Zastupitel Pardubic podal trestní oznámení kvůli milionům pro hokejisty

  16:10aktualizováno  16:10
Od pátku se státní zastupitelství v Pardubicích zaobírá tím, jakou formou pomohla radnice hokejovému klubu řešit ekonomické potíže. Podle právníků se zastupitelé dopustili nedovolené podpory soukromé firmě.

Ján Kasič | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bývalý starosta pardubické Dubiny a zastupitel Pardubic za ČSSD Ján Kasič minulý čtvrtek sepsal na papír body, ve kterých se podle něj město dopustilo nedovolené podpory hokejového klubu, a v pátek dokument zanesl na státní zastupitelství v Pardubicích.

Ti zastupitelé a radní, kteří před týdnem zvedli ruku pro poslání milionů korun do klubu Romana Šmidberského, mohou čekat pozvánku od policie.

"Předpokládám, že státní zastupitelství předá vyšetřování policii, která poté začne konat. Chci, aby smlouva byla zrušena. Nelíbí se mi, že pan Šmidberský bude podnikat za veřejné peníze od daňových poplatníků," uvedl zastupitel Ján Kasič.

Podle názoru hned několika právníků má šanci na úspěch. Politici totiž prý pomocí klubu porušili zákon o veřejné podpoře soukromému subjektu.

Za peníze musí přijít ekvivalentní protiplnění

"Usnesení přijaté na mimořádném jednání zastupitelstva zakládá závažné porušení zákona. Pokud se bude naplňovat, dojde bez pochybností k poskytnutí zakázané veřejné podpory soukromému subjektu z prostředků veřejnoprávní korporace a k porušení unijního práva," uvedl pardubický právník Libor Malý.

Dohoda města a klubu

1. Základní kapitál klubu bude zvýšen o částku pět milionů.

2. Nájemné za halu bude sníženo o částku 4,5 milionu korun ročně.

3. Město uzavře s klubem čtyřletou reklamní smlouvu s ročním plněním ve výši 4 milionů.

4. I v roce 2014 Služby města složí do banky sedm milionů jako garanci za extraligovou licenci.

5. Závazky klubu vůči majiteli haly budou řešeny splátkovými kalendáři na období maximálně 44 měsíců

Další právník Lukáš Kulhánek z advokátní kanceláře Jelínek dokonce politiky varoval už před jejich hlasováním, že mohou narazit na zákon. Ti však nakonec návrh opatření, ve kterém nechybí ani zaplacení reklamy ze strany města na dresech klubu za čtyři miliony ročně, těsně schválili.

"I reklamní plnění, které má být objednáno městem či třetí osobou, může mít charakter veřejné podpory, pokud za finanční plnění poskytnuté městem nebude poskytnuto ekvivalentní protiplnění," uvedl Lukáš Kulhánek.

Primátorka Štěpánka Fraňková usnesení schválila i díky významné pomoci opozičních stran ODS a KSČM.

A právě zástupce modré strany Petr Klimpl má za to, že zákon, alespoň co se týče reklamy, porušen nebude. "Plnění reklamy nebude těžké dokázat. Na dresech, mantinelech či v klubových novinách bude prostě logo města, za což radnice zaplatí. V tom nevidím problém," uvedl Klimpl, který pro návrh také hlasoval.

Sám však přiznává, že Evropská unie zpřísňuje podmínky nalévání veřejných peněz do soukromých firem a že s tím mohou být problémy.

"Je to skutečně čím dál přísnější. Myslím si ale, že cesta reklamy je dovolená. Otevřená dotace do klubu by ovšem neprošla," dodal Petr Klimpl s tím, že podle něj policie celou věc odloží.

Ján Kasič

Kontroverzní zastupitel Pardubic, bývalý starosta pardubické Dubiny, kterému soud potvrdil vinu a dal pokutu 108 tisíc korun. Podmíněný trest odnětí svobody na pět měsíců dostal za to, že se pokusil uplatit reportéry televize Prima, aby nedali do vysílání reportáž o jeho minulosti u komunistické policie SNB. Kasič ve službách SNB proslul  brutálním zásahem v roce 1983, když nechal obušky rozehnat muzikanty na koncertu na Kunětické hoře.

Ti politici, kteří pro návrh ruku zvedli, se oháněli tím, že jim nic jiného nezbývalo. Klub, který ještě loni dokázal pod Zbyňkem Kusým vyhrát titul a navíc vydělat zhruba šest milionů po zdanění, se letos nedostal pod novým manažerem Ondřejem Šebkem do play-off a navíc prodělal 20 milionů.

Ztráta je vyšší než základní jmění

Kumulovaná ztráta klubu je tak vyšší než základní jmění společnosti. To podle zákona znamená, že by klub měl putovat do insolvence. Tomu se ovšem šéfové radnice logicky brání.

"Stáli jsme nad propastí. Hrálo se o další existenci klubu. Něco jsme prostě udělat museli. Na druhou stranu třeba s placením garance za licenci mám také problém," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který už na jednání zastupitelstva uvedl, že případná zakázaná podpora je problémem příjemce.

S tím ovšem nesouhlasí další právník Libor Malý, podle kterého je to přesně naopak. "V daném případě se nelze schovat ani za ustanovení upravující podporu de minimis, neboť klub je tzv. 'podnikem v potížích' a takovému se nesmí poskytnout žádná podpora," dodává Malý.

Všechny schválené body jsou však přísně podmíněny. Pokud klub nezačne už letos vydělávat, penězovod od města náhle vyschne. "Pak bychom byli opět na startu, vše je podmíněno ekonomickým zdravím klubu," dodal Brendl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Otčíma soudí za zneužívání dívky, kameru prý dal do pokoje kvůli bratrovi

Vazební věznice Hradec Králové

Před krajským soudem stanul sedmačtyřicetiletý muž, který podle obžaloby dlouhodobě zneužíval dceru své družky. Žena...

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz