Součástí starého pivovaru je i malá zvonička.

Součástí starého pivovaru je i malá zvonička. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ze zámečku v Semíně by mohlo být Gočárovo muzeum. Souhlasí i památkáři

  • 1
Že v Semíně nedaleko Přelouče existuje unikátní pivovar, zřejmě tušil do vyhlášení výsledků ankety na iDNES.cz málokdo. Majitel, obec i památkáři nyní přemítají, jak starý objekt, v němž se narodil známý architekt Josef Gočár, smysluplně využít a tím také zachránit.

V letní anketě iDNES.cz o památkách, které stojí za záchranu, se v Pardubickém kraji přetahovaly o prvenství dva pivovary. Mezi šesti památkami vytipovanými redakcí a památkáři získal nejvíc hlasů ten v Semíně u Přelouče.

Zachovat barokní zámeček s pivovarem má zájem nejen majitel, čtyřiasedmdesátiletý Jan Kubíček, ale i obec a památkáři.

Majitel je ochoten za velmi rozumnou cenu objekt prodat zájemci, který se zaručí, že památku zachrání. Ve hře je ale i možnost, že spolu s obcí založí občanské sdružení, které by se o další osud celého areálu postaralo.

"Samozřejmě bychom se synem souhlasili. Vůbec by nám nebylo proti mysli, kdyby se tu zřídilo muzeum Josefa Gočára, který se tu narodil," řekl Kubíček.

Možností smysluplného využití je tu však podle něj daleko víc. Vzhledem k tomu, že jsou sklepy vybudovány v písečných dunách, je objekt suchý a ve srovnání s podobnými stavbami ve výrazně lepším stavu. "Právě tyhle pouštní duny slouží jako izolace," vysvětluje majitel.

Pivovar v Semíně

Vznikl koncem 16. století v renesančním slohu. Budova sloužila jako sídlo správy západní části panství Viléma z Pernštejna a jako lovecký zámeček. U Přelouče byla jedna ze stanic specializovaných na lov srnčí zvěře a zajíců. V roce 1691 byl zámeček přestavěn v barokním stylu a přistavěn pivovar. Po roce 1780 tu správa panství skončila, pivo se tu ale vařilo až do roku 1926. Po roce 1918 koupil pivovar tehdejší sládek Jindřich Dvořák, jehož rodina vlastnila objekt až donedávna, kdy jej koupil současný majitel Jan Kubíček.

Využití se zaměřením na historii se nebrání ani památkáři. "S těmi už jsme my i pan Kubíček jednali a kupodivu nebyli proti," tvrdí starosta. Památkáři by podle něj byli dokonce ochotni na provoz muzea finančně přispívat.

Kvasný valach a projížďky na koních

Unikátem, který si přímo říká o to, aby si ho mohli příznivci pivovarské historie prohlédnout, je tzv. kvasný valach. Zařízení, kde se sušil slad. V celé republice jsou pouze tři: v Plzeňském Prazdroji, v pražském pivovaru U Fleků a v Semíně. Ten zdejší je přitom největší.

Jan Kubíček ale rozvíjí fantazii dál. "Pokud by se skutečně podařilo zřídit Gočárovo muzeum a zpřístupnit kvasného valacha, je tu spousta prostoru pro další aktivity. Mohl by z toho být celkem příjemný odpočinkový areál pro turisty s ubytováním, jízdami na koních a mnoha dalšími službami," soudí majitel.

Za pravdu mu dává i starosta, podle něhož má semínský zámeček strategickou polohu. "Vezměte si třeba, že hned nedaleko je také Opatovický kanál, který je skutečným unikátem," připomněl.

V tuto chvíli je ale nejdůležitější, aby se udělala nová střecha a do objektu přestalo zatékat. "První krok už jsme udělali. Krytinu za zhruba půl milionu tu máme," dodal Kubíček.

"Záchrana památky závisí vždy na nalezení vhodného využití, což bývá ten největší problém. Ve chvíli, kdy se najde majitel s vizí do budoucnosti, má objekt šanci," myslí si Jitka Svobodová z Národního památkového ústavu v Pardubicích. Právě památkáři mimo jiné semínský pivovar do soutěže pomáhali vybrat.

V pivovarech se rodí umělci

Zámeček s pivovarem stojící na půlhektarovém pozemku je opředen několika pověstmi a legendami. Pozoruhodné jsou sklepy, kde se ledovalo pivo nejen místní, ale i pardubické nebo chrudimské. Impozantně působí také vstup do kuchyně v obytných prostorách v prvním patře.

V Josefu Gočárovi muselo zanechat tohle jedinečné prostředí nesmazatelnou stopu. Dalo by se však říci, že pivovary mají na kluky, kteří se v nich narodili a strávili dětství, jakousi magickou moc obecně.

Vzpomeňme třeba jen Bohumila Hrabala a Polnou u Jihlavy, Bedřicha Smetanu v Litomyšli nebo třeba herce Pavla Nového, který vyrůstal v pivovaře v Železné Rudě na Šumavě.