Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kauzy kolem černých staveb školek v Pardubicích je fraška, úřady se přou o pokutu

  16:12aktualizováno  16:12
V Pardubicích je málo míst v mateřských školách. Radnice proto začala stavět přístavby pro zhruba dvě stě dětí. Načerno. Nyní se úřadou přou o to, kdo vyměří pokutu a komu zůstanou peníze.

Přístavby u školek začal magistrát stavět načerno. Teď se pře o pokutu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pokutu totiž mají magistrátu dát stavební úřady malých radnic, které spadají pod město. To se pardubické "velké" radnici nelíbí.

Magistrát tak už přemýšlí, jak by se vyhnul pokutě, která mu za černé stavby hrozí. "Domníváme se, že stavební úřady, coby podřízení magistrátu, jsou předpojatí a neměli by o pokutě rozhodovat," řekl tajemník magistrátu Martin Růžička.

Proto už podal pokyn šéfovi investičního oddělení Jiřímu Čáňovi, aby podal námitku k podjatosti stavebních úřadů. Vymyšlené to není špatně. Pokud námitka projde, skončí celý případ na krajském úřadu, který vybere stavební úřad jiného města, aby pokutu pardubické radnici vyměřil.

Růžička tak sice možná dosáhne jistoty, že o pokutě bude rozhodovat nepodjatý úřad, pardubickým daňovým poplatníkům však prokáže medvědí službu.

Jednotlivé stavební úřady v pardubických obvodech se totiž netají tím, že by vyměřovali pokuty v dolní části sazby. Ta přitom může být až jeden milion korun. "Vzhledem k tomu, že se nejednalo o komerční záležitost, ale řešení situace ve školkách, bychom se určitě pohybovali na spodní hranici," řekla vedoucí stavebního úřadu na prvním obvodu Lenka Tobolková.

Nejsme podjatí, tvrdí úředníci

Peníze by navíc skončily v pokladnách obvodů, tedy stále v Pardubicích. A ty by je mohly dál použít. Pokud magistrát s námitkou uspěje, poputují vybrané pokuty do Chrudimi nebo Svitav, podle toho, jaké město kraj vybere. Pokuta končí totiž v pokladně toho, kdo zřizuje úřad, který pokutu vyměřil.

Jednomu městu tak z pardubického rozpočtu spadne do klína částka, která bude za šest školek dělat jistě hezkých pár set tisíc. Pokud ovšem námitka projde.

Stavební úřady v jednotlivých obvodech však nechtějí ani slyšet o tom, že by byly předpojaté a že by měl pokutu vyměřovat někdo jiný. "Předpojatý je naopak magistrát, coby odvolací orgán. My to rozhodně nejsme a trest vyměříme," řekla vedoucí stavebního úřadu na Dukle, Alena Chuchlíková.

Předpojatý navíc může být úředník, nikoliv úřad. A pokud je předpojatý úředník, jmenuje tajemník úřadu vyřešením úkolu jiného úředníka. Magistrát tak musí za předpojaté označit úplně všechny úředníky všech stavebních úřadů v Pardubicích.

Růžička přitom naopak očekával, že úředníci městských obvodů sami svoji podjatost namítnou a následně požádají o delegování řešení postihu na nezávislý stavební úřad, který rozhodnutím určí krajský úřad. Ti ale nic takového nemají v úmyslu.

To radnici vadí. "Navíc je jasné, že se obvody mezi sebou domlouvají se na výši pokut, které městu udělí, a to je nepřípustné," dodal Růžička.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Najdete na iDNES.cz