Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Pardubic do Hradce pojedete stodesítkou, slibuje ministr Bárta

  10:47aktualizováno  10:47
Ministr dopravy Vít Bárta si minulý týden zahrál v Pardubicích na posla dobrých zpráv. Chce, aby se po nové čtyřproudové silnici na Hradec Králové mohlo jezdit rychlostí až 110 km/h. Rozšířené spojení mezi krajskými městy by mělo být hotovo v polovině příštího roku.

Čtyřproudová silnice z Hradce Králové do Pardubic u opatovické elektrárny. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Letos na podzim by měla být čtyřproudová "hradubická" dostavěna k obří kruhové křižovatce u Opatovic nad Labem. Příští rok by se pak měla dostavět až do Hradce Králové.

Politici nyní budou hledat legislativní nebo správní cestu, jak zvýšit povolenou rychlost z obligátní devadesátky o dalších dvacet kilometrů v hodině.

Hradubická silnice

Silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi vláda nikdy nepovažovala za "vyšší komunikaci". I proto je 16,5 kilometrů dlouhý úsek vedený jako čtyřproudová silnice první třídy. Pruhy však oddělují svodidla, řidiči tedy nemohou přejíždět do protisměru. Pro dálnici ale nemá "hradubická" potřebné parametry, například dostatečnou šířku jízdních pruhů.

Cesta do Hradce

- za devět minut urazí řidiči cestu, pokud pojedou celou dobu rychlostí 110 kilometrů v hodině.

- jedenáct minut by trvala cesta, kdyby řidiči mohli jet celou dobu rychlostí 90 kilometrů v hodině

- čtrnáct minut strávil v pondělí na cestě reportér MF DNES, který trasu projel při dodržování pravidel silničního provozu v současných podmínkách při průjezdech přes staveniště. Vyrazil v 16 hodin.

Jednoduché to ale nebude, ačkoli si ministr dopravy Vít Bárta myslí něco jiného. Silnice je zatím považována za silnici první třídy. Projektanti ji však navrhli jako rychlostní silnici, která by vyšší rychlost snesla. I když ministr chce bezpečnost bedlivě sledovat.

"Až dokončíme čtyřproudovou silnici do Opatovic nad Labem, zvedneme rychlost z devadesáti kilometrů v hodině na sto deset kilometrů. Doufám, že když budou řidiči jezdit jezdit o dvacet kilometrů rychleji, přesto budou jezdit bezpečně," řekl ministr dopravy Vít Bárta.

V praxi by to znamenalo, že se od letošního podzimu dostanou řidiči z Pardubic rychleji a pohodlněji také do hlavního města. Od Opatovické křižovatky totiž najedou na rychlostní silnici R35 a odtud pak na dálnici.

Všude to stodesítkou nepůjde

Podle Jiřího Moučky z krajského dopravního inspektorátu ale nebude možné zrychlit dopravu po celé délce silnice. Problematická jsou mimoúrovňová křížení, kde jsou na devadesátku připojovací pruhy v normě, ale na 110kilometrovou rychlost už by byly krátké.

Například u Hrobic není připojovací pruh vůbec, takže by tam byla snížená rychlost na 80 kilometrů, připomněla agentura ČTK. U nadjezdu u Stéblové by se nákladní auta nestihla rychle zařadit do jízdního pruhu. Problematičtější by byly také prudší zatáčky.

"U Opatovic, kde je silnice už postavená, tam by zvýšení rychlosti prospělo, silnice je komfortní a 90 kilometrů za hodinu je pro mnoho řidičů hodně málo," řekl ČTK Moučka.

Kvůli vyšší rychlosti se ale bude muset změnit buď kategorizace silnice, nebo legislativa.

"Za současného stavu legislativy s tím nejde hnout. Pokud by to měla být silnice první třídy a mělo by se zvýšit na 110 kilometrů v hodině, tak by se musel změnit zákon, nebo by se musela změnit kategorie silnice," řekl David Švec z krajského oddělení dopravy.

Krajští politici si nyní dali měsíc na to zjistit, která cesta je schůdnější.

SIlnice I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové by měla být čtyřproudová v celé délce v polovině příštího roku.

SIlnice I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové by měla být čtyřproudová v celé délce v polovině příštího roku.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz