Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledají se zdravotní sestry, u jména jim nesmí chybět titul

  8:19aktualizováno  8:19
Dříve zdravotní sestra se střední školou mohla dělat vše. Teď skoro na všechno potřebuje vysokou školu nebo alespoň titul DiS. za jménem. Takto kvalifikovaných sester je ale v kraji málo. Střední zdravotnická škola v Ústí nad Orlicí proto hodlá otevřít vyšší odbornou školu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zdánlivě má Pardubický kraj zdravotnických škol dost. Čtyři střední zdravotnické školy a vysoká škola s bakalářským a magisterským oborem na region s půl milionem obyvatel by měly stačit. Ale patrně tomu tak není.

Nemocnice si stěžují, že nemohou sehnat sestry, které mají vysokou nebo alespoň vyšší odbornou školu. Střední zdravotnická škola Ústí nad Orlicí se proto rozhodla, že se pokusí prosadit otevření vyšší odborné školy, jejíž absolventi by získali titul diplomovaný specialista - DiS. Krajští politici dávají opatrně najevo, že by plán školy mohli podpořit.

„Vidíme, že na trhu stále klesá počet zdravotních sester. Navíc bych ráda umožnila studentům z našeho regionu pokračovat ve studiu, aniž by museli dojíždět do jiných měst,“ uvedla Lenka Podzimková, ředitelka Střední zdravotnické školy Ústí nad Orlicí.

Škola musí získat souhlas Pardubického kraje, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Kraj se zatím tváří vstřícně. Plán zdravotnické školy má podle hejtmanství logiku, protože sestry s vyšší kvalifikací skutečně chybějí.

I na poskytování domácí péče je potřeba vyšší vzdělání

„Je nutné rozumně zvážit, zda by nebylo vhodné pro východní část kraje zřídit vyšší odbornou školu, jelikož postavení a pravomoci sester s vysokoškolským a vyšším odborným vzděláním jsou totožné, stejně tak platové ohodnocení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Dodal, že oproti minulosti neumožňuje současný stav zdravotnickým asistentům například odebírat pacientům krev. U některých činností pak musejí být doprovázeni sestrou s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním.

„Tento stav pak značně komplikuje provoz na pracovišti,“ dodal hejtman Pardubického kraje Netolický. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že s nedostatkem zdravotních sester bojuje především nemocnice v Pardubicích. „Pardubické nemocnici chybějí zejména kvalifikované zdravotní sestry na intenzivní péči,“ uvedl Gottvald.

Problémy ale spočívají nejen v kvalifikaci, ale i v odměňování. Zdravotní sestry a další nelékařský personál v pardubické nemocnici loni předaly vedení společnosti petici, v níž si stěžovaly na nízké platy. Vedení nemocnice jim letos vyhovělo, jejich základní mzdy letos vzrostly o pět procent. Nejde však jen o problémy nemocnic, ale také například o poskytování domácí péče.

„Aby mohla sestra pracovat například jako ošetřovatelka pro domácí péči, musí studovat minimálně vyšší nebo vysokou školu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek, do jehož gesce spadá oblast zdravotnictví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Najdete na iDNES.cz