Hejtman Martin Netolický a prezident Miloš Zeman mají k sobě blízko i v názoru na začleňování žáků ze speciálních škol do běžné výuky.

Hejtman Martin Netolický a prezident Miloš Zeman mají k sobě blízko i v názoru na začleňování žáků ze speciálních škol do běžné výuky. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zdraví žáci doplatí na začleňování postižených do tříd, tvrdí hejtman

  • 13
Zastupitelé Pardubického kraje odmítli plán ministerstva školství, podle něhož se mají děti ze speciálních škol začlenit do tříd v běžných základních školách. Novinka má platit od září příštího roku. Podle hejtmana Martina Netolického bude nutné výuku přizpůsobit postiženým dětem, což omezí zdravé žáky.

Vyhláška má být podle nich pozastavena, protože učitelé nejsou na změnu připraveni ani nemají pro ni od státu připravené podmínky.

„Nemáme dostatečné množství proškolených pracovníků, kteří by se studentům věnovali, což souvisí také s nedostatečným finančním zajištěním plánu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Chystanou inkluzi, tedy začleňováním žáků ze speciálních škol do běžné výuky, kritizoval při návštěvě Pardubického kraje letos v lednu i prezident Miloš Zeman. „Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě,“ řekl tehdy.

V tiskové zprávě Pardubického kraje je uvedeno, že současné nastavení takzvané inkluze školy zničí. „Obdobný plán byl připraven již v roce 2011, přičemž na základě petice, kterou tehdy podepsalo přes 75 tisíc lidí, byl návrh stažen,“ uvedla krajská zastupitelka Jana Smetanová, která návrh usnesení předložila.

„Podle mého názoru to povede především ke zhoršení studijních podmínek pro zdravé žáky, jelikož bude nutné celou výuku částečně přizpůsobit právě mentálně postiženým dětem,“ uvedl Netolický.

Česko čelí dlouhodobě kritice, že do praktických škol určených pro žáky s lehkým mozkovým postižením umísťuje i ty žáky, kteří tam nepatří, zejména Romy.

Zanedbané děti, které se jeví jako mentálně handicapované, budou mít podle ministerstva školství díky změně větší šanci vzdělávat se. I přes horší rodinné zázemí budou moci dohnat ostatní.