Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o dostihy. Spory ohrožují novou sezonu, a to nejen v Pardubicích

  14:08aktualizováno  14:08
Rozkol uvnitř Jockey Clubu, jenž zastřešuje dostihové dění v zemi, ohrožuje start sezony v Pardubicích. V Chuchli kvůli sporům zrušili první dostih, pardubický Dostihový spolek může jen doufat, že v květnu vyrazí koně na trať jako obvykle.

Zahajovací dostihový den na závodišti v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na pardubickém dostihovém závodišti plánují první letošní dostihy na 7. května, ale nikdo dnes nedokáže říct, zda koně skutečně vyběhnou. Jockey Club starající se o dostihové dění totiž loni v listopadu překvapil pořadatele návrhem, aby vybírali méně peněz za zápisné a oznámení startujících koní, což by mělo pomoci majitelům malých stájí. Největší závodiště včetně pardubického to odmítla, vedení Jockey Clubu na tom trvá.

Bez vzájemné dohody však dostihy nebudou. Nejsou podepsané smlouvy o zajištění dostihového provozu, nemohou být schválené propozice.

„Zatím neuvažujeme o tom, že by se v Pardubicích 7. května koně nerozběhli. Předpokládáme, že v rozumné době, což je doba několika dnů či jednoho maximálně dvou týdnů, dojde k dohodě,“ uvedl Michael Skalický, místopředseda představenstva Dostihového spolku.

Emotivní diskuse mezi hlavními aktéry českých dostihů trvá už řadu týdnů a jejich stanoviska se zatím nepřiblížila ani o milimetr. Pouze přibývá víc prohlášení a výzev, názorů a reakcí. Teoreticky, pokud by ani jedna strana neustoupila, nemohla by se běžet nejen kvalifikace na Velkou pardubickou, ale ani nejslavnější český dostih.

„Pochopitelně se bojím, není to dobré. Doufám, že se běhat bude,“ uvedl Jaroslav Myška, trenér a jezdec z Valů u Přelouče.

Pomůžeme malým stájím, tvrdí Jockey Club

Představitelé Jockey Clubu tvrdí, že chtějí pomoci majitelům malých stájí. „Dospěl jsem osobně k přesvědčení, že největší pomocí majitelům je snížení výše přihlášek a startek,“ uvedl ve svém prohlášení prezident Jockey Clubu Jiří Charvát. Pro svůj plán snížit poplatky z pěti procent z celkové dotace dostihu na 3,5 procenta získal většinu v patnáctičlenné radě Jockey Clubu, kde mají závodiště čtyři hlasy.

Konkrétně pro Dostihový spolek v Pardubicích by změna podle Skalického znamenala příjmy nižší o přibližně 750 tisíc korun za sezonu. V historii výše poplatků kolísala, v posledních dvou letech činila pět procent. Pětiprocentní poplatky jsou podle Charváta v Evropě nejvyšší a byly zavedeny jako přechodné opatření na zmírnění škod po povodních.

Závodiště oponují, že v Česku jsou dostihy placené takřka pouze z privátních peněz, a je proto nesmysl se srovnávat s jinými zeměmi, kde jsou odlišné podmínky.

Jinde s podmínkami již souhlasili

Pořadatelé z Mimoně, Brna, Koles a Netolic přesto na nové podmínky kývli, naopak Lysá nad Labem, Světlá Hora, Pardubice, Slušovice a Karlovy Vary je odmítly.

„Osobně jsem pro 3,5 procenta, na druhou stranu to podle mne není tak zásadní rozdíl, aby se kvůli tomu vedl takový spor,“ uvedl Myška. Velká závodiště si stěžují, že byla postavena před hotovou věc, a to ve chvíli, kdy už mají hotové finanční plány na celou sezonu.

„Nejsme zaměstnanci Jockey Clubu, nejsme řízená firma, jsme právní subjekty, musí s námi vyjednávat a hledat řešení,“ uvedl místopředseda představenstva Dostihového spolku Michael Skalický.

Vedení Jockey Clubu se pokoušelo jednat přímo se zástupci města, aby přiměli Dostihový spolek k přijetí nových podmínek. To se jim nepovedlo. „Nemyslíme si, že stávající startovné by bylo likvidační, paradoxně se nám neozval žádný majitel koní,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek.

Všichni aktéři sporu se shodují, že z dostihové výluky by neměl prospěch nikdo, a je proto pravděpodobné, že vznikne nějaký kompromis. Jen zatím není vidět nikoho, kdo by byl ochoten ustoupit.

„Musí ochladnout emoce, na některých úrovních jsou vyhrocené osobní vazby, věřím, že se všichni vrátí ke stolu,“ uvedl Řehounek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

Najdete na iDNES.cz