Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začal předprodej na Smetanovu Litomyšl. Šest představení je rozprodaných

  11:02aktualizováno  11:02
Jako už tradičně odstartoval první středu v březnu předprodej vstupenek na hudební festival Smetanova Litomyšl. V prvních minutách navštívilo rezervační systém na internetu 7214 kupujících. Do fronty na klasický prodej vstupenek se první zájemci postavili už krátce před půl čtvrtou ráno.

Zahájení předprodeje vstupenek na mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

"V šest hodin ráno u informačního centra postávalo dvacet lidí," uvedla Ivana Baarová ze Smetanovy Litomyšle. Stejně jako na internetu, tak i lidé věrní klasickému nákupu "papírových" vstupenek museli čekat do deseti hodin dopoledne, kdy byl zahájen předprodej.

V první půlhodině byly rozebrány vstupenky hned na šest představení. "Vyprodaný je zahajovací koncert České operní gala, Figarova svatba, Korunovační mše celebrovaná kardinálem Miloslavem Vlkem, dva Večery v Nových Hradech a Na krásném modrém Dunaji," vyjmenoval pořady, o něž byl mezi lidmi největší zájem, ředitel festivalu Jan Pikna.

První zájemkyně o lístky vstávala o půl třetí

Pryč jsou doby, kdy před informačním centrem stály dlouhé fronty lidí. Ve středu si jich přišlo pro vstupenku zhruba třicet. Spokojená může být Marie Soukupová, která si kvůli lístkům přivstala už o půl třetí ráno a ve frontě před informačním centrem byla první.

Fotogalerie

"Hned ráno nás tady bylo asi deset. O půl sedmé nám dali pořadové lístečky a teď doufám, že dostanu to, co chci," podělila se o ranní zkušenost žena z Nových Sídel, která si tříhodinové čekání krátila procházkami na zámeckém návrší a povídáním s kamarádkami. "Strašně ráda bych chtěla slyšet koncert Peckové a Margity, zahajovací koncert a chystám se na Rusalku se třemi vnoučaty," vyjmenovala vysněné pořady ještě před zahájením prodeje na letos již 56. ročník.

Zájem byl i o letos nově představené víkendové balíčky, které zahrnují tři večerní pořady. "Ze 470 se jich prodalo 430. Netušili jsme, jak velký o ně bude zájem. Je to velký úspěch," řekl k balíčkům prodávaným od 1. do 4. března ředitel festivalu.

Šance ještě existuje

Neúspěšní zájemci o nejexponovanější pořady mají šanci vstupenku na zdánlivě rozprodané představení i přes velký zájem získat. "Pod ikonkou hlídacího psa se lidé dostanou do pořadníku čekajících rezervací a v okamžiku, kdy se nějaká rezervace vrátí, tak se automaticky přiřadí prvnímu v pořadí. Máme zkušenost, že vždycky jsou rezervace znásobené.

Z jedné rodiny se na stejný pořad přihlásí maminka, dědeček, dítě, snacha a ještě jde pro jistotu někdo do fronty. Co potřebují, dají dohromady a zbytek pustí," uvedl ke každoroční nákupní horečce Jan Pikna.

Volná místa nadále zůstávají na monumentální Mahlerovo Vzkříšení, atraktivní Planety Gustava Holsta, zařazované i do populárních BBC Proms, a překvapivě i na netradiční pořad Klasika je cool.

Organizátoři Smetanovovy Litomyšle si v den zahájení prodeje pochvalovali internetový prodej, který v předešlých letech často selhával. "Takhle svižně to funguje úplně poprvé," uzavřel ředitel festivalu.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Najdete na iDNES.cz