Dětské hřiště v centru Pardubic nahradí byty a parkoviště

  13:00aktualizováno  13:00
Jeden z nejčastějších cílů rodin s malými dětmi v centru Pardubic zmizel. Dětské hřiště s lanovkou za hospodou Myslivna, které těsně sousedilo s restaurační zahrádkou, nahradilo bahno a ocelový plot. Hřiště i se zahrádkou má ustoupit činžovnímu domu s 25 byty a parkovištěm.

Místo dětského hřiště u restaurace Myslivna je parkoviště. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stavební firma Stakvo si na bývalém hřišti udělala dočasné parkoviště při opravě objektu. Ovšem dětmi hojně využívaná lanovka, houpačky, prolézačky a písek se nevrátí, ani po dokončení rekonstrukce Myslivny. Na místě má vyrůst bytový dům s obchody a parkoviště.

Vadí vám, že zmizelo hřiště?

Souhlasíte, aby místo něj vyrostl činžovní dům? Napište svůj názor do diskuse pod tímto článkem.

"Už mám za sebou jednání s projektantem, který zastupuje firmu, jíž patří zmíněný pozemek. Mají představu, že tam postaví dům se zhruba 25 byty a obchody v suterénu. K tomu má vzniknout parkování pro 35 aut. Moc se mi celý nápad nelíbí. Hřiště i zahrádka, která má ustoupit stavbě také, budou lidem chybět," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Jeho obavy jsou na místě. Hřiště a přilehlá restaurační zahrádka byly hlavně během slunečných dní beznadějně zaplněné. Rodiče malých dětí si na ní užívali výjimečné chvilky klidu u sklenice piva nebo šálku kávy.

"Zrušení hřiště je pro mě špatnou zprávou. Bylo to jedno z mála míst, kde se dalo v létě sednout na zahrádku a děti vypustit na hřiště. Mohla jsem v klidu sedět a měla jsem je pod dohledem. Další podobné místo je snad jen u restaurace Rybárna u Maťáku," uvedla Lenka Stejskalová, která bydlí v centru Pardubic se dvěma malými dětmi.

Náměstek primátorky: Odpor lidí z okolí se dá očekávat

Přímo na sídlišti Karlovina bydlí i náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. I on hřiště rád navštěvoval s ratolestí a nebyl zdaleka sám.

Co se změní za restaurací Myslivna

Dětské hřiště, na kterém byla i unikátní lanovka, je už pryč. Časem má zmizet i restaurační zahrádka. Místo hřiště zatím parkují auta firmy Stakvo a jejich dělníků, kteří opravují objekt Myslivny. Později má v této části sídliště Karlovina vyrůst činžovní dům se zhruba 25 byty, obchody a parkováním v suterénu. Další místa (celkem 35) pak mají být u kuželny a hospody. Projekt zatím nemá povolení.

Už jen samotná demontáž hřiště mezi jeho sousedy prý vyvolala velkou pozornost spojenou s nevolí. Podle něj se dají čekat i protesty ze strany veřejnosti.

"Už se mě na to dost lidí ptalo, co se tam děje. Logicky to v lidech vyvolává odpor. Byli na to hřiště i zahrádku zvyklí. Teď když se dozvědí, že se tam má stavět, mám pocit, že může dojít i na nějaké petice či něco podobného. Rozhodně to žádné nadšení nevyvolá," uvedl náměstek Rozinek.

Lidem totiž nebude vadit jen další likvidace zeleně v centru města spojená s demolicí hřiště a zahrádky, ale také obava o možnost zaparkování svého vozu.

Už nyní je hlavně večer na Karlovině kumšt odstavit auto v aspoň rozumné vzdálenosti od bydliště. Po dostavbě domu se vše nejspíš ještě zhorší.

"Z toho mám docela obavu. Investor sice myslí na parkování v suterénu a také podél kuželny a Myslivny, ale dostatečný počet míst těžko vznikne. Už jsem projektantovi také navrhl, aby přišel s nějakým řešením parkování v lokalitě," uvedl starosta Menšík.

Na stavbu domu zatím nejsou vydaná žádná povolení

Nutno poznamenat, že soukromý investor zatím nemá žádná potřebná povolení a celý proces se teprve rozjíždí. Vyřešení parkování může být jedním z bodů, který jejich vydání bude komplikovat.

"Podle norem by na každý byt měla vzniknout dvě parkovací místa. To zatím v plánech není," uvedl Menšík, kterého trápí i současný vzhled bývalého hřiště.

Z jeho trosek i z okolní louky, na které je několik vzrostlých stromů, si totiž dělníci opravující Myslivnu už několik měsíců dělají parkoviště. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Místo trávníku je na místě oraniště, ze kterého auta vozí bahno na chodníky i do Hronovické ulice. Navíc se možnosti zastavit auta zadarmo v centru města chytli i další řidiči, kteří na trávníku nemají co dělat.

"Trávník je soukromým pozemkem, takže těžko něco zmůžeme. Ten stav byl ale skutečně hodně tristní. Požádali jsme proto alespoň firmu, aby tam dala provizorní plot. Lidé si tam totiž začali jezdit, jak se jim zachtělo. Navíc si obyvatelé okolních domů začali stěžovat na nepořádek a bahno na chodnících," poznamenal starosta prvního městského obvodu Menšík.

Podle něj ale alespoň existuje šance, že hřiště se do lokality jednou vrátí. "Mohlo by být na druhé straně chodníku, kde je také volný trávník," dodal Menšík. Poznamenal, že není jasné, jestli třeba ještě letos přes léto zahrádka fungovat bude. Dá se totiž čekat, že firma nezíská územní a stavební povolení za pár týdnů.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Další z rubriky

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

Najdete na iDNES.cz