Hlinsko má minimum nezaměstnaných, větším i menším podnikům se tam daří.

Hlinsko má minimum nezaměstnaných, větším i menším podnikům se tam daří. | foto: Jaroslav Hubený

Na Hlinecku bylo dříve práce málo, najednou je jí zase až moc

  • 2
Nezaměstnaných je v Pardubickém kraji nejméně na Hlinecku. Tamním podnikům se daří, obyvatelé také cestují za prací víc než v minulosti.

Před šesti lety obsadilo Hlinsko v soutěži Město pro byznys až předposlední 14. příčku ze všech patnácti srovnávaných měst Pardubického kraje.

Na chvost tabulky týdeníku Ekonom jej poslal i vývoj nezaměstnanosti po rozpadu tradičního zaměstnavatele firmy Eta. A teď přichází střih. Píše se rok 2017 a hlinecký region vykazuje nejnižší podíl nezaměstnaných v Pardubickém kraji. Dosahuje pouze 1,4 procenta. A město řeší úplně jiné problémy. Práce je dost, ale lidí málo.

Zdaleka nejde jen o Hlinsko. Celá venkovská oblast od Skutče, Bojanova či Horní Bradlo směrem na jih má podíl nezaměstnaných do dvou procent, což je méně než v Praze.

„Důležité bylo, že po zrušení Ety Hlinsko byl její areál znovu velmi dobře využit,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl. V Hlinsku se rozjela celá řada firem.

Místní se také naučili cestovat za prací. „Bydlím u železniční trati a tak vidím, že kupa lidí odjíždí ráno z Hlinska. V období, kdy tu práce nebyla, začali jezdit do Chotěboře, Ždírce, Chrudimi i Pardubic a my teď ty šikovné a chytré nedokážeme vrátit zpátky,“ uvedl místostarosta Hlinska Zdeněk Eis.

To potvrzuje i úřad práce. „Chtěli jsme umístit někde jednu ucelenou skupinu pracovníků z Hlinska, a pak jsme zjistili, že už si našli práci ve společnosti Mars Svratka,“ řekl Klimpl. Nezaměstnanost podle něj klesla i proto, že se daří umisťovat lidi na veřejně prospěšné práce v obcích. K dobrým číslům přispívají i sezonní práce, které jsou v plném proudu.

Některé podniky už zaměstnávají cizince

Přímo v Hlinsku nyní může pracovat každý. Do jedné společnosti hledají dvacet dělníků do výroby, renomovaná pojišťovna přijme osm finančních poradců, jinde nabízejí práci pro pět členů ostrahy a všude chtějí řidiče, kuchaře, prodavačky, ale samozřejmě i strojaře a elektrotechniky.

Společnost P Z P Merlin, která se v Hlinsku zabývá mimo jiné výrobou mražených polotovarů, neúspěšně hledá osm dělníků. „Od začátku roku jsme měli ve spolupráci s úřadem práce tři hromadné předvýběry. Byli pozvaní lidé z okolí i z jiných regionů, měli jsme kolem 20 až 30 uchazečů, ale většinou nebyli ochotní pracovat nebo byli nezaměstnatelní,“ řekl David Sajfr z firmy P Z P Merlin. Zvýšení odměn pro zaměstnance by se podle něj odrazilo na ceně výrobků, a to společnost nechce. „Pokud bude nedostatek lidí dlouhodobý, budeme muset změnit strukturu a nahrazovat lidskou práci stroji všude, kde to půjde, i za cenu investic,“ uvedl Sajfr.

Společnost Backer Elektro CZ potíže v Hlinsku nemá. „Máme to pod kontrolou. Nevyužíváme agenturních zaměstnanců, ale toho, co nabízí český trh práce,“ uvedl generální ředitel společnosti Jan Lesný.

Některé společnosti ovšem kvůli nedostatku lidí už vozí do Hlinska cizince. „Jsou z Bulharska i Ukrajiny a není to ideální. Je to jiná kultura, začínáme se tu potýkat s krádežemi v obchodech. Nízká nezaměstnanost tak přináší městu plusy, ale i minusy,“ uvedl místostarosta Eis.