Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař v Lanškrouně končí, rodiče tisíce dětí musí hledat náhradu

  8:37aktualizováno  8:37
Rodiče zhruba jednoho tisíce dětí v desetitisícovém Lanškrouně a okolí přijdou od 1. srpna o dětského lékaře. Tamní pediatr Ivo Beránek, který měl ve své kartotéce na dvanáct set dětí, na svých stránkách v kolonce Dovolená ohlásil, že k tomuto datu končí a že rodiče mohou přehlásit své děti k dalším dětských obvodním lékařům.

Ivo Beránek skončí jako dětský lékař v Lanškrouně ke konci srpna. | foto: web Ivo Beránka

Přesto se rodiče dostávají do svízelné situace, protože lékaři všechny přijmout nemohou a nový pediatr zatím do města nemíří.

Radnici se proto přístup Beránka nezamlouvá. „Od 1. srpna nebude mít zhruba tisíc dětí obvodního doktora. Jednali jsme s dětskou lékařkou ze Starého Města u Moravské Třebové a s další z Jablonného nad Orlicí, která ordinuje ve Výprachticích. Ty nám také přislíbily pomoc do výše kapacit svých kartoték,“ sdělil místostarosta Bohumil Bernášek a dodal, že k „přespolním“ lékařům by ale musely děti z Lanškrouna dojíždět do jejich ordinací.

Bernášek označil postup odcházejícího pediatra za ne zcela standardní. „Měl oznámit svůj odchod na VZP s větším předstihem tak, aby mohli konat. Situace obecně s dětskými lékaři je totiž v současnosti svízelná, je jich nedostatek. Potvrdili nám to ředitel VZP, lékaři a zástupci lékařské komory, s nimiž jsme kvůli nastalé situaci v Lanškrouně jednali,“ uvedl Bernášek.

Pediatr Ivo Beránek se odmítl k situaci a důvodům svého odchodu vyjádřit. Na svých stránkách zveřejnil odcházející pediatr text:

„MUDr. Ivo Beránek ukončuje svou činnost praktického lékaře od 1. 8. 2015. Pacienti se mohou zaregistrovat v klidu v srpnu nebo v září u jiných obvodních dětských lékařů v Lanškrouně u doktora Míky a doktorky Šverákové, dále v Horní a Dolní Čermné u doktorky Novotné, lékařů v Ústí nad Orlicí a České Třebové, Moravské Třebové, Jablonném nad Orlicí a ve Svitavách. Dorostenci od 15 let se mohou zaregistrovat u obvodních lékařů pro dospělé. Krajský úřad dále vyhlásil konkurz na toto uvolněné místo.“

Někteří obyvatelé Lanškrouna však spekulují o tom, že lékař se chystá na práci v misi.

Radnice bude jednat s každým

Na stránkách Pardubického kraje je nyní inzerát hledající do Lanškrouna dětského lékaře. Nejbližší termín pro hledání doktora je září.

„Samotné výběrové řízení se uskuteční na začátku září. Nyní jsme tedy na jakémsi mrtvém bodu. Všude jsme pediatra hledali, ale zatím není na obzoru člověk, který by se tisíce dětí ujal. Pokud některý lékař uspěje ve vyhlášeném výběrovém řízení, převezme automaticky kartotéku, a tedy i portfolio tisíce dětských klientů odcházejícího dětského lékaře. Jeho kartotéka je nyní v rukou VZP,“ sdělil místostarosta Bernášek. Podle něj bude radnice jednat s každým dětským lékařem, který bude mít o práci v Lanškrouně zájem.

Vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí Věra Ptáčková potvrdila, že na radnici se v poslední době začali obracet rodiče, kteří už se svými dětmi se zapsáním do kartoték u zbývajících dvou dětských lékařů pro děti a dorost neuspěli. Ti totiž musejí omezovat komfort svých pacientů a upozorňují, že nárůst pacientů třeba v případě epidemií může kvalitu jejich péče komplikovat.

„Bohužel zbývající dva lékaři pro děti a dorost v Lanškrouně nemají kapacitu na to, aby převzali do své péče všechny tyto děti. A rodiče nevědí, co mají dělat. My jako město ale do problému nemůžeme zasahovat,“ uvedla.

Dodala, že rodičům také radí, aby se obraceli na své zdravotní pojišťovny.

„Ty mají povinnost zajistit jejich dětem zdravotní péči a lidé by na ně měli více tlačit. Jenomže současné zákony jsou tvrdé a tváří se tak, že dojezd několik desítek kilometrů není problém. Takže lidé mohou jet k lékaři třeba do Pardubic, což třeba v případě, že máte nemocné malé dítě, je problém,“ uvedla Věra Ptáčková, která ale stále věří, že se nějaký pediatr pro Lanškroun najde.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz