Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kryli parašutisty. Táta utekl, když se Němci prali o boty, líčí pamětník

  11:27aktualizováno  11:27
V Žamberku si o víkendu připomněli 70 let od tragického konce paravýsadku Barium v osadě Polsko. Pietní akce se konala přímo u statku rodiny Žabkových, kde se ukrývali a odkud vysílali do Anglie dva členové tohoto výsadku - Josef Šandera a Josef Žižka, přezdívaní Velký a Malý Josef.

Právě zde gestapo parašutisty 16. ledna 1945 obklíčilo. Josef Šandera se při zátahu střelil do hlavy a Josef Žižka se nakonec vzdal, aby za dva dny spáchal na Pankráci v Praze sebevraždu, aniž by něco prozradil.

Fotogalerie

„V naší historii není mnoho osobností, které by nám zanechaly naléhavé poselství názorové pevnosti a síly bránit svou zem bez ohledu na nepřátelství. Ti, kteří jim obětavě a s nasazením vlastního života v nejtěžších chvílích pomáhali, projevili odvahu a navždy si zasluhují úctu,“ řekl starosta Žamberka Jiří Dytrt.

Pietního aktu se zúčastnil i vnuk Rudolfa Žabky, který poskytl na podzim 1944 oběma parašutistům úkryt po velkém zátahu v Hradci Králové, odkud se ale parašutistům podařilo uprchnout.

„Náš dům byl tehdy nízký a Malý a Velký Josef byli od října do ledna ukryti přes den na půdě a vysílali, ale v noci spali normálně dole s dědou, babičkou a mým tátou. Byla tady poměrně klidná oblast, takže neměli problémy s nějakými kontrolami policie,“ vypráví vnuk Jiří Žabka, nejstarší ze tří dětí syna Rudolfa Žabky. Jeho bratr má dnes u původního úkrytu parašutistů farmu.

Parašutisty objevil v prosinci konfident a nacisté obklíčili stavení. Otec Jiřího Žabky Ladislav po letech nejstaršímu synovi vyprávěl, jak zažil zatčení svých rodičů a konec paraskupiny.

„Tátovi se podařilo utéci stodolou. Když se parašutista Josef Šandera střelil, nacisté si mysleli, že je mrtvý. Jenže po chvíli se začal hýbat a chroptět, tak Němci rychle vzali od sousedů koně, saně a všechny peřiny z baráku. Aby ho zachránili,“ vypráví Žabka.

Němci přitom ve stavení objevili zásoby luxusních bot, které si nechali u Žabků příbuzní z Vídně, a ve stodole zabité prase.

Operace Barium

Byl to krycí název pro výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie do protektorátu Čechy a Morava. Výsadek tvořili velitel Josef Šandera, radista četař Josef Žižka a šifrant četař Tomáš Býček. Jejich úkolem bylo znovunavázání spojení s domácím odbojem a předávání informací do Londýna. Pro tento úkol byli vybaveni vysílačkami Marta a Zlata. Dalším úkolem bylo vytvoření ozbrojené skupiny, která by otevřeným bojem zahájila povstání. Skupina byla vysazena 4. dubna 1944 poblíž Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Po ukrytí materiálu a padáků se rozdělila: Žižka se přesunul na Rychnovsko, Šandera s Býčkem navázali spojení s odbojem v Hradci  Králové. Po vyjmutí radiostanic jednu z nich instalovali v Rychnově nad Kněžnou. Spojení s Londýnem navázali 19. dubna. Místa, odkud se vysílalo, byla měněna.

„Začali rabovat, rvát se o maso a boty, a tátovi se podařilo zadními vraty utéci. Pak až do konce války žil u příbuzných v nedalekém Pěčíně. Byla to poslední česká vesnice před tehdejší protektorátní hranicí s německými Sudety. Děda ale za otcův útěk od Němců o to více dostal bití,“ vysvětluje Jiří Žabka.

Děda s babičkou pak za ukrývání parašutistů museli do Terezína. Tam měl děda dvakrát tyfus, ale přežil to a nakonec se dožil pěkného věku, přes osmdesát let. Také vysílačku Marta Němci odvezli.

„Zůstal na půdě jen dřevěný obal. Já jsem nevěděl, co to je za bednu, a tak jsem v ní měl později krmení pro holuby. Pak děda, ještě za komunistů, říkal, člověče, kde je ta bedna? Já na to, že v ní mám obilí pro holuby. Děda řekl, že ji musíme dát do muzea, tak jsem ji vypucoval a dnes je v muzeu,“ usmívá se Žabka.

„Dědu zavřeli i komunisté ve vykonstruovaném procesu za ukrývání zbraní. Byl přes deset let v komunistických koncentrácích, třeba v Leopoldově. Pak ho prezident Novotný pustil amnestií,“ říká vnuk Rudolfa Žabky.

Autor:Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Trasa obchvatu Ústí nad Orlicí brání rozvoji města, tvrdí odpůrci

Místo, kde by měl obchvat protínat silnici z Ústí na Letohrad.

Obchvat Ústí nad Orlicí bude postaven kdovíkdy, ale už nyní budí emoce. Odpůrci přeložky silnice první třídy číslo...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Najdete na iDNES.cz