Dětské hřiště v centru Pardubic nahradí byty a parkoviště

  13:00aktualizováno  13:00
Jeden z nejčastějších cílů rodin s malými dětmi v centru Pardubic zmizel. Dětské hřiště s lanovkou za hospodou Myslivna, které těsně sousedilo s restaurační zahrádkou, nahradilo bahno a ocelový plot. Hřiště i se zahrádkou má ustoupit činžovnímu domu s 25 byty a parkovištěm.

Místo dětského hřiště u restaurace Myslivna je parkoviště. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stavební firma Stakvo si na bývalém hřišti udělala dočasné parkoviště při opravě objektu. Ovšem dětmi hojně využívaná lanovka, houpačky, prolézačky a písek se nevrátí, ani po dokončení rekonstrukce Myslivny. Na místě má vyrůst bytový dům s obchody a parkoviště.

Vadí vám, že zmizelo hřiště?

Souhlasíte, aby místo něj vyrostl činžovní dům? Napište svůj názor do diskuse pod tímto článkem.

"Už mám za sebou jednání s projektantem, který zastupuje firmu, jíž patří zmíněný pozemek. Mají představu, že tam postaví dům se zhruba 25 byty a obchody v suterénu. K tomu má vzniknout parkování pro 35 aut. Moc se mi celý nápad nelíbí. Hřiště i zahrádka, která má ustoupit stavbě také, budou lidem chybět," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Jeho obavy jsou na místě. Hřiště a přilehlá restaurační zahrádka byly hlavně během slunečných dní beznadějně zaplněné. Rodiče malých dětí si na ní užívali výjimečné chvilky klidu u sklenice piva nebo šálku kávy.

"Zrušení hřiště je pro mě špatnou zprávou. Bylo to jedno z mála míst, kde se dalo v létě sednout na zahrádku a děti vypustit na hřiště. Mohla jsem v klidu sedět a měla jsem je pod dohledem. Další podobné místo je snad jen u restaurace Rybárna u Maťáku," uvedla Lenka Stejskalová, která bydlí v centru Pardubic se dvěma malými dětmi.

Náměstek primátorky: Odpor lidí z okolí se dá očekávat

Přímo na sídlišti Karlovina bydlí i náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. I on hřiště rád navštěvoval s ratolestí a nebyl zdaleka sám.

Co se změní za restaurací Myslivna

Dětské hřiště, na kterém byla i unikátní lanovka, je už pryč. Časem má zmizet i restaurační zahrádka. Místo hřiště zatím parkují auta firmy Stakvo a jejich dělníků, kteří opravují objekt Myslivny. Později má v této části sídliště Karlovina vyrůst činžovní dům se zhruba 25 byty, obchody a parkováním v suterénu. Další místa (celkem 35) pak mají být u kuželny a hospody. Projekt zatím nemá povolení.

Už jen samotná demontáž hřiště mezi jeho sousedy prý vyvolala velkou pozornost spojenou s nevolí. Podle něj se dají čekat i protesty ze strany veřejnosti.

"Už se mě na to dost lidí ptalo, co se tam děje. Logicky to v lidech vyvolává odpor. Byli na to hřiště i zahrádku zvyklí. Teď když se dozvědí, že se tam má stavět, mám pocit, že může dojít i na nějaké petice či něco podobného. Rozhodně to žádné nadšení nevyvolá," uvedl náměstek Rozinek.

Lidem totiž nebude vadit jen další likvidace zeleně v centru města spojená s demolicí hřiště a zahrádky, ale také obava o možnost zaparkování svého vozu.

Už nyní je hlavně večer na Karlovině kumšt odstavit auto v aspoň rozumné vzdálenosti od bydliště. Po dostavbě domu se vše nejspíš ještě zhorší.

"Z toho mám docela obavu. Investor sice myslí na parkování v suterénu a také podél kuželny a Myslivny, ale dostatečný počet míst těžko vznikne. Už jsem projektantovi také navrhl, aby přišel s nějakým řešením parkování v lokalitě," uvedl starosta Menšík.

Na stavbu domu zatím nejsou vydaná žádná povolení

Nutno poznamenat, že soukromý investor zatím nemá žádná potřebná povolení a celý proces se teprve rozjíždí. Vyřešení parkování může být jedním z bodů, který jejich vydání bude komplikovat.

"Podle norem by na každý byt měla vzniknout dvě parkovací místa. To zatím v plánech není," uvedl Menšík, kterého trápí i současný vzhled bývalého hřiště.

Z jeho trosek i z okolní louky, na které je několik vzrostlých stromů, si totiž dělníci opravující Myslivnu už několik měsíců dělají parkoviště. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Místo trávníku je na místě oraniště, ze kterého auta vozí bahno na chodníky i do Hronovické ulice. Navíc se možnosti zastavit auta zadarmo v centru města chytli i další řidiči, kteří na trávníku nemají co dělat.

"Trávník je soukromým pozemkem, takže těžko něco zmůžeme. Ten stav byl ale skutečně hodně tristní. Požádali jsme proto alespoň firmu, aby tam dala provizorní plot. Lidé si tam totiž začali jezdit, jak se jim zachtělo. Navíc si obyvatelé okolních domů začali stěžovat na nepořádek a bahno na chodnících," poznamenal starosta prvního městského obvodu Menšík.

Podle něj ale alespoň existuje šance, že hřiště se do lokality jednou vrátí. "Mohlo by být na druhé straně chodníku, kde je také volný trávník," dodal Menšík. Poznamenal, že není jasné, jestli třeba ještě letos přes léto zahrádka fungovat bude. Dá se totiž čekat, že firma nezíská územní a stavební povolení za pár týdnů.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Musíme si dát pozor na střed hřiště, říká kouč fotbalistů Pardubic

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Pardubicemi (v červenobílém) a...

Ještě před zimní pauzou čeká pardubické fotbalisty pětice utkání a jedno z nich právě dnes. V 18 hodin proběhne výkop...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz