Pro stranu musíte zabít i bratra, deklamuje na výstavě komunista Nejedlý

  16:24aktualizováno  16:24
Lidé v Litomyšli se už 28 let přou, zda mají před Základní školou v Zámecké ulici nechat sochu rodáka, muzikologa a zároveň zapáleného komunisty Zdeňka Nejedlého. V rozhodování jim má pomoci nová výstava „Já jsem... Zdeněk Nejedlý. Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála“.

Na Nejedlého životní cestu od masarykovce ke stalinistovi zve videoklip, který připomíná jeho výroky na adresu „reakce“: „Komunista věří v lidi, běda však tomu, kdo zneužije jeho důvěry. Pak komunistu nic nezastaví ani před trestem smrti, i kdyby šlo o vlastního bratra,“ říká Nejedlý.

I když je jeho socha před školou z roku 1978 doplněna cedulkou upozorňující na rozporuplnost této osobnosti, mnohým to přijde málo.

Na krk skulptury loni někdo pověsil oprátku. Pro řadu lidí je totiž neúnosné, aby nekritický obdivovatel SSSR, Stalina a servilní schvalovatel vražd měl sochu před základní školou.

Zdeněk Nejedlý (1878 Litomyšl - 1962 Praha)

Historik, muzikolog, literární historik, politik. Svůj historický zájem věnoval hodně husitské epoše. Vedle husitství se zabýval estetikou a místopisem, zejména dějinami rodného města a životem Bedřicha Smetany. Naopak příkře odsuzoval dílo Dvořáka či Suka.

Rozsáhle se věnoval životu T. G. Masaryka, přitom propagoval V. I. Lenina a vzhlédl se v říjnové revoluci v Rusku v roce 1917.

Byl předsedou Společnosti pro hospodářské a kulturní sblížení s Novým Ruskem, později též členem Společnosti přátel Sovětského svazu.

Jako člen KSČ po roce 1945 zastával četné státnické funkce, nejznámější bylo jeho působení ve funkci ministra školství a národní osvěty v letech 1948 - 1953.

Pro jiné je naopak socha s doplňujícím textem skvělým příkladem, jak se vzepřít tradici boření pomníků, která provázela celé 20. století.

První polistopadový starosta Litomyšle Miroslav Brýdl by se sochou nehýbal, jeho syn a současný starosta Daniel Brýdl má názor opačný.

„Na této výstavě si všichni uvědomíme, že nic není černobílé. Ale to, že je tam socha jen s malou cedulkou, je podle mě špatně. Především vůči všem obětem komunismu,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Výstava, která potrvá až do února, bude rozdělena do dvou částí.

První představí Zdeňka Nejedlého jako litomyšlského rodáka, profesora, historika, muzikologa, velkého propagátora Smetanovy hudby, ale také jako ministra komunistických vlád. Druhá část je věnována dílům, která Nejedlého zobrazují ve výtvarném umění, a příběhu jeho „druhého života v Litomyšli“, jehož ústředním bodem je právě vznik „proslulé“ ministrovy sochy.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz