnázia, 11 procent ze všech přihlášek podali žáci do oborů z oblasti elektrotechniky a informatiky, následovaly strojírenské obory - 10 procent a zemědělské - 6 a půl procenta z celkového počtu přihlášek.

Nastupují silné ročníky

Do škol nyní přichází demograficky silnější ročníky. Letos bude například o 150 žáků víc než loni. Rozšíření tříd na gymnáziích kraj nepřipravuje. Podle krajského radního pro školství Bohumila Bernáška je pozitivní, že už nezaznívá kritika strojírenských společností na malý počet vyučenců a jejich nedostatečnou přípravu na povolání.

„Firmy začaly se školami spolupracovat. Platí to třeba o žamberské firmě Bühler CZ nebo podniku Isolit Bravo v Jablonném nad Orlicí, který otevřel na konci minulého školního roku dílnu, do níž dojíždí studenti skupinově. Instruktoři z firmy si berou jednotlivé žáky a seznamují je s prací na CNC strojích a specializovaných pracovištích,“ řekl Bernášek.

V podpoře technického a odborného vzdělávání je podle něj Pardubický kraj na špici v rámci celé České republiky a důležitý podíl na tom má dlouhodobý projekt na podporu studia technických a odborných oborů nazvaný Technohrátky.

Dosavadních pět let jejich trvání prokázalo, že zejména ve strojařině, elektrotechnice a naposledy u zemědělských škol se osvěta podařila a žáci si nacházejí k těmto oborům cestu.

„Důležité je, že do lavic středních škol už nyní v mnoha případech usedají ti, kteří si předtím školu a její zázemí nejen prohlédli, ale také vyzkoušeli při konkrétní akci,“ řekl Bernášek.

Za pět a půl roku se účastnilo sedmi desítek akcí Technohrátek 9 753 žáků a žákyň ze sedmých až devátých tříd, kteří se na středních školách a učilištích setkalo aktivně s více než šesti desítkami profesí z oblasti strojírenství, elektrotechniky, stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, gastronomie či služeb.

Například před několika dny si na stavební škole v Rybitví děti vyzkoušely suché zdění z cvičných cihel, sestavení stavebnice, přesné řezání ruční pilkou, formování kovu za tepla, zhotovení tesařského spoje nebo projektování na počítači v programu CAD.

„Vzdělanostní struktura se však mění a musí se tomu přizpůsobovat školy i firmy. Zaměstnavatelé by neměli hledat jen nízko kvalifikované síly, kterých je nedostatek a jejich práci zastávají cizinci. Je třeba zaplatit důstojné peníze i těm ostatním, jinak se nebudou vracet zpátky na Pardubicko,“ řekla ředitelka SPŠ stavební Pardubice Dagmar Petružálková.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

Muže soudí za vraždu dvoutýdenní dcery. Měla otok mozku, říká žalobce

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ osmadvacetiletého muže, který je obžalovaný, že letos v dubnu...

Za vraždu novorozeněte dostal otec 18 let, svým dětem je nebezpečný

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Pardubický soud poslal na 18 let do vězení osmadvacetiletého otce, který letos v dubnu smrtelně zranil opatrované...

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.

Najdete na iDNES.cz