Pobyt v komunistickém vězení zažili pamětníci, po nichž pátrají žáci škol. Ilustrační foto

Pobyt v komunistickém vězení zažili pamětníci, po nichž pátrají žáci škol. Ilustrační foto | foto: AP

Z žáků se stanou reportéři. Natočí vzpomínky komunistických vězňů

  • 5
S kamerou v ruce začnou žáci základních škol v Pardubicích sledovat životní příběhy komunistických vězňů, kulaků či chartistů. Pamětníky však musí nejdříve sami vyhledat.

Žáci společně se svými učiteli budou na projektu nazvaného Příběhy našich sousedů spolupracovat šest měsíců.

„Děti se na půl roku stávají reportéry pátrající po osudech lidí ze svého okolí, přitom se seznamují s fenomény moderních dějin a příběhy, které by jinak byly zapomenuty, vyprávějí dál,“  říká vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková.

Ještě před samotnou zpovědí projdou žáci publicistickým školením, při kterém se naučí pracovat s technikou a vést rozhovory. Tato fáze bude probíhat na osmičce pardubických škol za účasti koordinátora v průběhu února. Zapojit se může i veřejnost, a to při návrzích osobností, které by mohli žáci navštívit.

„Jedna škola sídlící v ulici Npor. Eliáše se chce zabývat osobností jeho syna Petra Eliáše. Jedná se o již nežijícího pamětníka, avšak s tak zajímavým osudem, že se mu chtějí věnovat. Tipy máme dále na bývalé příslušníky PTP, místní starousedlíky, historiky, disidenty, ale ještě nejsme domluveni, tak nemohu někoho jmenovat,“ uvedla Kristýna Bardová ze společnosti Post Bellum, která celou akci organizuje.

Žáci a učitelé, kteří vyučují zejména český jazyk, dějepis či občanskou výuku, se následně v průběhu března dubna setkají v malých skupinách s dotyčným pamětníkem. Celé interview přitom natočí a pořídí i fotografie, které poté poslouží pro zpracování dokumentu či komiksu. Dodatečné informace dohledají v archivech.

Organizátoři se pokouší o rozšíření projektu i do dalších měst ve východních Čechách. Vedle Pardubic startuje pátrání po osudech zajímavých osobností i v Nové Pace.

V loňském roce se dokumentovalo osudy lidí žáci z téměř šesti desítek škol po celé republice. Společnost vedle škol spolupracuje i s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ze sesbíraných materiálů tvoří internetovou sbírku pametnaroda.cz, která už zahrnuje více než 3000 osudů pamětníků války, holocaustu a totalitních režimů.