Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Žamberku se promění, nabídne bazén, dům pro seniory i sál

  16:54aktualizováno  16:54
Důstojné ubytování pro seniory, sál o rozloze 550 metrů čtverečních, upravené okolí při vstupu do zámeckého parku, ale například i 12,5 metru dlouhý krytý bazén. V tohle všechno se promění budovy v zadním traktu žamberského zámku.

Vizualizace zámeckého areálu v Žamberku | foto: MF DNES

Rekonstrukci připravuje majitel budov - České vinařské závody - ve spolupráci se společností KF Development a žamberskou radnicí.

"Kulturně-společenské centrum jsme v minulosti chtěli vybudovat na zelené louce v rámci projektu česko-polské spolupráce. Z toho ale sešlo a nyní jednáme s investory o nové možnosti v areálu zámku," uvedl žamberský starosta Jiří Dytrt.

Investoři z obou firem se spojili s radnicí a představili plán, jak přestavět nevyužívané budovy v seniorský domov.

"Z našeho pohledu se s těmito budovami něco udělat musí. Jsou nevyužité, chátrají a skutečně nevypadají příliš vábně. Proto jsme se rozhodli přestavět je na penzion a spojili se s radnicí, abychom zjistili, co všechno by se dalo v těchto prostorách postavit," řekl prokurista Českých vinařských závodů Dušan Nevrtal.

Bazén lidem ze Žamberka chybí

V současné době autoři pracují na prvních studiích a připravují projektovou dokumentaci. "Samozřejmě budeme muset vše dobře spočítat, promyslet financování a zjistit, jakým způsobem bude město ochotné se na projektu podílet," dodal Nevrtal.

Konzultace obou stran zatím probíhají k oboustranné spokojenosti. "Jsme rádi, že byli investoři ochotni naše požadavky a představy alespoň zčásti do svého projektu začlenit," uvedl starosta.

Město do projektu hodlá vstoupit a smlouvou o spolupráci zajistit využití nových zařízení a v některých částech se i podílet na spolufinancování. "Budování bude rozděleno do několika etap. V závěru tento projekt uspokojí všechno, co nám z hlediska městské vybavenosti chybí. Například po plavecké učebně lidé volají a kdybychom bazén chtěli sami provozovat, tak to ekonomicky nezvládneme," uvedl starosta.

S rekonstrukcí souhlasí i majitel, baron Parish

Investoři vyslyšeli i tak trochu nezvyklý požadavek, aby v areálu vyrostly depozitáře pro městské muzeum. "Vidina nových prostor pro depozitáře je velice lákavá. Za současného stavu ani nemůžeme sbírky správně uložit, ani s nimi správně nakládat. Muzeum dnes takříkajíc praská ve švech," vítá plán ředitelka muzea Lucie Raliková.

Na radnici přivítali i souhlas majitele zámeckého parku barona Parishe, který přestavbu podporuje. "Už jsme s panem Parishem jednali a s rekonstrukcí starých hospodářských budov souhlasí," upřesnil starosta.

Zámecký areál se třemi nádvořími je doplněn rozsáhlým anglickým parkem. V roce 2004 byl v restituci vrácen baronu Johnu Marmaduke Oskaru Parishovi. Vzápětí se Rada Pardubického kraje dohodla s baronem Parishem na odkoupení budovy zámku pro potřeby školství. Hospodářské budovy jsou majetkem Českých vinařských závodů.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Najdete na iDNES.cz