Kvůli prohnutým stropům nemohli žáci do tříd, někteří hned dostali volno

  15:29aktualizováno  15:29
Dost neobvykle začal školní rok pro některé žáky pardubické Základní školy Studánka. Kvůli špatnému stavu betonových stropů je učitelé místo ve třídách vítali ve školní jídelně a v tělocvičnách. Děti z prvního stupně se učí, jejich starší spolužáci dostali do pátku volno.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nepříjemnou zprávu škola narychlo zveřejnila na konci minulého týdne na webových stránkách. Podle ředitele žádné nebezpečí dětem ani zaměstnancům školy nehrozí.

„Je to pro všechny šok, že tomu došlo takhle narychlo. Spíše jde ale o preventivní opatření. Omezený provoz je vždy lepší, než kdyby došlo k nějakému průšvihu. Opatrnost je na místě,“ uklidňoval ředitel pardubické Základní školy Studánka Filip Patlevič.

Doplnil, že uzavřené první patro ovlivní výuku žáků na druhém stupni. V přízemí školy nikomu nic nehrozí, proto zde bude výuka prvních až čtvrtých tříd normálně pokračovat.

Na špatný stav stropních konstrukcí v prvním patře přišli stavaři, kteří od května modernizují odborné učebny.

„Po obnažení vrchní vrstvy betonu zjistili, že není dostatečně silná. Navíc jim přišlo, že monolitická deska je mírně prohnutá. Pak se kontrolovaly i ostatní pavilony. Čekáme na statika, který stav konstrukcí zhodnotí. Podle předběžného stanoviska bychom neměli zatěžovat stropy v prvním patře, proto děti nesmějí do tříd ve druhém patře. V odborných učebnách už stropní konstrukce podepírají traverzy. Stejně se bude zřejmě postupovat i v dalších učebnách. Na řadu přijdou možná i zatěžkávací zkoušky,“ popsal aktuální situaci ředitel Patlevič.

Ještě není jasné, jak dlouho budou děti bez tříd

Více podrobností o stavu všech pavilonů školy bude mít její vedení ve středu, kdy bude známé oficiální stanovisko statika.

Vzhledem k tomu, že na stropech se dosud žádné praskliny neobjevovaly a s monolitickou železobetonovou stavbou z roku 1963 žádné problémy nebyly, se dá očekávat, že stropy jsou v tomto stavu pravděpodobně od svého vzniku.

Jak dlouho se však děti nebudou moci učit ve svých třídách, není v tuto chvíli jasné. Ředitel školy Filip Patlevič odhaduje, že v provizorním stavu škola pojede minimálně rok. Výpadek několika učeben bude mít dopad hlavně na druhý stupeň.

Už teď je jasné, že po dohodě se zřizovatelem, kterým je pardubický magistrát, budou muset žáci navštěvovat Základní školu Dubina. „V pátek jsme tuto možnost konzultovali s paní ředitelkou, která by nám dvanáct tříd případně uvolnila. Od příštího týdne tam bude v případě potřeby probíhat běžná výuka s učiteli ze ZŠ Studánka,“ řekl Filip Patlevič.

Děti z druhého stupně zahájí školní rok ředitelským volnem

Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková zodpovědná za územní plánování k vyřešení nenadálé situace dodala, že se nabízí dvě varianty.

„Na základě rozhodnutí statika mohou být stropy dočasně podepřeny konstrukcí a v jednotlivých pavilonech postupně opraveny během příštích letních prázdnin. Pokud by statik konstatoval havarijní stav, musela by výuka probíhat v náhradních prostorách a rekonstrukce stropů by musela být zahájena neprodleně,“ sdělila Dvořáčková.

Vedení školy přijalo taková opatření, aby omezení provozu dolehlo na děti a jejich rodiče v tomto týdnu co možná nejméně. Pro žáky druhého stupně škola od 4. do 7. září vyhlásila ředitelské volno. Pokud rodiče budou potřebovat zajistit dohled nad těmito dětmi, škola pro ně zajistí náhradní program.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Najdete na iDNES.cz