Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cvičiště má protnout silnice k pardubické nemocnici, opozice je proti

  17:17aktualizováno  17:17
Pardubičtí radní při prosazování záměru svého plánu na novou silnici z Višňovky do Pardubiček musí počítat se silnou opozicí. Několik sdružení a spolků spolu vytvořily iniciativu Přírodní park Červeňák a místo silnice k nemocnici chtějí v okolí Chrudimky zachovat relativně divokou přírodu.

Romantická divočina má být místem stavby silnice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

I proto na radní tlačí, aby co nejrychleji koupili od armády bývalé vojenské cvičiště, než se k němu dostanou soukromí investoři.

„Naším cílem je dosáhnout toho, aby na území bývalého vojenského cvičiště vznikla klidová rekreační zóna pro občany, která ale bude současně chránit přírodní hodnoty,“ uvedl zástupce iniciativy a zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák, který zároveň přiznává, že žádnou silnici u řeky nechce.

V lokalitě žijí chránění živočichové

Jeho kolegové už také zahájili sběr podpisů pod petici požadující převod bývalého vojenského cvičiště na město a zachování přírodního rázu území. Lokalita má podle ochránců přírody také svou ekologickou hodnotu.

„Na území byla zachycena řada vzácných nebo chráněných druhů živočichů. Koryto řeky je dokonce vyhlášeno jako evropsky významná lokalita, kde žije ohrožený druh vážky klínatky rohaté,“ uvedl Ivan Hoza z pardubické pobočky Českého svazu ochránců přírody.

Pardubice ovšem už požádaly o převod pozemků pod budoucí silnicí. Nyní připravují podklady pro žádost o bezúplatný převod celého vojenského areálu, což by do budoucna vyloučilo možné komerční aktivity.

„Některé pozemky už bohužel mají i jiné majitele, například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl náměstek primátora Jan Řehounek. Podle něj lze záměr výstavby silniční propojky s představou přírodního parku skloubit a nalézt kompromis.

Na místě se už ale kácí stromy

Kromě přírody je území zajímavé i svou vojenskou a stavební historií. Stojí zde starý železný obloukový ocelový most jako pozůstatek činnosti železničního vojska. Právě ten chtějí radní využít pro stavbu nové silnice, která má být alternativou pro nadjezd přes rychlodráhu.

„Pokud silnice nebude stát, těžko můžeme opravovat zchátralý nadjezd. Odřízli bychom totiž sanitám prakticky jedinou cestu k nemocnici,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Ovšem území kolem řeky se začalo proměňovat už v posledních dnech. Povodí Labe tam začalo kácet mohutné stromy. Zatím jich padlo deset, a to se vůbec nelíbí třeba členům občanského sdružení Chráníme stromy.

„Kácení provádí Povodí Labe a zřejmě jej posvětil odbor životního prostředí magistrátu ve speciálním režimu. Již jsme požádali Českou inspekci životního prostředí, aby celou věc nezávisle prošetřila a posoudila, zda kácení proběhlo v souladu se zákonem,“ uvedl člen sdružení Miroslav Seiner s tím, že se o kácení dozvěděl, až když už probíhalo.

„Za nepřijatelné považujeme to, že podle všech dosud známých informací neproběhlo v tomto případě řádné správní řízení,“ dodal.

Sanitky by mohly jezdit přes mostek u kurtů

Pokud nebude postavena silniční spojka z Višňovky k pardubické nemocnici, nemůže začít oprava nadjezdu přes rychlodráhu. Sanitky by se s pacienty nemohly dostat rychle k lékařům. Tak zní jeden z nejsilnějších argumentů pardubických radních pro stavbu nové silnice bývalým vojenským prostorem v okolí řeky Chrudimky. Jenže ten se dá poměrně lehce vyvrátit. V minulosti už sanitky totiž jezdily přes most kolem tenisových kurtů Na Vinici.

„Pamatuji si to velmi dobře, most jsme používali ve dvou případech. Jednou, když se opravoval nadjezd, a podruhé, když se rekonstruoval Anenský podjezd. To bylo někdy v letech 2002 či 2003,“ uvedl Pavel Švarc, který v té době pracoval jako záchranář. Podle něj most sanitku unese bez jakýchkoliv problémů.

„Most má nosnost 30 tun. Podle mě by unesl i třeba hasičské auto, šlo by jen o to, položit na mostovku silnější prkna,“ uvedl muž, který je jinak odborníkem na dopravu. Ostatně stejný názor má jeho profesní kolega Jakub Kutílek, který ještě nedávno pracoval na útvaru hlavního architekta pardubického magistrátu.

Most přes Chrudimku u kurtů by určitě byl řešením v době opravy nadjezdu. Stavět silnici jen kvůli tomu by tedy byla docela zbytečnost a hloupost,“ uvedl Jakub Kutílek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz