Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledají se zdravotní sestry, u jména jim nesmí chybět titul

  8:19aktualizováno  8:19
Dříve zdravotní sestra se střední školou mohla dělat vše. Teď skoro na všechno potřebuje vysokou školu nebo alespoň titul DiS. za jménem. Takto kvalifikovaných sester je ale v kraji málo. Střední zdravotnická škola v Ústí nad Orlicí proto hodlá otevřít vyšší odbornou školu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zdánlivě má Pardubický kraj zdravotnických škol dost. Čtyři střední zdravotnické školy a vysoká škola s bakalářským a magisterským oborem na region s půl milionem obyvatel by měly stačit. Ale patrně tomu tak není.

Nemocnice si stěžují, že nemohou sehnat sestry, které mají vysokou nebo alespoň vyšší odbornou školu. Střední zdravotnická škola Ústí nad Orlicí se proto rozhodla, že se pokusí prosadit otevření vyšší odborné školy, jejíž absolventi by získali titul diplomovaný specialista - DiS. Krajští politici dávají opatrně najevo, že by plán školy mohli podpořit.

„Vidíme, že na trhu stále klesá počet zdravotních sester. Navíc bych ráda umožnila studentům z našeho regionu pokračovat ve studiu, aniž by museli dojíždět do jiných měst,“ uvedla Lenka Podzimková, ředitelka Střední zdravotnické školy Ústí nad Orlicí.

Škola musí získat souhlas Pardubického kraje, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Kraj se zatím tváří vstřícně. Plán zdravotnické školy má podle hejtmanství logiku, protože sestry s vyšší kvalifikací skutečně chybějí.

I na poskytování domácí péče je potřeba vyšší vzdělání

„Je nutné rozumně zvážit, zda by nebylo vhodné pro východní část kraje zřídit vyšší odbornou školu, jelikož postavení a pravomoci sester s vysokoškolským a vyšším odborným vzděláním jsou totožné, stejně tak platové ohodnocení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Dodal, že oproti minulosti neumožňuje současný stav zdravotnickým asistentům například odebírat pacientům krev. U některých činností pak musejí být doprovázeni sestrou s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním.

„Tento stav pak značně komplikuje provoz na pracovišti,“ dodal hejtman Pardubického kraje Netolický. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že s nedostatkem zdravotních sester bojuje především nemocnice v Pardubicích. „Pardubické nemocnici chybějí zejména kvalifikované zdravotní sestry na intenzivní péči,“ uvedl Gottvald.

Problémy ale spočívají nejen v kvalifikaci, ale i v odměňování. Zdravotní sestry a další nelékařský personál v pardubické nemocnici loni předaly vedení společnosti petici, v níž si stěžovaly na nízké platy. Vedení nemocnice jim letos vyhovělo, jejich základní mzdy letos vzrostly o pět procent. Nejde však jen o problémy nemocnic, ale také například o poskytování domácí péče.

„Aby mohla sestra pracovat například jako ošetřovatelka pro domácí péči, musí studovat minimálně vyšší nebo vysokou školu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek, do jehož gesce spadá oblast zdravotnictví.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz