Předseda Mykologického klubu Choceň Libor Tmej v akci.

Předseda Mykologického klubu Choceň Libor Tmej v akci.

Mykologové chystají výstavu. Kvůli horku hledají houby všichni kde se dá

  • 0
Ve srovnání s řadou dalších oblastí nebyly prázdninové úlovky houbařů v Pardubickém kraji moc vysoké, o to úrodnější mělo být září. Jenomže srážky opět nedorazily v dostatečné míře a o nějakých houbařských žních se zatím nedá pro příští týdny mluvit.

Přitom právě září je dobou, kdy mykologové pořádají oblíbené výstavy hub a jejich prestiži by nepomohlo, kdyby nenabídli návštěvníkům dostatečný počet exponátů.

„V září nás čekají hodně nadprůměrné teploty a žádné srážky na obzoru. Kolegové, kteří připravují výstavy až v říjnu, na tom budou podstatně lépe,“ říká Libor Tmej, předseda Mykologického klubu Choceň, jehož členové pocházejí ze všech koutů Pardubického kraje a scházejí se na svých pravidelných schůzkách každý týden na choceňském zámku.

Právě v této budově chystají od 16. do 18. září velkou jubilejní třicátou výstavu hub - navíc celostátní, protože se na ní bude podílet ústředí České mykologické společnosti.

„Do terénu musí vyrazit všichni, kdo mají ruce a nohy. A máme docela velký strach, protože na Orlickoústecku i Pardubicku houby moc nerostou a pro ty velké exponáty, které mají návštěvníci rádi, jako jsou hříbky či křemenáče, se bude muset jezdit velmi daleko. Máme vyhlédnuté lokality třeba v Beskydech, protože Pardubicko je zatím docela tragické,“ řekl šéf klubu.

Podle něj se naopak snad stačí probudit holubinky, ryzce či žampiony.

Houby nyní rostou tam, kde je vlhko a chladněji

O tom, že si nakonec mykologové vždycky poradí, svědčí úspěšná výstava o posledním víkendu v králickém muzeu, kde se jim podařilo soustředit pěkných 220 druhů hub. Tyto houby však přece jen nebyly kvůli vedru v dobré kondici.

Výstavy hub v kraji

Letohrad

zámek

9. - 11. 9.

Choceň

zámek

16. - 18. 9

Vysoké Mýto

muzeum

20. - 21. 9.

Pardubice

Krajský úřad

30.9. - 1. 10.

Litomyšl

Veselka

1. 10. - 2. 10.

Česká Třebová

ekocentrum Podorlicko

7. 10. - 9.10.

„Houby tedy jsou, například u Hanušovic a u Králického Sněžníku. Je třeba se soustředit na severní odkloněné svahy, potůčky, údolíčka, úžlabiny, kde se drží vlhko, je chladněji, kam neproniknou výsušné větry a horko. Tam se dají nalézt hřibovité houby, hlavně hřib smrkový, hřiby kovář, koloděj, různé jedlé holubinky, muchomůrka růžovka, ale i kotrč kadeřavý nebo pýchavka obrovská. Spektrum je velké, protože rostou letní druhy hub, ale už nastupují i pozdně letní. Dokonce jsme měli na výstavě v Králíkách václavky,“ dodal Libor Tmej.

Chystaná velká choceňská výstava nabízí obvykle k pětistovce druhů hub, rekordem bylo před několika lety o sto víc. Pořadatelům však nejde jen o počty druhů, ale také aby byla výstava poutavá i svým vzhledem a dávala šanci konzultovat exponáty s odborníky.

Houby nosí také návštěvníci, mykologové je nejen určí, ale někdy jimi výstavu doplní. Také letos nabídne sál zámku i výstavu fotografií a známek z celého světa s tematikou hub. Loni přišlo téměř dva tisíce lidí, letos při jubilejním ročníku mají pořadatelé šanci tuto hranici překročit.

Dva dny po skončení této výstavy už mykologové se sídlem v Chocni připravují další výstavu hub v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Poté se podílí na každoroční výstavě v českotřebovském ekocentru či ve Slatiňanech.

Ale samozřejmě nejsou jediní. Například nejbližší výstavu v Letohradě připravuje klub z Rychnova nad Kněžnou. A v Litomyšli ji pořádá tamní mykologický klub, jehož členové se letos blýskli velice chutným kotlíkovým gulášem při litomyšlských gastronomických slavnostech.