Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastavte ten virvál z hospod, stěžují si opět lidé z centra Pardubic

  8:39aktualizováno  8:39
Legálně fungující zahrádky až do půlnoci pijí krev obyvatelům Pernštýnského náměstí a jeho okolí v centru Pardubic. Lidé si stěžují na hluk, nepořádek, zvratky i rozbité sklo. Nyní se dokonce rozčílili natolik, že si šli stěžovat na magistrát.

Noční Pernštýnské náměstí v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Museli jsme se už ozvat, máme toho dost. Nejvíce nám vadí hlasitá hudba, věčné řvaní, rozbíjení skla nebo močení na naše domy. To vše se děje na náměstí už roky, letos je to ale horší. Byli jsme si stěžovat u primátorky," řekla Jaroslava Zelingerová, která bydlí v Pernštýnské ulici.

Zřejmě nejde jen o její subjektivní pocit. Stejný názor zaujímají další lidé ze Sdružení Staré město Pardubice. "Skutečně se to zhoršilo. Hospody prakticky zrušily provozní doby a zábava jede do noci. Někdy se vážně nedá spát. Nejvíce hluku jde z barů Patapuf nebo Ches," postěžovala si Hana Šnajberková, která bydlí v Bartolomějské ulici.

I proto si primátorka Štěpánka Fraňková na pátek pozvala na radnici provozovatele restaurací a barů z Pernštýnského náměstí. "Zatím to bylo takové oťukávací, hledal se společný kompromis. Další jednání ještě bude následovat," komentoval debatu náměstek primátorky František Brendl.

Strážníci často ani nevystoupí z auta

Jenže takový výsledek zřejmě naštvané lidi neuspokojí. Zatím se snaží bránit tak, že když hluk přeroste rozumnou mez, volají na pomoc strážníky. Ti by prý ale mohli být tvrdší. "Strážníci přijedou, ale často ani nevylezou z auta. Myslím, že kdyby rozdali pár pokut, virvál by se tak často neopakoval," uvedla Zelingerová.

Mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka potvrzuje, že na náměstí vyrážejí jeho kolegové poměrně často. Už jinak však vidí potencionální postih narušitelů klidu.

"Pokuty za rušení nočního klidu dáváme jedincům poměrně často. Když někdo v noci řve jako blázen, určitě se ho strážníci snaží domluvou či pokutou uklidnit. Horší to je ale u baru či restaurace. Tam mohou maximálně zajít a říct personálu, aby ztišili hudbu či zavřeli okna. To se většinou také děje," uvedl Pavel Čejka.

Hluk nelze vymýtit zcela, brání se město

Lidem z centra města by určitě také pomohlo, kdyby se provoz zahrádek opět omezil desátou večerní. O tom ale radní zatím neuvažují.

"Myslím, že to není dobrá cesta. Když to uděláme, tak nám zase lidi vytknou, že náměstí je mrtvé a že to tady nežije. Myslím, že hluk z hospod je daní za život v centru a že nejde úplně vymýtit," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

"Nejsme proti tomu, aby se lidé bavili. Ale nemůžou nám ze života dělat peklo. Platíme tady ohromné daně, kupujeme drahé parkovací karty, o své domy, které jsou památkově chráněné, se musíme příkladně starat a za to se v noci nevyspíme a ráno uklízíme zvratky a rozsypané popelnice," dodala Šnajberková.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Najdete na iDNES.cz