Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotnický gigant Agel bude provozovat kardiologii pardubické nemocnice

  9:16aktualizováno  9:16
Zdravotnický řetězec Agel ocelářského miliardáře Tomáše Chrenka koupil firmu Kardio Troll, která zajišťuje provoz invazivní kardiologie krajské nemocnice v Pardubicích. Péče o její pacienty by se tak mohla ještě zlepšit. Je také možné, že Agel bude expandovat i do dalších nemocnic v kraji.

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Snaha sociálních demokratů ve vedení kraje, kteří chtěli vytlačit soukromé firmy z krajské nemocnice přinesla paradoxní výsledek. Místo malé společnosti Kardio Troll, která boj s krajskými politiky vzdala, nyní čelí moravské skupině Agel, nejsilnějšímu privátnímu hráči ve zdravotnictví v zemi.

Investoři v nemocnicích

Zkušenosti z jiných krajů ukázaly, že příchod velkých investorů neznamená horší péči, spíš naopak. Soukromník by však bez milosti zrušil řadu nerentabilních činností a pokud možno by okleštil okresní nemocnice. Hlavní by byla efektivita.

"Provozujeme již kardiocentrum v Nemocnici Podlesí, které patří k nejlepším v republice, a máme zkušenost s poskytováním této zdravotní péče. Chceme zajistit kvalitní kardiologickou péči pro obyvatele Pardubického kraje," uvedl mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

Pacienty s nemocným srdcem velké změny nečekají, péče na kardiologii by se mohla spíše ještě zlepšit. Příchod Agelu je ale možné chápat jako důležitý vzkaz politikům i pacientům.

Soukromá firma, která v sousedním Olomouckém kraji spravuje nemocnice ve Šternberku, Šumperku, Přerově a v Prostějově, dává najevo, že má chuť zvětšit svoje teritorium. V budoucnu by Chrenek mohl převzít i další oddělení, nebo dokonce celé nemocnice.

"Pokud by se naskytla možnost dalších akvizic, určitě je budeme zvažovat. Nicmémě v současné době nic konkrétního neřešíme," uvedl Želazko.

Politici z opoziční ODS, kteří spolupráci nemocnice se soukromníky vždy obhajovali, jsou opatrní. "Cítím určitá rizika, je třeba dvojnásob hlídat, aby neprovozovali pouze lukrativní činnosti," uvedl zastupitel Josef Janeček z ODS.

Pardubické nemocnici hrozí insolvence

Úvahám o rozšíření vlivu Agelu nahrává zoufalá finanční situace pardubické nemocnice. Jen pár kroků ji dělí od vyhlášení úpadku. Ředitel Tomáš Gottvald zatím marně prosí kraj o rychlou pomoc. "Nebezpečí insolvence reálně hrozí," uvedl.

Pardubický kraj je chudý, zadlužený a potíže má i s ostatními nemocnicemi. Jedno z možných východisek je prodej či pronájem nemocnic soukromníkům. Takový vývoj ale krajští politici svorně a kategoricky odmítají.

Soukromí investoři ale větří šanci. O zadluženou pardubickou nemocnici by měl zájem například majitel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis, který tu zatím provozuje jen onkologii. Dalšími zájemci by zřejmě byli i společnost  Angel Tomáše chrenka nebo PPF Petra Kellnera.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz