Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kryli parašutisty. Táta utekl, když se Němci prali o boty, líčí pamětník

  11:27aktualizováno  11:27
V Žamberku si o víkendu připomněli 70 let od tragického konce paravýsadku Barium v osadě Polsko. Pietní akce se konala přímo u statku rodiny Žabkových, kde se ukrývali a odkud vysílali do Anglie dva členové tohoto výsadku - Josef Šandera a Josef Žižka, přezdívaní Velký a Malý Josef.

Právě zde gestapo parašutisty 16. ledna 1945 obklíčilo. Josef Šandera se při zátahu střelil do hlavy a Josef Žižka se nakonec vzdal, aby za dva dny spáchal na Pankráci v Praze sebevraždu, aniž by něco prozradil.

Fotogalerie

„V naší historii není mnoho osobností, které by nám zanechaly naléhavé poselství názorové pevnosti a síly bránit svou zem bez ohledu na nepřátelství. Ti, kteří jim obětavě a s nasazením vlastního života v nejtěžších chvílích pomáhali, projevili odvahu a navždy si zasluhují úctu,“ řekl starosta Žamberka Jiří Dytrt.

Pietního aktu se zúčastnil i vnuk Rudolfa Žabky, který poskytl na podzim 1944 oběma parašutistům úkryt po velkém zátahu v Hradci Králové, odkud se ale parašutistům podařilo uprchnout.

„Náš dům byl tehdy nízký a Malý a Velký Josef byli od října do ledna ukryti přes den na půdě a vysílali, ale v noci spali normálně dole s dědou, babičkou a mým tátou. Byla tady poměrně klidná oblast, takže neměli problémy s nějakými kontrolami policie,“ vypráví vnuk Jiří Žabka, nejstarší ze tří dětí syna Rudolfa Žabky. Jeho bratr má dnes u původního úkrytu parašutistů farmu.

Parašutisty objevil v prosinci konfident a nacisté obklíčili stavení. Otec Jiřího Žabky Ladislav po letech nejstaršímu synovi vyprávěl, jak zažil zatčení svých rodičů a konec paraskupiny.

„Tátovi se podařilo utéci stodolou. Když se parašutista Josef Šandera střelil, nacisté si mysleli, že je mrtvý. Jenže po chvíli se začal hýbat a chroptět, tak Němci rychle vzali od sousedů koně, saně a všechny peřiny z baráku. Aby ho zachránili,“ vypráví Žabka.

Němci přitom ve stavení objevili zásoby luxusních bot, které si nechali u Žabků příbuzní z Vídně, a ve stodole zabité prase.

Operace Barium

Byl to krycí název pro výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie do protektorátu Čechy a Morava. Výsadek tvořili velitel Josef Šandera, radista četař Josef Žižka a šifrant četař Tomáš Býček. Jejich úkolem bylo znovunavázání spojení s domácím odbojem a předávání informací do Londýna. Pro tento úkol byli vybaveni vysílačkami Marta a Zlata. Dalším úkolem bylo vytvoření ozbrojené skupiny, která by otevřeným bojem zahájila povstání. Skupina byla vysazena 4. dubna 1944 poblíž Vysoké nad Labem u Hradce Králové. Po ukrytí materiálu a padáků se rozdělila: Žižka se přesunul na Rychnovsko, Šandera s Býčkem navázali spojení s odbojem v Hradci  Králové. Po vyjmutí radiostanic jednu z nich instalovali v Rychnově nad Kněžnou. Spojení s Londýnem navázali 19. dubna. Místa, odkud se vysílalo, byla měněna.

„Začali rabovat, rvát se o maso a boty, a tátovi se podařilo zadními vraty utéci. Pak až do konce války žil u příbuzných v nedalekém Pěčíně. Byla to poslední česká vesnice před tehdejší protektorátní hranicí s německými Sudety. Děda ale za otcův útěk od Němců o to více dostal bití,“ vysvětluje Jiří Žabka.

Děda s babičkou pak za ukrývání parašutistů museli do Terezína. Tam měl děda dvakrát tyfus, ale přežil to a nakonec se dožil pěkného věku, přes osmdesát let. Také vysílačku Marta Němci odvezli.

„Zůstal na půdě jen dřevěný obal. Já jsem nevěděl, co to je za bednu, a tak jsem v ní měl později krmení pro holuby. Pak děda, ještě za komunistů, říkal, člověče, kde je ta bedna? Já na to, že v ní mám obilí pro holuby. Děda řekl, že ji musíme dát do muzea, tak jsem ji vypucoval a dnes je v muzeu,“ usmívá se Žabka.

„Dědu zavřeli i komunisté ve vykonstruovaném procesu za ukrývání zbraní. Byl přes deset let v komunistických koncentrácích, třeba v Leopoldově. Pak ho prezident Novotný pustil amnestií,“ říká vnuk Rudolfa Žabky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz