Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a...

Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a kusy betonu. | foto: PolicieČR

Zaměstnance Explosie policie vede jako pohřešované, čeká na analýzu DNA

  • 3
Čtyři zaměstnance pardubické Explosie, kteří s největší pravděpodobností zahynuli 20. dubna při explozi nitroglycerinu v areálu firmy, policie stále vede jako pohřešované. Za mrtvé je prohlásí, až to potvrdí analýza DNA.

"Musíme nabrat kontrolní vzorky od příbuzných a případně udělat porovnání analýzy DNA. Do té doby budou všichni čtyři pohřešovaní," řekla mluvčí policie v Pardubicích Markéta Janovská.

Policie zatím nalezené lidské části neidentifikovala. Mluvčí připustila, že ostatky dvou pracovníků, kteří byli přímo v epicentru silného výbuchu, pátrací tým nejspíš ani nenašel.

"Z charakteru neštěstí i ze zkušeností s obdobnými událostmi je zřejmé, že nemůžeme doufat v jakékoliv dobré zprávy. Nemohu se nyní nijak vyjadřovat k možným příčinám ani k pravděpodobným hypotézám vzniku neštěstí. To vše spadá do výhradní kompetence příslušných vyšetřujících autorit," uvedl generální ředitel Explosie Jan Tichý.

Policejní vyšetřovatelé prohledávali místo do pátku. Dílčí pomoc zajišťovali několik dní také hasiči, kteří rovněž vyšetřovali požár na místě neštěstí. Podle ředitele pardubického integrovaného záchranného systému Ivo Oprchalského zjišťovali, zda nastal před výbuchem nebo po něm.

Neštěstí se stalo v objektu, kde se vyráběla skalní trhavina Perunit. Nitroglycerin je její součástí. Podle policie mohla výbuch způsobit závada při technologickém postupu, technická závada zařízení nebo šlo o pochybení některého z pracovníků.

I nadále budou pokračovat výslechy svědků. Na konci května tak bude nejspíš jasné, co zavinilo ničivý výbuch v objektu. Kromě policie se neštěstím zabývá Obvodní báňský úřad v Trutnově. Odborníci už například simulovali vstupní podmínky při výrobě trhaviny a vyloučili jednu možnou příčinu.

,