Vzít, či nevzít statisíce od elektrárny? Primátor za ODS by bral

  10:56aktualizováno  10:56
Kandidáti na pardubického primátora už by měli mít vyřešenou otázku, kterou řada obyvatel města považuje za morální dilema. Brát, nebo se vzdát statisíců korun ročně za členství ve vedení Elektráren Opatovice? Alexandr Krejčíř z ODS by si je nechal, ostatní tvrdí, že by je odevzdali charitě.

Majitelé Elektráren Opatovice si politiky hýčkají, potřebují dobré vztahy s městy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárny už dvanáct let velmi dobře platí primátory Hradce Králové, Pardubic a starostu Chrudimi za práci v představenstvu a dozorčí radě. A to i přesto, že ani jedno město nemá ve firmě podíl. Společnost totiž do všech tří měst dodává teplo.

Odstupující primátor Pardubic Jaroslav Deml z ODS dostal loni na své konto z Opatovic 634 tisíc, což označil za příjemné přilepšení. Tím spíš, že se účastní maximálně pěti zasedání za rok.

Pokud bude jeho nástupcem lídr ODS Alexandr Krejčíř, peníze také neodmítne. "Nevím kolik, nevím za co a nevím, jestli tam usednu. Za každou práci ale patří nějaká odměna," říká kandidát na primátora.

JAK PLATÍ ELEKTRÁRNY

Kolik dostával od Opatovic primátor Pardubic Jaroslav Deml:

2007 ... 243 tisíc

2008 ... 584 tisíc

2009 ... 634 tisíc

Kdo byl nebo je na výplatní listině Elektráren Opatovice: Primátoři Pardubic: Libor Slezák, Jiří Stříteský, Jaroslav Deml
Starostové Chrudimi: Jiří Nový, Ladislav Libý, Jan Čechlovský
Primátoři Hradce Králové: Oldřich Vlasák, Otakar Divíšek

Za co dostávají peníze: Primátor Jaroslav Deml, starosta Chrudimi Jan Čechlovský a primátor Otakar Divíšek pracují s Danielem Křetínským v dozorčí radě a. s. Elektrárny Opatovice.

Jeho soupeř, lídr ČSSD Jindřich Tauber, jde do voleb s tím, že by si peníze z Opatovic nenechal. "Použil bych je na charitu a další bohulibé akce ve prospěch občanů Pardubic," uvedl.

Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice už nechce vyhlašovat žádné podobné sliby dopředu. "Když jsem všeobecně dopředu deklarovala, že při souběhu veřejných funkcí poslankyně a náměstkyně své poslanecké platy daruji do rozpočtu města, tak jsem se dozvěděla, že jsem tunelovala rozpočet, že asi práci poslankyně nevykonávám dobře," uvedla (více o jejím předchozím počinu čtěte zde).

Držíme ceny při zemi, tvrdí politici

Hradec Králové, Pardubice i Chrudim sice před dvanácti lety prodaly své akcie opatovické elektrárny, ovšem firma si politiky ze všech tří měst ve statutárních orgánech podržela.

Přítomnost zástupců měst tehdejší britští majitelé dříve zdůvodnili zájmem mít dobré vztahy s městy a regionem. A nic na tom loni nezměnil ani nový majitel, skupina J&T.

Politici placení elektrárnami tvrdí, že drží na uzdě cenu tepla a lépe se jim s firmou jedná.

"Úspěchem je především to, že je cena tepla stále na velmi rozumné úrovni," řekl před časem starosta Chrudimi a člen dozorčí rady elektráren Jan Čechlovský.

Ovšem politici po celou dobu čelí kritice, že si peníze nechávají. "Je to velice nestandardní, protože Chrudim ve společnosti nemá majetkový podíl," řekl lídr chrudimských sociálních demokratů Jaroslav Trávníček s tím, že on sám by takové peníze dal na charitu.

VYJÁDŘETE SE!

Co by měli politici udělat s penězi z elektráren? Pište na redpa@mfdnes.cz

Kandidát ODS na chrudimského starostu Martin Pilař MF DNES řekl, že nad svým případným působením v Opatovicích neuvažoval. "O téhle otázce jsem ještě nepřemýšlel. Za práci odměna náleží, otázka je, jak s ní naloží," uvedl.

Jeho soupeř Petr Řezníček, kandidující za SNK Evropští demokraté, si nedovede představit, že by bez vědomí zastupitelů seděl v soukromé firmě a dostával odměny.

"Není to organizace, kde má město nějaký majetkový podíl, ale vždy bych tam byl jako zástupce města. Pokud by taková nabídka přišla, chtěl bych, aby o tom rozhodlo zastupitelstvo. A neměl bych problém ji směřovat na účet města," řekl Řezníček.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO KANCELÁŘSKÉ POTŘEBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz