Zamilovaného Shakespeara pohltí láska i na jevišti Východočeského divadla

  7:53aktualizováno  7:53
Co dělat, když má autor napsat na zakázku text, a přitom nemá žádný nápad ani inspiraci? S tímto problémem poradí již v sobotu v 19 hodin inscenace Zamilovaný Shakespeare, kterou Východočeské divadlo uvede jako svou první premiéru 109. sezony.

Zamilovaný Shakespeare. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu se Východočeské divadlo Pardubice ujme na podzim. | foto: archiv MF DNES

„Vznik dramaturgických počinů bývá někdy komplikovaný, ale někdy i naprosto banální, kdy stačí vidět úžasné představení. A to se mi stalo. Za titulem Zamilovaný Shakespeare jsem jela kvůli Festivalu smíchu nejprve do Divadla F. X. Šaldy Liberec, pak do ostravského Národního divadla moravskoslezského a nakonec do Městského divadla Brno,“ uvedla dramaturgyně Jana Uherová s tím, že na všech místech viděla hlediště plné nadšených lidí, kteří měli radost z toho, co vidí, a svým hercům fandili. A hlavně si uvědomila, o jak krásný text jde.

„Proč tedy nedopřát všem našim divákům šanci tento titul vidět, zvlášť když máme vhodné herce na hlavní postavy?“ vysvětluje jednoduchou volbu novinky v repertoáru Jana Uherová.

Příběh o nejslavnějším dramatikovi všech dob, který napsali Marc Norman a Tom Stoppard, je známý zejména z filmu z roku 1998. Na jeviště se jeho divadelní adaptace dostala až v roce 2014 - v londýnském Noël Coward Theatre.

Vypráví o Williamu Shakespearovi, který se zasekl při psaní hry na objednávku. Z tvůrčí krize ho ale probere nečekaná láska k lady Viole a navzdory všem problémům vzniká nesmrtelná tragédie Romeo a Julie.

„Viola je nejen půvabná, ale i kurážná - její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži. Láska Violy a Williama však netrvá dlouho, ji čeká domluvený sňatek s nemilovaným mužem a jeho další práce, psaní a hraní,“ naznačuje Uherová. 

Ačkoli je děj filmu, respektive divadelní adaptace z velké části smyšlený, objeví se v něm řada reálných historických postav a jejich osudů, jako byli vedle Shakespeara třeba dramatikové Marlowe a Webster, herec Ned Alleyn, divadelní podnikatel Philip Henslowe či dokonce královna Alžběta I.

Jde o milostný a zároveň radostný příběh, říká režisér scény

„Je tam všechno - láska, šermířské souboje, humor, trocha sentimentu a dojetí, muži v ženských rolích a také pes,“ vypočítává Jana Uherová.

Inscenaci nastudoval kmenový režisér pardubické scény Petr Novotný. „Je to hra, která má mnoho vrstev, je nesmírně anglicky chytrá, přináší situace, u nichž se divák královsky baví. Kromě jiných zobrazuje téma, které je pro mě asi nejpodstatnější. A tím je žena v mužském světě,“ řekl Petr Novotný, jenž tento motiv v současné době vnímá jako velmi živý.

„Viola je děvče, které se rozhodne, že překročí svůj vlastní stín, do kterého ji usadila společnost, a vkročí do jiného světa. Tímto krokem se osvobodí a uvědomí si o sobě mnoho dalších věcí. Fandit jí budou hlavně divačky, které si při pohledu na ni promítnou vlastní zkušenosti a pocity, které jsou svým způsobem stejné, jaké měly ženy před několika stoletími,“ uvažuje Petr Novotný, jehož na inscenaci navíc fascinovalo téma love story.

„Je to vyprávění milostného příběhu a je to taková sranda a zároveň je to tak dojímavé, že i mě, starého chlapa, začne bavit,“ přiznává režisér Novotný.

Hlavní role Williama a Violy ztvární Josef Láska a Jana Ondrušková. Vedle nich příběh oživí téměř celý herecký soubor divadla, například Josef Pejchal, Jindra Janoušková, Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Dáša Novotná, Petr Borovec, Veronika Malá a řada dalších herců i hostujících externistů.

Inscenace bude výjimečná rekordním množstvím dobových kostýmů, které navrhl výtvarník Roman Šolc.

Sobotní premiéře bude ve foyer předcházet vernisáž výstavy obrazů Miloše Chromka.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Po nehodě autobusu zůstává v nemocnicích 15 lidí, hlavně na pozorování

Specializovaná firma odváží havarovaný autobus.

Po čtvrteční havárii autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku zůstává v nemocnicích patnáct lidí. Mají hlavně lehká...

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Najdete na iDNES.cz