Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město mohlo bourat halu zadarmo. Dá ale dva miliony

  • 21
Pardubická radnice vysoutěžila demolici torza haly u Tyršových sadů za zhruba dva miliony korun. Firma Kovošrot Jarý, kterou radní při výběrovém řízení neoslovili, ale tvrdí, že práci chtěla udělat zadarmo.

Pardubičtí radní si často stěžují, že mají málo peněz v rozpočtu, na co všechno jim chybí finance a jak úpěnlivě musí šetřit.

Ovšem když měli jednoduchou možnost ušetřit dva miliony korun, tak ji nevyužili. Platí to o případu zamýšlené demolice kostry nedostavěné sportovní haly nedaleko Tyršových sadů. Město vysoutěžilo demolici za necelé dva miliony korun, ovšem nemusela platit nic nebo dokonce mohla inkasovat statisíce korun za železo.

Tvrdí to alespoň šéf společnosti Kovošrot Jarý Petr Jarý. "Podle našich propočtů je tam asi 400 tun železa, to znamená v ceně nějakých 2,5 milionu. Kdyby mě to nechali udělat, tak tu práci odvedu zadarmo nebo i něco zaplatím. Takto ale město zaplatí dva miliony," uvedl Jarý s tím, že se o zakázku dlouhé týdny intenzivně zajímal.

"Volal jsem často šéfovi odboru investic Jiřímu Čáňovi, kdy bude zakázka vypsaná. Říkal jsem, že to uděláme zadarmo. V kontaktu s ním byl i můj společník. Nakonec si přečtu v novinách, že už je hotovo," uvedl zklamaný Petr Jarý.

Šéf odboru investic a majetku pardubického magistrátu Jiří Čáň odmítá, že by byl s Petrem Jarým v kontaktu. "Možná mi jednou volal. Teď po výběrovém řízení tvrdit, že by to udělal levněji, umí každý. Tomu se nedá přikládat žádná váha. Měli jsme tady firmu z Brna, která tvrdila že halu zbourá zdarma a do soutěže napsala tři miliony," uvedl Čáň s tím, že výběr proběhl podle platných směrnic.

To ovšem nezpochybňuje ani Jarý. Otázka ovšem spíše zní, proč zástupci magistrátu neoslovili velkou pardubickou firmu, která má dlouho tradici, zkušenosti s podobnými demolicemi, potřebné zařízení a navíc nabízela výhodné podmínky. "Už si nevzpomínám, proč jsme je neoslovili," doplnil Čáň.

K odpovědnosti ze nikdo nehlásí

Demolice haly, jejíž stavba se zastavila v roce 1989, spadá do takzvaných malých zakázek, na které město nemusí vypisovat klasické otevřené výběrové řízení. Magistrát v tomto případě pouze osloví pět vybraných firem a ty poptá. Ta, která nabídne nejvýhodnější podmínky, práci získá. Vše důležité se tedy děje ve chvíli, kdy se vybírá oněch pět firem.

"Tohle je práce úředníků. My potom na radě jejich výběr jenom schválíme. O tom, co nabízí pan Jarý, jsem nikdy neslyšel," odpaluje odpovědnost náměstek primátorky Jindřich Tauber.

"Tento typ výběrového řízení je v kompetenci rady. My jen provádíme úkony, které radní schválí. Určitě vše proběhlo podle zákona," uvádí zase Jiří Čáň.

Podle bývalého náměstka primátora Alexandra Krejčíře z ODS jsou ale za výběr firem odpovědní právě oba zmínění muži.

"Do rady výběr firem předkládá odpovědný náměstek, který celou věc konzultuje se šéfem odboru majetku a investic. V tomto případě jde tedy o dvojici Tauber Čáň," uvedl dnes opoziční politik. "Soutěž je špatně udělaná, pokud se do ní nedostane místní firma, která nabízí výhodné podmínky," dodal Krejčíř.

Konečný výběr firmy Sk Eko, která zakázku měla získat, provedla výběrová komise. Ta už ovšem hledí hlavně na cenu a podle ní zpravidla vybere vítěze. Paradoxní na celé kauze je, že likvidované železo stejně zřejmě skončí ve firmě Kovošrot Jarý.

"Už mě volali z vítězné firmy, že železo nechají naší společnosti. Prý ať se ale do celého případu příliš zbytečně nemontuji. To ale můžu splnit jen těžko, jsem totiž pořádně naštvaný. Město vyhazuje peníze oknem," uvedl Petr Jarý.