Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kostlivce jsem připraven, říká budoucí nový radní pro zdravotnictví

  8:28aktualizováno  8:28
Starosta Chocně Ladislav Valtr z ODS se stane krajským radním, který bude v Pardubickém kraji zodpovídat za zdravotnictví. O nejsložitější a politicky nejvýbušnější post v nově vznikající krajské vládě totiž ČSSD ani lidovci nestáli.

Stále ještě současný starosta Chocně a budoucí radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ladislav Valtr, ekonom se specializací na finanční plánování a rozpočty, bude mít nyní pod sebou jako nový radní pro zdravotnictví pět krajských nemocnic. Dění v nich sledoval čtyři roky z křesla opozičního zastupitele. Ale k interním informacím z jednání představenstva spojených nemocnic či Lékařské rady Nemocnice Pardubického kraje se podle svých slov teprve dostane.

„Já osobně se za nějak zvláště vyprofilovaného specialistu na tento obor sice nepovažuji, ale je to velmi zajímavá výzva, se kterou mám velkou chuť se statečně popasovat,“ uvedl Valtr, který opouští post starosty.

Jak si vysvětlujete, že ODS dostala tento resort? Vedení kraje se chlubilo, že nemocnice sloučené do jedné firmy dobře hospodaří.
Ta nedávná lepší čísla sloučených nemocnic v našem kraji podle mého názoru do jisté míry souvisela nejen s ministerskými úpravami úhradové vyhlášky, ale trochu i s předvolebním časem. Je zde tudíž předpoklad zpětného ekonomického výkyvu navíc v souběhu s potřebou spuštění dalších uměle zadržovaných nepopulárních opatření. Jinými slovy: nějací ti kostlivci určitě polezou. Třeba právě zde hledejte odpověď na to, že si tuto relativně klíčovou gesci neponechaly hlavní dvě strany nové koalice.

Kde čekáte největší problémy?
Čekají nás miliardové, ale potřebné investice, které si přirozeně vyžádají nemalé zdroje. To bude znamenat přechodně zvýšené nároky na úvěrové financování, respektive zadlužení i v úrovni kraje. To se znatelně promítne do zvýšených fixních nákladů provozů, tedy účetní ztráty budoucího období.

Nezbývá doufat a něco pro to hlavně udělat, aby to bylo jen dočasné. Celý systém bude nutno stabilizovat, mimo jiné zužitkováním přínosů investic i celé transformace Nemocnice Pardubického kraje.

Hrneme také stále před sebou další vlnu dorovnávání a růstu mezd dané nejen sjednocováním tarifů po fúzi, ale především i celoplošnými vládními kroky, což se právě už brzy projeví ve skokovém minusu do hospodaření i našich nemocnic. Slibované vylepšení takzvané úhradové vyhlášky pro rok 2017 totiž samo o sobě nebude stačit.

Musíte taky zajistit, aby měl ve spojených nemocnicích kdo pracovat...
Plošný a kritický nedostatek lékařů i dalšího zdravotního personálu je zásadní problém. V dané situaci v kraji budeme muset nyní motivovat personál našich nemocnic, zatraktivnit toto zaměstnání tak, abychom v rámci republiky právě my patřili mezi vyhledávané zaměstnavatele. To samozřejmě způsobí další přechodný tlak na růst mezd, ale se strategickým důvodem.

Během kampaně se v debatách stále vracel nápad se stavbou nové nemocnice. Je podle vás tato myšlenka nesmyslná?
Diskusi, případně i různým studiím a analýzám k myšlence úplně nové nemocnice ‚na zelené louce‘, se nebráním. Naopak, je potřeba hledět i mnohem dále do budoucnosti. Na druhou stranu tyto úvahy považuji prozatím za natolik dlouhodobé až nadčasové, že modernizace stávajícího areálu je nejen potřebná, ale i smysluplná.

Anebo další námět z kampaně. Potřebujeme skutečně pět nemocnic s akutními lůžky?
Mou vizí je zachování všech pěti lokací stávajících nemocnic akutní lůžkové péče ve vlastnictví Pardubického kraje. Při tom však nelze dopředu vyloučit nutnost nepopulárních kroků typu přesunu některých specializovaných oborů - při zájmu o rozvoj a podporu jiných oborů v daném místě. Výchozí snahou však pro mne bude zachování dostupnosti základní zdravotní péče v celém kraji.

Kde vezmete politickou podporu pro případné nepopulární kroky? Máte v zastupitelstvu jen pět křesel...
Máte pravdu, ale v tom by bylo riziko i pro jedenáctičlenný zastupitelský klub. Pro většinovou podporu musím spoléhat na plnou podporu celé koalice, o takovou podporu jsem již v rámci koaličních vyjednávání naše partnery požádal a tento příslib i dostal.

V maximální koaliční podporu tedy věřím, ale samozřejmě se osobně nezříkám politické zodpovědnosti za případná nepopulární opatření. Bohužel ji však ponese i ODS. Na druhou stranu nepopulární opatření neznamenají nesmyslná opatření, takže čas může i momentálně nepopulární krok přeměnit zpětně i na hodně populární.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz