Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Archiv MF DNES

Začínají zápisy i fiktivní stěhování. Některé pardubické školy jsou plné

  • 2
Nezvykle až v dubnu začínají zápisy do prvních tříd základních škol. Za změnu může nový zákon. Ani ten ovšem nezbaví desítky pardubických rodin obav. Hned na několika školách ve městě totiž není místo pro všechny žáky z okolí.

Rozbujelá satelitní výstavba v okrajových částech Pardubic může za to, že ne všechny školy pojmou novou vlnu prvňáků. Rodiče tak ve středu a ve čtvrtek čeká u zápisů poměrně velký stres - vejde se moje dítě do blízké základky, nebo ne?

„Pardubické školy mají naplněnost přes devadesát procent a v následujících letech počítají s dalším nárůstem žáků. Nejsilnější ročníky ze školek totiž přechází do základních škol. Radnice očekává převis tradičně na ZŠ Svítkov, Studánka, Staňkova a Polabiny 1,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

Radní se snaží, aby se na všechny dostalo místo. To se ve finále nakonec i povede. Potíž však může být v tom, že některé děti budou muset dojíždět do jiných čtvrtí. Takto už třeba funguje přeprava právě ze zmíněného Svítkova na Duklu.

„Rodičům doporučuji podat více přihlášek v rámci daného školského obvodu. V případě převisu poptávky nad nabídkou míst v konkrétní škole a v případě rovnosti bodů u žáků budou ředitelé jejich další pořadí určovat podle nejkratší vzdálenosti adresy místa trvalého pobytu dítěte od školy měřeno vzdušnou čarou. Opatření se ve školách osvědčilo již v loňském roce,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký.

Problémy s umisťováním děti do škol byly natolik veliké, že radní pro ředitele škol, kteří v rámci správního řízení rozhodují o přijetí, či nepřijetí dítěte, připravilo několik speciálních metodických doporučení. Ty mají zamezit třeba fiktivnímu stěhování dětí, tak aby se dostaly na rodiči vybranou školu.

Rodiče účelově přehlašují děti

„Pardubické základní školy se totiž potýkají s účelovým přehlašováním trvalých pobytů dětí z okolních obcí do Pardubic, a to jen na krátkou dobu kvůli zápisu do školy,“ uvedla Koubková.

Právě proto vznikl soupis pravidel, která se snaží zažitou praxi potírat. „Nemyslím si, že je dobré, aby rodiče učili své děti lhát už v šesti letech při nástupu do školy. Museli jsme zatáhnout za brzdu. Vím, že se to některým lidem z okolních obcí může zdát tvrdé, ale naším úkolem je postarat se o pardubické děti,“ řekl Rychtecký.

Podle něj systém garantuje přednost dětem, jež nemají trvalý pobyt v Pardubicích jen dočasně papírově. „Dnes více než dvacet procent žáků ZŠ tvoří děti s bydlištěm mimo Pardubice,“ uvedl Rychtecký.

Poměrně přísná pravidla hry se v pardubických školách osvědčila již v roce 2016. Tvrdí to například ředitelka Základní školy Staňkova v Pardubicích Gisela Kostelecká. „Metodická doporučení pro zpřísnění kritérií vnímáme jako pomoc rodičům dětí, které skutečně bydlí ve spádovém obvodě školy. Rodiče s kritérii pracují a podle zpětné vazby, kterou máme, jsou na ně připraveni,“ uvedla.

Nový termín zápisů nic nezmění

Než se rodiče s dětmi vydají k zápisu, neměli by doma nechat hned několik důležitých dokumentů. Nejenže budou muset doložit místo trvalého bydliště, ale i místo skutečného bydliště.

„Aby za toto kritérium získali body, budou muset letos nově řediteli doložit užívací právo zákonného zástupce k objektu skutečného bydliště dítěte, tedy že s dítětem skutečně na uvedené adrese bydlí,“ uvedl náměstek primátora Rychtecký.

Místo obvyklého zimního termínu se budou do školy hlásit ve středu a ve čtvrtek. Změnu desítky let starého systému způsobil nový zákon, jehož smyslem je posuzovat zralost dětí co nejblíže možnému nástupu do školy.

„Důvodem k posunutí termínu zápisu z obvyklého zimního období je novela školského zákona, která umožňuje rodičům získat dostatek času na posouzení školní zralosti u dětí, jež půjdou k zápisu s žádostí o odklad začátku školní docházky,“ uvedl Rychtecký.

Na druhou stranu například podle výzkumu, který zpracovala nezisková organizace Edukační laboratoř, si 62 procent učitelů myslí, že posunutí zápisů nesníží počet odkladů povinné školní docházky.

„Věří tomu jen 25 procent dotázaných a 13 procent neví,“ uvedla Alena Maršálková ze zmíněné neziskové organizace.