Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozsudek v kauze zlomené kolejnice může znásobit výluky, tvrdí advokát

  16:22aktualizováno  16:22
Ranní kolaps svědka obhajoby přerušil u Okresního soudu v Pardubicích hlavní líčení, které se týkalo vykolejení osobního vlaku mezi železničními stanicemi Pardubice-Rosice nad Labem a Stéblová. Jeho příčinou byl lom kolejnice, podle obžaloby špatně zkontrolované.

Vykolejená lokomotiva u Rosic nad Labem (17. listopadu 2011) | foto: Drážní inspekce

Výsledek soudu přitom může mít podle advokáta obžalovaných zásadní dopad na železniční provoz v celé České republice.

Mimořádná událost se stala v listopadu 2011 při rychlosti vlaku šest kilometrů v hodině. Na lavici obžalovaných nyní sedí dva zaměstnanci Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) zodpovědní za svěřený traťový úsek.

Fotogalerie

Svědectví tehdejšího přednosty Správy tratí SŽDC v Pardubicích, důležitého svědka obhajoby, bude součástí ústavního znaleckého posudku, který nařídil Nejvyšší soud České republiky.

Ten zrušil předchozí rozsudek Okresního soudu v Pardubicích a usnesení pardubické pobočky Krajského soudu Hradec Králové. V nich byli oba zaměstnanci uznání vinnými z trestného činu obecného ohrožení.

„V tuto chvíli nevíme, o jakou vadu kolejnice se přesně jednalo a jestli obvinění porušili nějaké povinnosti, musíme počkat na znalecký posudek,“ řekl státní zástupce Ondřej Vopršal.

Obžalovaným se klade za vinu, že nereagovali na vadu kategorie B podle interního předpisu SŽDC, ale ta podle obhajoby vůbec nebyla zjištěna, a ani o ní neexistuje žádný zápis. Nejvyšší soud poukázal na to, že aby mohli být obžalovaní trestně odpovědní, muselo by se jim způsobem nevzbuzujícím žádné pochybnosti prokázat, že předpis porušili.

Kauza navíc komplikuje rozdílné hodnocení vad na kolejnicích provozovaných v České republice a podle obhájce může výsledek tohoto trestního řízení zásadně ovlivnit práci SŽDC a může mít významný dopad i na cestování vlakem v celé zemi.

„Hrozí totální zastavení provozu“

„Pokud by se moji klienti chovali tím způsobem, jak dovozovala předchozí soudní rozhodnutí, musela by Správa železniční dopravní cesty s ohledem na bezpečnost železničního provozu preventivně vylučovat traťové koleje až do doby, než by se defektoskopickou metodou potvrdilo, že na kolejích není žádná závada. Vzato do důsledku bychom mohli předpokládat zcela totální zastavení železničního provozu v železniční síti České republiky a to až do doby, než se zjistí, že je příslušná kolejnice v pořádku,“ řekl obhájce Karel Baborák.

Podle něj vady zjištěné před nehodou na kolejnicích a nezapsané do protokolu nejsou vadami ve smyslu interního předpisu SŽDC, což tato organizace potvrzuje. Nesouhlasí s tím ovšem Drážní inspekce, o jejíž závěry se opřely orgány činné v trestním řízení.

„Kdybychom je za ně považovali tak důsledně, jak to udělal soud podle závěrů Drážní inspekce, měla by Správa železniční dopravní cesty zastavit veškerý provoz vlaků v České republice,“ dodal Baborák.

K zahájení trestního stíhání obou zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty došlo až po půldruhém roce. Souběžně s ním je vedeno i občanskoprávní řízení o náhradu škody nejen proti nim, ale zažalováni o náhradu škody v občanskoprávním řízení jsou i oba rosičtí výpravčí. A to přesto, že v závěrečném vyhodnocení příčin a okolností vzniku mimořádné události nebyli označeni jako osoby odpovědné za její vznik a ani proti nim nebylo vzneseno obvinění v této trestní věci.

Škoda na železniční trati přesáhla částku půl milionu korun a bezprostředně po nehodě železničáři preventivně vyměnili 60 metrů kolejnice. Soud bude pokračovat 5. listopadu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz