Závodiště se běžkařům zatím neotevřelo. Čeká se na 20 centimetrů sněhu

  9:31aktualizováno  9:31
V minulých letech touto dobou si běžkaři už dávno užívali upravené trasy na pardubickém dostihovém závodišti. Letos však správci areálu ještě trať pro běžkaře neotevřeli. Mají strach, aby sportovci nezničili dráhu, a tak čekají, až napadne více sněhu.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně. Letos však pořadatelé čekají na větší vrstvu sněhu, které se zřejmě nedočkají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V posledních letech si pardubičtí milovníci jízdy na běžkách zvykli na zajímavou možnost, jak ukojit hlad po své oblíbené zábavě. Od roku 2009 totiž pro ně správci dostihového závodiště nachystali trať i zázemí přímo na místě, kde se jezdí slavná Velká pardubická.

Jenže letos už je půlka února pryč, nad městem se prohnaly arktické mrazy i vánice, ale na závodišti se stále nelyžovalo. Důvod? Bylo prý málo sněhu.

"Jsme připraveni, jen musíme počkat na správné množství sněhu. Kdybychom totiž úpravu dráhy uspěchali, poničili bychom trať a hlavně bychom lyžařům nedopřáli kvalitní podmínky. Osobně jsem velmi nedočkavý, protože jsem aktivní lyžař a těším se, že si okruh na našem závodišti brzo vyzkouším," prohlásil ředitel Dostihového spolku Petr Buchal.

Trať upraví, až když bude na závodišti ležet 20 centimetrů

Jenže se zdá, že on i další nedočkavci letos musí definitivně hledat bílé stopy na jiných místech, než je zrovna dostihové závodiště. Správci areálu totiž nasadili laťku pro spuštění lyžování příliš vysoko.

"Na dostihovém závodišti bedlivě sledujeme předpověď počasí a pravidelně měříme výšku sněhové peřiny. Až dosáhne výšky minimálně 20 centimetrů, vydají se na okruh závodiště speciální stroje, které upraví běžeckou trať. Pardubičtí lyžaři tak budou moci oprášit své běžky," uvedli ve svém tiskovém prohlášení zástupci vedení pardubického Dostihového spolku.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.
V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně. Letos však pořadatelé čekají na větší vrstvu sněhu, které se zřejmě nedočkají.

Ti také oznámili plány, jak by tradiční lyžování u Taxisu vypadalo. V zásadě by se nelišilo od minulých roků.

"Běžkařům bude vyhrazen více než dva kilometry dlouhý ovál začínající hned za hlavní branou do areálu závodiště. Stejně jako v předchozích letech bude dráha profesionálně upravována sněhovou frézou, a to pro klasický i bruslařský styl. Vstupné bude samozřejmě zdarma," hlásí správci s tím, že by se lyžovalo denně od 9 do 21 hodin.

Nadšenci už se letos zřejmě nedočkají

Jenže nezdá se právě příliš pravděpodobné, že taková nadílka do Pardubic ještě tuto zimu dorazí, a když náhodou ano, aby také několik dní zůstala v použitelném stavu. Předpověď na celý tento týden hlásí pro nížiny teploty nad nulou a navíc spíše déšť než sníh. A jelikož se i únor chýlí ke svému konci, zdá se, že se lyžování na unikátním místě letos konat nebude. A to bude mrzet tisíce lidí.

Lyžování na závodišti se totiž stalo ve městě fenoménem. Na začátku roku 2010, kdy panovaly dobré sněhové podmínky, areál navštívilo během pár týdnů deset tisíc běžkařů.

"Lyžařská sezona na pardubickém závodišti v letošní zimě trvá už 44 dnů. I v minulém týdnu si zde zalyžovalo více než tisíc lidí. Celkem si na oválu kolem dostihových překážek zalyžovalo už 9 514 lidí," uvedl přesně před dvěma roky tehdejší tiskový mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel.

Nápad na zřízení stopy se zrodil o rok dříve v hlavě tehdejšího šéfa Spolku Miroslava Petráně. "Uvidíme, jak se nápad osvědčí, pokud ano a pokud budou nápadu nakloněni i naši partneři, budeme v servisu pro sportovce provozující zimní sporty do budoucna pokračovat," řekl.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Sjezd z D35 u Pardubic nabral skluz, kraj se pustil do příprav se zpožděním

Slavnostní poklepání základního kamene dálnice D35.

Stavba dálnice D35 u Pardubic vypadala desítky let spíše jako sci-fi, teď bude kraj kvůli ní spěchat. Musí totiž včas...

Pardubické závodiště se stane rájem bruslařů. Pokud bude sníh, i lyžařů

V minulých letech se na dostihovém závodišti proháněli běžkaři pravidelně.

Letošní dostihová sezona je dávno minulostí. Ovšem pardubické závodiště i tak čeká dost bohatý program. Nadace pro...

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Najdete na iDNES.cz