Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem médií Kajínkovu sestru netěšil, vytěžila z něj podpisy na petici

  6:41aktualizováno  6:41
Žádný hit nepřilákal do letního kina Konopáč tolik lidí, jako film připomínající příběh rodáka Jiřího Kajínka. Tvůrci měli zpoždění, a tak se média zaměřila na Kajínkovu sestru Miluši. Moc se jí to nelíbilo, ale zájmu lidí využila pro získání podpisů na petici za obnovení procesu.

Miluše Rozsívačová, sestra Jiřího Kajínka | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kdyby se v letním kině u Heřmanova Městce nepromítal nový český film Petra Jákla, nikdy by asi obsluha u občerstvení nezjistila, že mají malý pult a že se před jejich stánkem může vytvořit nekonečná fronta lidí čekajících.

Kdo nepřišel do kina včas, už se na filmovou novinku nedostal.

"Za třicet let, co tu letní kino stojí, jsme takhle plno nikdy neměli. Lidi jsme museli odmítat, to se nám u žádného jiného filmu nestalo," řekl provozovatel letního kina Dalimil Nevečeřal, který musel na pódium dřív, než si původně představoval.

V půl deváté už totiž všichni diváci seděli vzorně na místě, kdo však neseděl na podiu, byli tvůrci. Režisér Petr Jákl a producent filmu totiž nemohli z Brna najít cestu.

A tak musely čtyři stovky natěšených diváků, kteří přijeli převážně z Prachovic, Třemošnice a Heřmanova Městce, čekat.

Po deváté hodině se na pódiu konečně objevila téměř dvoumetrová postava režiséra Petra Jákla a dalších tvůrců filmu.

Kajínkových známých bylo v publiku několik

"Po všem, co jsem slyšel, jsem přesvědčen o Kajínkově nevině. Film ale nemá být obhajobou Jiřího Kajínka, ale obžalobou systému, ve kterém jsme žili po sametové revoluci," řekl spoluproducent filmu Petr Jákl starší.

Mezi diváky to spokojeně zahučelo. Do diskuse s tvůrci se ale lidem příliš nechtělo. Většina si hlavně chtěla připomenout "jejich Jirku". "Bojíte se po natočení filmu o život?", zazněla otázka na režiséra od mladé ženy.

"Ne, ale že jsou všelijaké tlaky na nás z různých stran, to můžu potvrdit," řekl Jákl starší. Otázky však měli i tvůrci. "Kdo jste se s Kajínkem skutečně setkal? Přihlaste se!" Několik skupinek diváků hrdě zvedlo ruce.

Akční efekty doplnila bouřka

A pak došlo na film. Akční filmové efekty se rozhodla umocnit bouřka. Naštěstí však promítání doprovodila jen obrazově a bez hřmění. Poslední půl hodinu sice začalo pršet, ale diváci zůstali až do konce. Sílící déšť neodradil ani zájemce o druhé představení.

Zatímco jedni v pláštěnkách rychle odcházeli, ti druzí v nich netrpělivě postávali před areálem.

"Jsme Jirkovi známí a hrozně jsem se bála na ten film o něm jít. Jsem ale mile překvapena. Tím hercem, jak hraje Jirku, jsem byla nadšená, podal to výborně. Lidi mají o Kajínka zájem a případ nebude ležet. Věřím Johnovi, že to dotáhne," řekla Jana Dvořáčková.

Jsem spokojená, komentovala film vězňova sestra

Vězňova sestra Miluše seděla v nejvyšší řadě kina a nervózně čekala, až se na promítacím plátně objeví Konstantin Lavroněnko, herecký představitel jejího bratra Jiřího Kajínka. Po skončení filmu se trochu uvolnila, ačkoli jí pozornost médií evidentně nedělala dobře.

Na otázky týkající se filmu odpovídala. O bratrovi, podle jehož příběhu natočil režisér Petr Jákl svůj filmový debut, se bavit nechtěla.

"Myslím, že film je udělaný dobře. Jsem překvapená a dojatá. Před projekcí jsem byla hodně nervózní, ale zároveň zvědavá, jak filmaři příběh mého bratra převedou na plátno. Líbilo se mi to," řekla po premiéře na pohled spokojená žena.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Najdete na iDNES.cz