Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kostlivce jsem připraven, říká budoucí nový radní pro zdravotnictví

  8:28aktualizováno  8:28
Starosta Chocně Ladislav Valtr z ODS se stane krajským radním, který bude v Pardubickém kraji zodpovídat za zdravotnictví. O nejsložitější a politicky nejvýbušnější post v nově vznikající krajské vládě totiž ČSSD ani lidovci nestáli.

Stále ještě současný starosta Chocně a budoucí radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ladislav Valtr, ekonom se specializací na finanční plánování a rozpočty, bude mít nyní pod sebou jako nový radní pro zdravotnictví pět krajských nemocnic. Dění v nich sledoval čtyři roky z křesla opozičního zastupitele. Ale k interním informacím z jednání představenstva spojených nemocnic či Lékařské rady Nemocnice Pardubického kraje se podle svých slov teprve dostane.

„Já osobně se za nějak zvláště vyprofilovaného specialistu na tento obor sice nepovažuji, ale je to velmi zajímavá výzva, se kterou mám velkou chuť se statečně popasovat,“ uvedl Valtr, který opouští post starosty.

Jak si vysvětlujete, že ODS dostala tento resort? Vedení kraje se chlubilo, že nemocnice sloučené do jedné firmy dobře hospodaří.
Ta nedávná lepší čísla sloučených nemocnic v našem kraji podle mého názoru do jisté míry souvisela nejen s ministerskými úpravami úhradové vyhlášky, ale trochu i s předvolebním časem. Je zde tudíž předpoklad zpětného ekonomického výkyvu navíc v souběhu s potřebou spuštění dalších uměle zadržovaných nepopulárních opatření. Jinými slovy: nějací ti kostlivci určitě polezou. Třeba právě zde hledejte odpověď na to, že si tuto relativně klíčovou gesci neponechaly hlavní dvě strany nové koalice.

Kde čekáte největší problémy?
Čekají nás miliardové, ale potřebné investice, které si přirozeně vyžádají nemalé zdroje. To bude znamenat přechodně zvýšené nároky na úvěrové financování, respektive zadlužení i v úrovni kraje. To se znatelně promítne do zvýšených fixních nákladů provozů, tedy účetní ztráty budoucího období.

Nezbývá doufat a něco pro to hlavně udělat, aby to bylo jen dočasné. Celý systém bude nutno stabilizovat, mimo jiné zužitkováním přínosů investic i celé transformace Nemocnice Pardubického kraje.

Hrneme také stále před sebou další vlnu dorovnávání a růstu mezd dané nejen sjednocováním tarifů po fúzi, ale především i celoplošnými vládními kroky, což se právě už brzy projeví ve skokovém minusu do hospodaření i našich nemocnic. Slibované vylepšení takzvané úhradové vyhlášky pro rok 2017 totiž samo o sobě nebude stačit.

Musíte taky zajistit, aby měl ve spojených nemocnicích kdo pracovat...
Plošný a kritický nedostatek lékařů i dalšího zdravotního personálu je zásadní problém. V dané situaci v kraji budeme muset nyní motivovat personál našich nemocnic, zatraktivnit toto zaměstnání tak, abychom v rámci republiky právě my patřili mezi vyhledávané zaměstnavatele. To samozřejmě způsobí další přechodný tlak na růst mezd, ale se strategickým důvodem.

Během kampaně se v debatách stále vracel nápad se stavbou nové nemocnice. Je podle vás tato myšlenka nesmyslná?
Diskusi, případně i různým studiím a analýzám k myšlence úplně nové nemocnice ‚na zelené louce‘, se nebráním. Naopak, je potřeba hledět i mnohem dále do budoucnosti. Na druhou stranu tyto úvahy považuji prozatím za natolik dlouhodobé až nadčasové, že modernizace stávajícího areálu je nejen potřebná, ale i smysluplná.

Anebo další námět z kampaně. Potřebujeme skutečně pět nemocnic s akutními lůžky?
Mou vizí je zachování všech pěti lokací stávajících nemocnic akutní lůžkové péče ve vlastnictví Pardubického kraje. Při tom však nelze dopředu vyloučit nutnost nepopulárních kroků typu přesunu některých specializovaných oborů - při zájmu o rozvoj a podporu jiných oborů v daném místě. Výchozí snahou však pro mne bude zachování dostupnosti základní zdravotní péče v celém kraji.

Kde vezmete politickou podporu pro případné nepopulární kroky? Máte v zastupitelstvu jen pět křesel...
Máte pravdu, ale v tom by bylo riziko i pro jedenáctičlenný zastupitelský klub. Pro většinovou podporu musím spoléhat na plnou podporu celé koalice, o takovou podporu jsem již v rámci koaličních vyjednávání naše partnery požádal a tento příslib i dostal.

V maximální koaliční podporu tedy věřím, ale samozřejmě se osobně nezříkám politické zodpovědnosti za případná nepopulární opatření. Bohužel ji však ponese i ODS. Na druhou stranu nepopulární opatření neznamenají nesmyslná opatření, takže čas může i momentálně nepopulární krok přeměnit zpětně i na hodně populární.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Další z rubriky

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Najdete na iDNES.cz