Zchátralý areál Vitky v Brněnci.

Zchátralý areál Vitky v Brněnci. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Opuštěný tábor Oskara Schindlera v Brněnci se stane kulturní památkou

  • 1
Koncentrační tábor v Brněnci na Svitavsku bude kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury Roste tak šance na opravu budov, ve kterých za druhé světové války Oskar Schindler zachránil přes tisíc Židů.

Lokalita se stala celosvětově známou po natočení oscarového filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga. V podniku za druhé světové války Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky převezené z polského Krakova, a zachránil tak před smrtí více než tisíc lidí.

„Rozhodnutí ministerstva kultury dosud není pravomocné,“ řekla jeho mluvčí Simona Cigánková. „Zatím se nám nevrátila doručenka od jednoho účastníka, poté poběží odvolací lhůta,“ uvedla Cigánková k procesu vyhlašování kulturní památky.

Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera chce přeměnit bývalou továrnu a koncentrační tábor v Brněnci na památník obětem holokaustu. Fond by měl získat část areálu od současného majitele, spolupráci je nakloněna i samospráva.

„Současně jsme podali žádost ministru kultury Danielu Hermanovi, aby koncentrační tábor v Brněnci vláda prohlásila za národní kulturní památku. Jako důvod uvádíme, že jde o jediný stavebně dochovaný skutečný nacistický koncentrační tábor na území České republiky,“ uvedl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.

Tábor v Brněnci může podle něj být světově nejznámější českou památkou, k čemuž mu pomohl právě zmíněný hollywoodský snímek.

Měla by vyrůst věrná replika původního areálu

Podle Novákova dřívějšího vyjádření má rekonstrukce zchátralého objektu kromě kulturně historického významu i velký ekonomický potenciál.

Fond chce vybudovat věrnou repliku na původních základech koncentračního tábora včetně strážních věží a prostor továrny, lazaretu a tábora s vězni. Součástí má být expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by byl podle představ fondu nejen místem pro exkurze, ale také prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holokaustu.

„I podle prvních reakcí z celého světa je patrné, že by se Brněnec mohl stát velmi vyhledávanou turistickou lokalitou, což může celému regionu nesmírně ekonomicky pomoci. O záměr se zajímají média nejen v sousedním Německu, ale také Latinské Americe či USA,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Schindlerův život by měla zmapovat i naučná stezka po okolí. Podle Nováka lze předpokládat, že tábor a muzeum bude cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím.

Svitavský rodák Oskar Schindler je mnohými vnímán jako kontroverzní postava, nikoli jen jako hrdina a zachránce Židů. Byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, jej koupila firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena. Areál v únoru letošního roku získala v dražbě za 3,4 milionu korun společnost Česká pozemková z Liberce.

,