Přístavby u školek začal magistrát stavět načerno. Teď se pře o pokutu.

Přístavby u školek začal magistrát stavět načerno. Teď se pře o pokutu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Z kauzy kolem černých staveb školek v Pardubicích je fraška, úřady se přou o pokutu

  • 0
V Pardubicích je málo míst v mateřských školách. Radnice proto začala stavět přístavby pro zhruba dvě stě dětí. Načerno. Nyní se úřadou přou o to, kdo vyměří pokutu a komu zůstanou peníze.

Pokutu totiž mají magistrátu dát stavební úřady malých radnic, které spadají pod město. To se pardubické "velké" radnici nelíbí.

Magistrát tak už přemýšlí, jak by se vyhnul pokutě, která mu za černé stavby hrozí. "Domníváme se, že stavební úřady, coby podřízení magistrátu, jsou předpojatí a neměli by o pokutě rozhodovat," řekl tajemník magistrátu Martin Růžička.

Proto už podal pokyn šéfovi investičního oddělení Jiřímu Čáňovi, aby podal námitku k podjatosti stavebních úřadů. Vymyšlené to není špatně. Pokud námitka projde, skončí celý případ na krajském úřadu, který vybere stavební úřad jiného města, aby pokutu pardubické radnici vyměřil.

Růžička tak sice možná dosáhne jistoty, že o pokutě bude rozhodovat nepodjatý úřad, pardubickým daňovým poplatníkům však prokáže medvědí službu.

Jednotlivé stavební úřady v pardubických obvodech se totiž netají tím, že by vyměřovali pokuty v dolní části sazby. Ta přitom může být až jeden milion korun. "Vzhledem k tomu, že se nejednalo o komerční záležitost, ale řešení situace ve školkách, bychom se určitě pohybovali na spodní hranici," řekla vedoucí stavebního úřadu na prvním obvodu Lenka Tobolková.

Nejsme podjatí, tvrdí úředníci

Peníze by navíc skončily v pokladnách obvodů, tedy stále v Pardubicích. A ty by je mohly dál použít. Pokud magistrát s námitkou uspěje, poputují vybrané pokuty do Chrudimi nebo Svitav, podle toho, jaké město kraj vybere. Pokuta končí totiž v pokladně toho, kdo zřizuje úřad, který pokutu vyměřil.

Jednomu městu tak z pardubického rozpočtu spadne do klína částka, která bude za šest školek dělat jistě hezkých pár set tisíc. Pokud ovšem námitka projde.

Stavební úřady v jednotlivých obvodech však nechtějí ani slyšet o tom, že by byly předpojaté a že by měl pokutu vyměřovat někdo jiný. "Předpojatý je naopak magistrát, coby odvolací orgán. My to rozhodně nejsme a trest vyměříme," řekla vedoucí stavebního úřadu na Dukle, Alena Chuchlíková.

Předpojatý navíc může být úředník, nikoliv úřad. A pokud je předpojatý úředník, jmenuje tajemník úřadu vyřešením úkolu jiného úředníka. Magistrát tak musí za předpojaté označit úplně všechny úředníky všech stavebních úřadů v Pardubicích.

Růžička přitom naopak očekával, že úředníci městských obvodů sami svoji podjatost namítnou a následně požádají o delegování řešení postihu na nezávislý stavební úřad, který rozhodnutím určí krajský úřad. Ti ale nic takového nemají v úmyslu.

To radnici vadí. "Navíc je jasné, že se obvody mezi sebou domlouvají se na výši pokut, které městu udělí, a to je nepřípustné," dodal Růžička.

,