Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyrotechnici zkoumají terén u chemičky, pumy mohou zastavit koridor

  16:22aktualizováno  16:22
Už déle než měsíc panuje v okolí pardubické chemičky Paramo stavební ruch. Práce na rozšíření silnice I/37 jsou ve fázi průzkumu, který by měl odhalit případnou nevybuchlou munici. Nález leteckých pum by se citelně dotkl provozu na vytíženém železničním koridoru vedoucím z Prahy na Moravu.

V případě nálezu pumy by pardubické nádraží ovládl klid. | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Veškeré dřeviny v trase budoucí čtyřproudové komunikace už silničáři pokáceli. Nyní zkoumají, zda se při následných výkopových pracích nebudou muset obávat výbuchu munice z druhé světové války.  

Krizové plány, jež počítají s evakuací lidí v okruhu až 1100 metrů, vytáhl z šuplíku také největší železniční dopravce. Většina z více než stovek bomb leží podle odhadů pyrotechniků v okolí vlakového nádraží a kolejí u Parama.

Informační letáky s upozorněními na možné omezení dopravy najdou cestující ve vozech MHD, ale i na nádražích. Nejkrizovější scénář počítá s tím, že z pardubického nádraží nevyjede jediný vlak.

Státní dopravce by zrušil rychlíky

Jak upozorňuje mluvčí Českých drah (ČD) Kateřina Šubová, dopředu připravená opatření nelze s předstihem odhadovat, dotknout se však můžou na nezbytně nutnou dobu jak hlavní koridorové tratě, tak tratě na Hradec Králové a Chrudim.

„Vždy záleží na dané situaci. O rozsahu evakuace rozhoduje policejní pyrotechnik. Nicméně v minulosti již k určitým omezením došlo, ale vždy v řádu maximálně několika hodin,“ uklidňuje mluvčí drah.

Přitom omezení se může týkat desítek spojů. Národní dopravce počítá zejména u regionálních spojů s nasazením náhradních autobusů, s jejichž provozovateli krizový plán už projednával.

A odkud vlaky opět pojedou? Plán počítá s Přeloučí, Medlešicemi, Pardubičkami, Rosicemi nad Labem nebo Semtínem. I přes očekávané komplikace by měly autobusy jezdit v pravidelných intervalech. Mezinárodní vlaky, pendolina a expresy se vyhnou Pardubicím zcela. Většina z nich bude odkloněna přes Hradec Králové nebo Havlíčkův Brod. Rychlíky zruší dopravce bez náhrady.

S krizovým plánem mají ČD v Pardubicích již zkušenosti. „Při minulých výkopových pracích před dvěma lety jsme tento scénář měli připravený také, ale vzhledem k tomu, že jízdní řád se mění, tak není možné používat staré podklady,“ dodává Šubová.

RegioJet má připravené dvě varianty

Na starší krizové plány se odvolává i jeden ze soukromých dopravců, který v Pardubicích zastavuje. RegioJet by případné uzavření trati nemělo překvapit.

„Jsme v trochu jiné pozici, než jsou České dráhy, které vedle dálkové dopravy provozují dopravu regionální. Máme dvě varianty řešení situace,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

„První počítá s odkloněním trasy spoje mimo Pardubice. V tom případě bychom se postarali o dopravu cestujících z Pardubic do některé ze stanic, která by byla určena jako náhradní. Řešili bychom tedy obsluhu stanice Pardubice, kde by zrovna vlaky nejely,“ uvedl Ondrůj.

Jako nejpravděpodobnější se jeví cesta přes přes Hradec Králové a Týniště nad Orlicí, která se využívá i v při jiných mimořádných událostech na koridoru. Při takovém scénáři by však hrozilo, že kapacita tratě bude nedostatečná. Vlaky by tak končily v některé z blízkých stanic, které by správci kolejí určili jako dočasně konečné.

„Mezi nimi bychom zajistili jakýsi most, kudy by autobusy přepravily cestující. Ti by pak pokračovali dále vlakem,“ dodal Ondrůj s tím, že společnost má dostatek vlastních autobusů.

Svými vlaky jezdí přes Pardubice také další soukromý dopravce Leo Express. Své vyjádření však společnost ani po opakovaných dotazech nesdělila.

Kořeny zatím musí zůstat v zemi

První část průzkumu má podle harmonogramu trvat tři týdny, přičemž v předešlých dnech ho mírně zpozdila nepřízeň počasí.

„Konec této fáze je v plánu během následujících dvou týdnů. Momentálně platí i zákaz vytrhávání kořenů, aby případná munice neexplodovala pod technikou,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Dle jeho slov by se mohly na místě nacházet americké bomby s dlouhou životností, a proto je potřeba brát riziko vážně. Zatím však mohou obyvatelé přilehlých částí i cestující být v klidu.

„V tuto chvíli nemáme poznatky, že by na místě měla být nevybuchlá puma,“ uklidnil Rýdl.

Autoři: ,Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz