Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za potíže s parkovištěm může starosta a úředníci. Nemají na něj „papír“

  14:30aktualizováno  14:30
Už brzy se rozhodne o osudu starosty pardubického prvního obvodu Jaroslava Menšíka z hnutí ANO. Jeho další působení na radnici záleží na tom, jak dopadne kauza kolem parkoviště u Tyršových sadů. Vůbec by přitom nemusela vzniknout, kdyby se jeho úřad držel zavedených pravidel.

Automat na parkovišti v blízkosti pardubické arény by na tomto místě neměl vůbec stát. Prostor je podle územního určený pro jiný účel. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„V minulosti bylo rozhodnuto, že systém parkování v Pardubicích bude pro město provozovat Dopravní podnik města Pardubic (DPMP). Rozhodnutí, že to bude dělat městská firma, bylo správné, stačí se podívat, jaké problémy způsobilo předání parkování v Hradci Králové soukromé firmě,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Jenže první obvod šel jinou cestou. Nejprve začal vybírat peníze za Domem hudby a druhé parkoviště vybudoval v létě právě vedle Tyršových sadů. Úředníci magistrátu o něm prohlásili, že je nelegální, a Menšíkovi začaly trable.

„Věřím, že kdyby byl dodržen princip, že parkování ve městě organizuje systémově jen DPMP, tak by díky znalostem a zkušenostem pracovníků firmy k pochybnostem o legálnosti vůbec nedošlo,“ uvedl Klimpl.

Sám Menšík se hájí tím, že parkoviště založil se souhlasem magistrátu.

„Bohužel na to nemáme žádný papír, vše vznikalo hodně ve spěchu kvůli olympijskému parku,“ řekl Menšík.

O Menšíkovi se bude rozhodovat v pondělí

A právě chybějící „papír“ může být na začátku konce Menšíka ve funkci. Hnutí ANO se na starostu nekoukalo dobře už ve chvíli, kdy si nechal v senátní kampani postavit bez stavebního povolení obří plakát u Paláce Pardubice.

Kritika zesílila ve chvíli, kdy na zastupitelstvu města začala debata nad tím, že parkoviště u sadů je bez povolení. „Já osobně očekávám sebekritický přístup chlapa,“ uvedl na adresu starosty primátor Pardubic Martin Charvát.

O Menšíkovi se bude rozhodovat v pondělí na mimořádném zastupitelstvu obvodu. Menšík se zatím ohrožený necítí.

„Uvidíme, jak to dopadne. Myslím si, že o mém odvolání se hlasovat nebude. Pracujeme spíše na tom, jak rozšířit koalici na malé radnici, aby nebyla takto křehká,“ uvedl Menšík.

Ještě před zastupitelstvem by se měl potkat s předsedkyní oblasti hnutí ANO, náměstkyní primátora Helenou Dvořáčkovou. Od Menšíka bude chtít slyšet, jestli dal problémy na radnici do pořádku. Moc se toho ale od Menšíka nedozví. Stavební úřad totiž verdikt hned tak nevynese.

Stavební úřad se cítí podjatý

„Náš úřad se cítí v této věci podjatý, o čemž jsme už informovali i tajemníka magistrátu. Celou věc nejspíše postoupí krajskému úřadu, ale uvidíme,“ uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Je tak otázkou, jak to s verdiktem o parkovišti bude. Na obvodě tvrdí, že je pořádku, na magistrátě si myslí opak. „Já si myslím, že z hlediska zákona o pozemních komunikacích je to nelegální,“ řekl vedoucí odboru dopravy magistrátu Vladimír Bakajsa.

Evidentní však je, že Menšík si mohl ušetřit řadu problémů, jen kdyby se držel toho, co radní před lety schválili.

„Bohužel nás obvod k instalaci parkovacích automatů ani jejich spravování nepřizval. O všem jsme se dozvěděli až z novin,“ uvedl Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku, který se ve městě stará o zhruba 50 automatů.

„Vyhláškou jsou daná místa ve městě, kde se vybírá místní poplatek za parkování. Tato dvě místa, kde vybírá obvod, tam uvedena nejsou,“ dodal Pelikán.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz