Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kompromis. Zahrádka u Kra Kra zůstane, ale bez střechy a bez podlahy

  11:17aktualizováno  11:17
Rozmontoval zahrádku u restaurace do posledního šroubku a pak zase postavil, ale s jiným povolením. Tak vypadá anabáze majitele zahrádky u podchodu mezi obchodním domem Grand a Zelenou bránou v Pardubicích.

Odstraněná, nebo neodstraněná? Anabáze zahrádky u obchodního domu Grand připomíná chytrou horákyni. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě na přelomu roku hrozila majiteli pardubické restaurace Kra Kra Václavu Reindlovi exekuce a násilná demolice jeho zasklené zahrádky před obchodním domem Grand. A to i za to, že neodstranil například zábradlí, které plochu se stolky a židličkami ohrazovalo. Teď tam je zahrádka opět a má platné povolení.

Tak vypadá výsledek několikaměsíční války mezi restaurací a stavebním úřadem.

„Čekali jsme na odstranění stavby přesně podle popisu. Za stavební úřad mohu říct, že majitel vše odstranil, jen ještě licitoval, zdali je nutné demontovat také podlážku,“ uvedl šéf stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Odstranit prosklenou konstrukci nařídil úřad proto, že se předzahrádka ukázala být stavbou, ovšem bez povolení. Podle Reindla však existuje více odborných názorů na to, jestli zasklená konstrukce skutečně stavbou byla a jestli na ni musel mít stavební povolení.

Václav Reindl skutečně po opětovné snaze „uhrát“ alespoň něco celou zahrádku demontoval. Vzápětí však dostal povolení od prvního městského obvodu k takzvanému zvláštnímu užívání a zahrádka je opět na svém místě.

Jen už nemá střechu a zákazníci sedí u stolků postavených přímo na žulové dlažbě místo na prkenné podlaze. „Nechtěl jsem nic jiného, než zlepšit komfort pro své zákazníky, proto jsem původní obyčejnou arkádu nahradil zasklením. V tu chvíli už to však pro nějakého přejícího úředníka byla stavba a ta musela pryč,“ uvedl majitel restaurace Václav Reindl.

Reindl však po obdržení příkazu k odstranění stavby vztahy s úřadem příliš nevylepšil. Termín k poslednímu listopadu nedodržel, navíc se odvolával nejprve na kraj a potom k Nejvyššímu správnímu soudu. Likvidovat prosklenou konstrukci začal až začátkem ledna. Za to si nakonec od stavebního úřadu vysloužil pokutu 200 tisíc korun.

„Nechápu výši té pokuty, musejí přece vědět, že je likvidační. Přitom když tady nadnárodní firma postavila načerno logistické centrum, dostali pro ně směšnou pokutu půl milionu,“ uvedl Reindl.

Město chce podchod zasypat

Teď přitom může zcela legálně provozovat zahrádku dál, jen mu přibyl dluh u stavebního úřadu. Městský obvod totiž vydal povolení ke zvláštnímu užívání plochy bez námitek.

Zasklená zahrádka přitom stála před Grandem asi pět let. Zprvu nikomu nevadila a nikdo ji nepovažoval za černou stavbu. To se ale změnilo, když byly zrušeny stavební úřady na městských obvodech a jejich kompetence přešly pod centrální úřad na magistrátu. V tu chvíli už mohl její majitel odpočítávat poslední dny.

Ani teď není osud restaurace jistý. Město chce podchod, ve kterém Kra Kra sídlí, zrušit a zasypat. Tím by definitivně skončila i letní zahrádka u parkoviště obchodního domu Grand, kvůli níž padaly exekuční výměry a statisícové pokuty.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR, OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz