Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravu přípojek máte šest dní, vyděsila lidi pardubická primátorka

  15:01aktualizováno  15:01
Těžko si představit pocity majitelů domů na pardubické třídě Míru, když ve schránce našli psaní od primátorky města Štěpánky Fraňkové. Ta jim totiž na konci května poměrně stroze oznamovala, že kvůli opravě hlavní ulice musí mít do 5. června rekonstruované kanalizační přípojky.

Třída Míru v centru Pardubic se od března opravuje. Práce mají být hotové nejpozději do konce února 2014. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

K výzvě ještě přidala dodatek, že pokud kanály nevymění, nebudou je moci opravit ani v následujících pěti letech.

"Koukal jsem na to jako blázen. Bylo jasné, že to nemůžeme stihnout. Bral jsem to spíše jako takový úlet, bylo to absurdní," uvedl Ondřej Hybský, který spravuje Palác Hybských.

Nakonec si však s výzvou města poradil po svém. Dohodl se se stavbyvedoucím opravy třídy Míru na individuálním řešení.

"Ten nám podepsal papír, že nad přípojkami má firma postavené stavební stroje, a tak oprava nemůže proběhnout. Dohodli jsme se na tom, že to opravíme později," říká Hybský.

Pravdou je, že město i firmy upozorňovaly majitele nemovitostí na nutnost opravy už delší dobu. Přesto se do primátorky kvůli dopisu pustilo hned několik zastupitelů.

Od lídra opozice Petra Klimpla z ODS to nepřekvapilo. "Z průběhu prací i z uvedeného dopisu je zřejmé, že rekonstrukce třídy Míru nebyla dobře připravena. S majiteli nemovitostí toto vše mohlo být domluveno dávno před zahájením," uvedl Klimpl s tím, že se ulice za 120 milionů opravuje nebývale pomalu.

Fraňková připouští kritiku jen částečně. "Určitě je pravda, že jsme v přípravách stavby mohli být rychlejší a pečlivější. Na druhou stranu lidé věděli o nutnosti oprav přípojek už od listopadu."

Lhůta na opravy je nesmyslná

Primátorce ale vyčinil i zastupitel z jejího Sdružení pro Pardubice Miroslav Petráň. Zakladatel SPP ji přímo kritizuje za pozdní odeslání důležitého dopisu.

"Ten byl odeslán 27. května doporučeně se 14 denní lhůtou k vyzvednutí do 10. června a zároveň stanovuje lhůtu k provedení opravy přípojky do 5. června. Už to samo o sobě je nesmyslné," uvádí Petráň, pod jehož vedením Fraňková v komunální politice začínala.

"Primátorka si stáhla řízení celé akce na sebe a podepsala i ten dopis. Byl bych rád, aby si plně uvědomila svou osobní zodpovědnost," dodává Petráň.

Podle Fraňkové však měli lidé na opravu času dost. Její dopis byl prý jen jakýmsi posledním varováním.

"Firma VAK s lidmi intenzivně o problému jedná od března, kdy se začalo opravovat, tohle byla poslední výzva," řekla s tím, že původně se jí termín dopisu také nezdál.

"Měla jsem pocit, že dopis posíláme pozdě, ale pak mně bylo řečeno, že lidé měli podstatné informace včas," uvedla Štěpánka Fraňková a dodala, že oprava klíčové ulice jde zatím podle plánu.

"Na třídě Míru je vše v pořádku, trochu skluz máme při opravě Sladkovského ulice. Ovšem za to může hlavně to, že tam nyní působí archeologové. Našli tam základy domu ze 17. století," říká Fraňková. "Bohužel nálezy stavbu prodraží."

Ta to od Petráně a Klimpla však schytala i za další části dopisu majitelům domů. Bývalý poslanec za Věci veřejné Petráň upozorňuje třeba na to, že jako nesmyslné se jeví prohlášení primátorky, že v případě havárie přípojky se nebude smět pět let kvůli podmínkám evropských dotací opravovat.

"Každý stavbař ví, že může instalovat úplně nové zařízení a to může postihnout havárie během krátké doby, ať už z jakýchkoli příčin. Pokud majitel opravu dnes z důvodů ceny nebo i jiných neprovede, nikdo mu nebude schopen dokázat, že případná havárie vznikla jeho vinou," doplnil Miroslav Petráň.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Najdete na iDNES.cz