Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Další žaloba. Úředníci budou hájit své ano chvaletické elektrárně

  • 2
Nezisková organizace Frank Bold Societ podala žalobu proti rozhodnutí úřadů, které povolily chvaletické elektrárně modernizaci dvou bloků za bezmála tři miliardy bez ekologického auditu. I kdyby s žalobou uspěla, rekonstrukci nezastaví.

Přestavba elektrárny v Chvaleticích tak, aby po roce 2020 odpovídala přísnějším podmínkám Evropské unie, začala už letos na jaře. Až po prázdninách ale začnou soudy řešit, zda Ministerstvo průmyslu a obchodu povolilo rozsahem ojedinělou stavbu v souladu se zákony.

Neziskové organizaci Frank Bold Societ vadí, že před modernizací uhelné elektrárny nebyl zpracován posudek, který by zhodnotil vliv této stavby na životní prostředí (tzv. EIA). Podle ní totiž nejde jen o modernizaci, ale současně i o schválení prodloužení chodu elektrárny o deset let. Úřady se hájí tím, že posudek na akci, která má emise snížit, není třeba.

„Podle ministerstva záměr nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí. Jedná se přitom o stavební úpravy za 2,6 miliardy, které znamenají prodloužení životnosti bloků č. 3 a 4 až do roku 2030 a může mít významné negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Rozhodnutí proto považujeme za nezákonná,“ uvedla Petra Hodysová z Frank Bold Society.

Podle ní měla veřejnost dostat šanci se ke stavbě vyjádřit. Proti prodloužení životnosti elektrárny minulý týden protestovalo v Pardubicích několik desítek aktivistů.

Audit na poldr je nutný, na elektrárnu nikoliv

Úřady argumentují tím, že pokud znečišťovatel chystá změnu, která sníží emise, nemusí mít ekologický audit. „K úpravám, které vedou ke snížení emisí, a tedy ke zmírnění dopadů na životní prostředí, zákon EIA ani evropská směrnice posouzení EIA nevyžaduje,“ uvedla před časem Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Na druhou stranu úřady žádají ekologický audit i na akce, které mohou zasáhnout do životního prostředí jen okrajově, jako je třeba postavení protipovodňového poldru u Chrudimi. Ekologičtí aktivisté naznačují, že pro životní prostředí by bylo nejlepší, kdyby společnost Severní energetická musela elektrárnu po roce 2020 kvůli nesplnění přísnějších limitů zavřít.

Úřady i elektrárna zase namítají, že nebylo nikdy rozhodnuto o tom, že chvaletická elektrárna v roce 2020 ukončí provoz. „Evropská směrnice zcela určitě neinstruuje konkrétní zařízení, aby ukončila činnost. Jde pouze o nastavení ‚pravidel hry‘. Pokud tato pravidla přijmete, můžete zdroj provozovat dále. Přesně touto cestou se vydala i Elektrárna Chvaletice,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.

Soudní spor probíhající rekonstrukci s největší pravděpodobností nijak neohrozí. Právníci z Frank Bold Society nepodali žalobu dříve, protože se snažili stavbu zastavit opravnými prostředky. I kdyby byla žaloba úspěšná, reálně nic nezmění. „Jde nám o to, aby tu existoval soudní precedens a v podobných případech už úřady postupovaly jinak. Není vyloučeno, že chvaletická elektrárna bude v budoucnu modernizovat další dva bloky,“ uvedla Hodysová.

Jeden spor s úřady kvůli chvaletické elektrárně právníci Frank Bold Societ u krajského soudu už letos vyhráli. Zažalovali Ministerstvo životního prostředí za to, že zvýšení emisí chvaletické elektrárny z 324 tun na 524 tun v roce 2014 úředníci vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat. Soud rozhodl, že to byla chyba.

Kraj slíbil, že úředníci případ znovu posoudí. „Osobně pohlídám, aby proces probíhal tak, jak má, a názor veřejnosti byl zohledněný,“ uvedl hejtman Martin Netolický. V praxi to ale nebude mít patrně už žádný dopad.