Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o dostihy. Spory ohrožují novou sezonu, a to nejen v Pardubicích

  14:08aktualizováno  14:08
Rozkol uvnitř Jockey Clubu, jenž zastřešuje dostihové dění v zemi, ohrožuje start sezony v Pardubicích. V Chuchli kvůli sporům zrušili první dostih, pardubický Dostihový spolek může jen doufat, že v květnu vyrazí koně na trať jako obvykle.

Zahajovací dostihový den na závodišti v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na pardubickém dostihovém závodišti plánují první letošní dostihy na 7. května, ale nikdo dnes nedokáže říct, zda koně skutečně vyběhnou. Jockey Club starající se o dostihové dění totiž loni v listopadu překvapil pořadatele návrhem, aby vybírali méně peněz za zápisné a oznámení startujících koní, což by mělo pomoci majitelům malých stájí. Největší závodiště včetně pardubického to odmítla, vedení Jockey Clubu na tom trvá.

Bez vzájemné dohody však dostihy nebudou. Nejsou podepsané smlouvy o zajištění dostihového provozu, nemohou být schválené propozice.

„Zatím neuvažujeme o tom, že by se v Pardubicích 7. května koně nerozběhli. Předpokládáme, že v rozumné době, což je doba několika dnů či jednoho maximálně dvou týdnů, dojde k dohodě,“ uvedl Michael Skalický, místopředseda představenstva Dostihového spolku.

Emotivní diskuse mezi hlavními aktéry českých dostihů trvá už řadu týdnů a jejich stanoviska se zatím nepřiblížila ani o milimetr. Pouze přibývá víc prohlášení a výzev, názorů a reakcí. Teoreticky, pokud by ani jedna strana neustoupila, nemohla by se běžet nejen kvalifikace na Velkou pardubickou, ale ani nejslavnější český dostih.

„Pochopitelně se bojím, není to dobré. Doufám, že se běhat bude,“ uvedl Jaroslav Myška, trenér a jezdec z Valů u Přelouče.

Pomůžeme malým stájím, tvrdí Jockey Club

Představitelé Jockey Clubu tvrdí, že chtějí pomoci majitelům malých stájí. „Dospěl jsem osobně k přesvědčení, že největší pomocí majitelům je snížení výše přihlášek a startek,“ uvedl ve svém prohlášení prezident Jockey Clubu Jiří Charvát. Pro svůj plán snížit poplatky z pěti procent z celkové dotace dostihu na 3,5 procenta získal většinu v patnáctičlenné radě Jockey Clubu, kde mají závodiště čtyři hlasy.

Konkrétně pro Dostihový spolek v Pardubicích by změna podle Skalického znamenala příjmy nižší o přibližně 750 tisíc korun za sezonu. V historii výše poplatků kolísala, v posledních dvou letech činila pět procent. Pětiprocentní poplatky jsou podle Charváta v Evropě nejvyšší a byly zavedeny jako přechodné opatření na zmírnění škod po povodních.

Závodiště oponují, že v Česku jsou dostihy placené takřka pouze z privátních peněz, a je proto nesmysl se srovnávat s jinými zeměmi, kde jsou odlišné podmínky.

Jinde s podmínkami již souhlasili

Pořadatelé z Mimoně, Brna, Koles a Netolic přesto na nové podmínky kývli, naopak Lysá nad Labem, Světlá Hora, Pardubice, Slušovice a Karlovy Vary je odmítly.

„Osobně jsem pro 3,5 procenta, na druhou stranu to podle mne není tak zásadní rozdíl, aby se kvůli tomu vedl takový spor,“ uvedl Myška. Velká závodiště si stěžují, že byla postavena před hotovou věc, a to ve chvíli, kdy už mají hotové finanční plány na celou sezonu.

„Nejsme zaměstnanci Jockey Clubu, nejsme řízená firma, jsme právní subjekty, musí s námi vyjednávat a hledat řešení,“ uvedl místopředseda představenstva Dostihového spolku Michael Skalický.

Vedení Jockey Clubu se pokoušelo jednat přímo se zástupci města, aby přiměli Dostihový spolek k přijetí nových podmínek. To se jim nepovedlo. „Nemyslíme si, že stávající startovné by bylo likvidační, paradoxně se nám neozval žádný majitel koní,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek.

Všichni aktéři sporu se shodují, že z dostihové výluky by neměl prospěch nikdo, a je proto pravděpodobné, že vznikne nějaký kompromis. Jen zatím není vidět nikoho, kdo by byl ochoten ustoupit.

„Musí ochladnout emoce, na některých úrovních jsou vyhrocené osobní vazby, věřím, že se všichni vrátí ke stolu,“ uvedl Řehounek.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Grafton Recruitment Praha
ZÁMEČNÍK | ZAŠKOLENÍ V NĚMECKU | DIETY

Grafton Recruitment Praha
Pardubický kraj
nabízený plat: 18 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz