Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z půlky nedostavěné sídliště chce Chrudim změnit na park

  14:07aktualizováno  14:07
Chrudimské sídliště Větrník, rozestavěné krátce před Listopadem, ustrnulo v polovině svého vývoje. Město mu teď chce dát lidskou tvář a předělat ho na park s náměstíčkem. Má to však stát dohromady až padesát milionů korun.

Tak by mělo vypadat chrudimské sídliště Větrník v budoucnosti. | foto: Městský úřad Chrudim

Chrudim má dvě dominanty. Jednou je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Druhou, a bohužel mnohem viditelnější, jsou tři třináctipodlažní panelové věžáky za městem na sídlišti Větrník.

Třebaže věžáky obklopily po revoluci nové bytové domy, čtvrť trpí snad všemi neduhy panelových sídlišť. Podle plánu radních by se mělo dočkat zlidštění, více zeleně, hřišť, laviček i parkovacích míst. Městská rada už schválila přípravu dokumentace.

"Je tu nuda"

Když má Sylvie Sulivanová říct, jak se jí žije na sídlišti, je stručná. "Je tu nuda. Děti tu mají malé hřiště, jinak tu není nic. A pro pečivo musíme chodit až do Kauflandu, tady je to moc drahé," postěžovala si Sylvie Sulivanová.

Na sídlišti Větrník mělo podle komunistických plánovačů žít osm tisíc obyvatel a předpokládalo se, že budou pracovat hlavně v Pardubicích.

Tak vypadá chrudimské sídliště Větrník dnes.

Tak vypadá chrudimské sídliště Větrník dnes.

I proto je sídliště umístěno poněkud excentricky a lidé si stěžují, že pěšky do centra to je nekonečná cesta. Chybí jim základní věci jako bankomat, lékárna či mateřská školka. Snažit se zaparkovat před paneláky je večer někdy peklo. A ještě něco - kdo nemá rád vítr, ten by na Větrníku žít nevydržel. I včera odpoledne dělal čest svému názvu.

Na druhou stranu jsou tam byty levnější než v centru a obyvatelé věžáků mají nádherný výhled na Chrudim. "Mně se tu líbí. Jsme tu stranou, je tu míň takových podivných existencí. Chtělo by to ale víc hřišť pro malé i větší dětí," řekl Vojtěch Šantrůček.

Parkovací dům ve svahu

Autoři studie navrhují vybudovat vydlážděné náměstíčko s habrovým hájem, postavit ve svahu parkovací dům a nová parkovací místa, okolí trojice věžáků chtějí přeměnit v park.

Sídliště Větrník

Domy nabízejí 596 bytů pro 1250 obyvatel, na které připadá 395 parkovacích stání. Chybí lékárna, bankomat, klubovna, mateřská škola, prodejna potravin, hřiště, lavičky.

Studie regenerace sídliště počítá se změnami, které by stály 49 milionů korun. Nejdražší by byly nové komunikace za 23 milionů korun, počítá se i s parkovacím domem za necelých šest milionů.

"Prostor parku i ostatní plochy sídliště budou vybaveny krytými přístřešky, malými hřišti, lavičkami, odpadkovými koši, novým venkovním osvětlením, stojany na kola a podobně," napsali autoři návrhu Jiří Poláček a Václav Škarda.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček si pochvaluje, že obyvatelé sídliště vzali plánovanou přeměnu za svou a dohodli se s projektanty na změnách. "Je to snad první případ, všude jinde řešíme problémy, lidé se nemohou mezi sebou dohodnout," uvedl Řezníček.

I kvůli tomu například stojí dlouho připravované úpravy na sídlišti U Stadionu. Řada plánů ale zřejmě zůstane ještě dlouho na papíře.

"Vidím trochu problém v tom, že neumíme sídliště rozšířit. Pokud chceme víc parkovacích míst, potřebujeme víc prostoru, ale nemáme okolní pozemky. Druhou možností je vybudovat parkovací dům, ale město nemá prostředky, aby ho postavilo," uvedl místostarosta Chrudimi Roman Málek s tím, že by garáže museli zaplatit obyvatelé okolních domů.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz