Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranářský yeti pomůže pacientům. Je rychlejší než sanitka

  9:09aktualizováno  9:09
Záchranáři v Ústí nad Orlicí a Chrudimi dostali nové malé sanitky. K nemocným se dostanou dříve než sanitky klasické a posádky mohou pacientům poskytnout první pomoc v rekordním čase. Podobné vozy už jezdí v Pardubicích a mají úspěch.

Řidič záchranář Roman Jovanovič s novým vozem Škoda Yeti. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Výjezd osobního auta totiž vyjde levněji, na místě je rychleji než "dodávka" a z jednoho zásahu se rychle může přesunout na další. Pardubický kraj nejprve záchranářská auta značky Škoda Yeti pořídil do Pardubic, teď budou jezdit i k pacientům na Chrudimsku a Orlickoústecku.

"V Pardubicích se nám tento vůz velmi osvědčil. Cílem nákupu nových minisanit bylo zefektivnění práce záchranky a navýšení výjezdů, které nastalo," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Osobní auta nechali záchranáři upravit. Vyjma lůžka jsou vybavená veškerým vybavením, které je třeba pro zachraňování životů. "Je v nich defibrilátor, ventilátor a vše potřebné pro naši práci. Obě auta mají náhon na všechny čtyři kola, dobré jízdní vlastnosti," řekl ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda.

Upravená Škoda Yeti sice pacienta nenaloží a nedopraví do nemocnice, ale lékař se k němu v osobním autě dostane dříve a poskytne pacientovi pomoc rychleji. Posádky ve Škodě Yeti pomáhají třeba diabetikům, kterým náhle klesne hladina cukru, nebo astmatikům, kteří dostanou záchvat.

Sanitka i yeti na jednom místě: rendez-vous

Záchranářský yeti funguje s velkými sanitkami na principu slova rendez-vous, znamenající ve francouzštině setkávání či rande.

"U osmdesáti procent zásahů záchranky není třeba lékař, ale stačí výjezd sanitky se záchranářem. Malý vůz umožňuje větší dostupnost lékařům záchranky při řešení závažných případů a s vyšším počtem zraněných. V těchto případech se setká velký sanitní vůz s malým vozem na jednom místě, od toho vznikl název rendez-vous," řekla Tauberová.

Rendez-vous nabízí na místě několik možností. Podle závažnosti může k posádce do velké sanity lékař přistoupit a do nemocnice se vrátit s pacientem, na něhož během přepravy do nemocnice dohlíží, nebo předá pacienta záchranářům sanity a dál pokračuje v malém autě třeba k dalšímu výjezdu, nebo se vrací na základnu.

"Výhodou auta je, že pružně a za menších nákladů přejede tam, kde je třeba. Posádku v něm tvoří vždy řidič záchranář, který je k ruce lékaři, který jezdí jako spolujezdec," říká mluvčí krajské záchranky Helena Škuligová.

Dvě auta za tři miliony

Za obě auta zaplatil Pardubický kraj jako zřizovatel záchranky tři miliony korun a záchranka nákupem dvou nových osobních aut zvýšila počet posádek na stanovištích v Ústí nad Orlicí a v Chrudimi.

Šest set tisíc korun stálo auto samotné a stejnou sumu vydal kraj za úpravu vozidla a jeho lékařské vybavení. Lékař v osobním autě už funguje několik let na Moravskotřebovsku, kde systém záchranáři zkoušeli a osvědčil se.

"Lidé si nějakou dobu zvykali a v nových lokalitách budou zvykat na to, že lékař jezdí v osobním autě, ale výhody jsou zřejmé. Na Moravskotřebovsku však jednu záchranářskou oktávku vystřídá také Yeti. Pro záchranářské účely je toto auto výhodnější," řekla Škuligová.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Další z rubriky

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Najdete na iDNES.cz