Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z plánované luxusní čtvrti v centru Pardubic je veřejná skládka

  9:00aktualizováno  9:00
Je to jedna z nejlukrativnějších parcel v centru Pardubic. Jenomže místo toho, aby se objekt po zkrachovalých tiskárnách ve Smilově ulici zveleboval, roste tam už několik měsíců divoká skládka.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jen pár kroků odsud se staví luxusní rezidenční čtvrť. Na Pernštýnské náměstí je to asi pět minut pěšky, stejně daleko je to od chátrajících tiskáren k dalšímu středobodu Pardubic, k Paláci.

Fotogalerie

Přesto i v samém centru krajského města může vyrůst černá skládka, kam lidé po nocích svážejí staré ledničky a další hromady odpadků.

Přesvědčit se o tom může každý, kdo chodí Smilovou ulicí kolem bývalých tiskáren, ilegální „sběrný dvůr“ je jen chabě zabezpečený.

Radnice dává od nepořádku ruce pryč. „Majitelem je pražská firma R. S. Credit. V srpnu provedli pracovníci magistrátu místní šetření a pořídili fotodokumentaci. Vrata jsou nezajištěná, pozemek je komukoliv přístupný a je zde i zvýšený pohyb bezdomovců,“ poukázala mluvčí pardubické radnice Pavla Kosíková.

Důvodem, proč objekt bývalých tiskáren včetně dvora chátrá, je zamítnutí záměru majitele postavit tady luxusní byty.

Přestřelka na toto téma mezi společností R. S. Credit a pardubickým magistrátem proběhla letos zjara. R. S. Credit se totiž už od roku 2011 marně snaží získat povolení k zástavbě, proti budování tří bytových domů se postavili majitelé okolních parcel.

Stavět v přecpané ulici? Vyloučeno

„Už teď je celá Smilovka doslova ucpaná auty, neumím si představit, že tam bude dalších sto bytů. To vyvolá pravý kolaps, podle mě je to celé nesmysl,“ uvedl majitel sousedních domů Jiří Lejhanec.

Investor nakonec povolení nezískal, a tak se z areálu pomalu stalo smetiště a útočiště bezdomovců. Navíc tu letos v lednu policie odhalila varnu drog.

Občas se sice někdo pokusí vrata do areálu zadrátovat, ale taková zábrana dlouho nevydrží. Pomohlo jen zazdění hlavních dveří, a tak teď musí bezdomovci a narkomani lézt dovnitř oknem přes dvůr.

Zatím však zjevně není vůle s tímto stavem něco udělat. „Firmu R. S. Credit jsme písemně vyzvali k uklizení pozemku a zamezení volného přístupu na něj v termínu do 30. listopadu. Po uplynutí této lhůty proběhne opětovná kontrola pozemku, a pokud nedojde k nápravě, bude s firmou jako vlastníkem pozemku zahájeno správní řízení se stanovením sankce,“ dodala Kosíková.

Společnost R. S. Credit se ke skládce na pozemku nevyjádřila. Jednatelka Petra Dolínská nereagovala na e-mail ani na vzkaz, který ji reportér MF DNES zanechal v kanceláři.

Válka s úřady už nás unavuje

Z jejích dřívějších vyjádření je však patrné, že se jí stavební podnikání v Pardubicích příliš nelíbí.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla Dolínská letos v dubnu s tím, že na stávající budovu tiskáren má její společnost už demoliční výměr.

Dokud se proto věci kolem stavebního povolení nevyjasní, těžko se najde někdo, kdo bude mít zájem dát skládku na dvoře tiskáren do pořádku.

Po dotazu MF DNES se sice na bráně objevil zámek na kolo, zkušenosti ale říkají, že taková zábrana tu dlouho nevydrží.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Najdete na iDNES.cz